Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Prognoza pogody na wtorek 9 maja. Silny wyż. Mnóstwo słońca w regionie

Prognoza pogody na wtorek 9 maja. Dużo słońca i coraz wyższe temperatury

Pogoda w regionie stabilizuje się. Coraz większy wpływ na pogodę ma wyż, którego centrum znajduje się dziś na północny wschód od Polski. Dlatego też prognoza pogody na wtorek będzie raczej pozytywna. W pogodzie, może prócz zbyt niskiej temperatury nie będzie się dziś do czego przyczepić. Zapraszam do wpisu. Sprawdźmy jaka pogoda w Polsce przed nami we wtorek.

Wyżowa prognoza pogody na wtorek dla Polski

Chcąc nie chcąc słowo wyż przewija się dziś w prognozie bardzo często. Antycyklon całkowicie zdobinową aurę w kraju i regionie. Z jednej strony jest to dobra wiadomość, ponieważ odpuściły chmury i pojawiło się słońce. Z drugiej strony, znajdujemy się pod wpływem chłodnych mas powietrza, co przy nocnych rozpogodzeniach prowadzi nawet do przymrozków w kraju.

Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna
Prognoza pogody na wtorek. Sytuacja synoptyczna

Wyż blokuje docieranie w nasz region kolejnych ośrodków niskiego ciśnienia, które praktycznie co dobę „rozbijają się” o antycyklon na zachodzie kontynentu. Niżowa, bardziej dynamiczna pogoda panowała będzie właściwie tylko na Wyspach Brytyjskich. Dla pozostałych regionów Europy prognoza pogody na wtorek jest raczej wyżowa. Aura zapewni mnóstwo słońca i brak dynamiki w pogodzie. Tak będzie również w Polsce dzisiejszego dnia. Jedynym, bardziej dynamicznym zjawiskiem podczas dzisiejszego dnia będzie wiatr. Silny wyż na wschodzie wraz ze zbliżającymi się niżami z zachodu tworzą obszar podwyższonego gradientu barycznego. Dlatego też dziś wiatr nad Polską będzie odczuwalny.

Prognoza pogody na wtorek 9 maja. Silniejszy wiatr nad Polską
Prognoza pogody na wtorek 9 maja. Prognoza wiatru dla Polski

Najmocniej wiało będzie dziś na zachodzie kraju. Tutaj porywy wiatru sięgać mogą nawet 65 km/h. Im dalej na wschód, tym wpływ wyżu będzie silniejszy i spadać będzie gradient ciśnienia. Podczas gdy w centrum Polski wiało będzie w okolicach 40-50 km/h, na krańcach wschodnich wiatr będzie już praktycznie nieodczuwalny. Porywy wiatru będą miały wpływ na temperatury odczuwalne. Przeczytaj również: Upał ponad 45 stopni. Pierwszy raz w tym roku

W Polsce robi się cieplej

Pogoda na wtorek to kontynuacja ocieplenia jakie rozpoczynamy po paskudnie chłodnym i brzydkim weekendzie. Dziś temperatury w zachodniej Polsce będą już całkiem przyjemne. Termometry pokazywały będą do 18 stopni Celsjusza. Nieco chłodniej, jednak już również „znośnie” na wschodzie kraju. Tutaj temperatury sięgały będą 14-15 stopni. Najchłodniej, 11-12 stopni w Bieszczadach.

Prognoza pogody na wtorek. Jaka temperatura w Polsce?
Pogoda na wtorek. Prognoza temperatury

Powyżej prognozowana na dziś temperatura w Polsce w najcieplejszym momencie dnia. Wygląda to już całkiem znośnie, jednak pamiętajmy, że temperaturę odczuwalną będzie obniżał wiatr, który będzie dziś mocno odczuwalny. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż bardzo wysokim poziomie. Do południa barometry wskazywały będą ponad 1030 hPa. Po południu ciśnienie zacznie minimalnie spadać, jednak i tak do wieczora towarzyszyło będzie nam ciśnienie ponad 1025 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk