Przed nami sroga zima? Nowe prognozy pogody na zimę 2021/2022

Wszyscy jesteśmy ciekawi jaka zima czeka nas w tym roku. Czy będzie to zima podobna do poprzedniej, czyli zaskakująco śnieżna i mroźna? A może przed nami powrót do zim raczej ciepłych z tylko krótkim okresem z niskimi temperaturami i mrozem? Modele numeryczne wyliczają wciąż nowe aktualizacje. Sprawdźmy jakie obecnie trendy widać z pogodzie na zimę 2021/2022.

Zima nadejdzie dość szybko?

W naszym regionie Świata ostatnie zimy przyzwyczaiły nas, że raczej mroźny okres w pogodzie pojawia się u nas w okolicach stycznia – lutego. Tym razem modele widzą, że mróz wystąpić może już w grudniu tego roku. Wszystko za sprawą La Nina, które to zjawisko ma wpływać mocno na pogodę również w naszym regionie. Kto czyta nasze prognozy, wie, że jesteśmy do tego nastawieni dość sceptycznie. Jednak na modelach widać, że silna ma być również oscylacja północnoatlantycka NAO i to już może mieć wymierny wpływ na pogodę w naszym regionie. W grudniu 2021 oscylacja powinna przyczynić się do chłodniejszych warunków na półkuli północnej, w tym naszych wysokościach geograficznych. Czyżby więc sroga zima miała dotrzeć w nasz region już od samego początku, jeszcze w grudniu tego roku?

Anomalia temperatury-zima-2021-2022

Co ciekawe nie do końca pokazuje to model CFS w swych wyliczeniach dotyczących anomalii temperatury na wysokości 2 metrów (źródło -> ECMWF). Nie widać tu, by temperatury miały być jakoś specjalnie niższe od tych z okresu referencyjnego. Oczywiście, czekają nas chłodne, a nawet bardzo chłodne okresy w pogodzie w najbliższych miesiącach. Patrząc jednak ogólnie, zima 2021/2022 nie zapowiada się jakoś ponad przeciętnie chłodno. Jesteśmy zdania, że pogoda na nadchodzącą zimę nie przyniesie w naszym regionie zaskoczenia, ani w stronę srogiej, mroźnej zimy, ani nie będzie też ponadnaturalnie ciepło, jak to już w ostatnich latach zdarzało się (10 stopni w Wigilię). Oczywiście nie podejmiemy się tutaj wyrokować dokładnych okresów, podczas których będzie cieplej lub bardzo chłodno. Nie od tego są długoterminowe prognozy pogody.

Sporo opadów w Europie

Sytuację z dość ciepłym początkiem zimy zdają się potwierdzać mapy z prognozami opadów dla Europy. Wiele regionów na kontynencie to dużo (ponad normę) opadów atmosferycznych. Może to potwierdzać, że czeka nas bardziej wpływ niżów atlantyckich, niż rozległe wyże przynoszące suche powietrze i spadki temperatury. Jeśli miałbym na podstawie map anomalii opadów typować regiony, które dotknie sucha i mroźna pogoda, to będzie to Skandynawia i północna część Rosji. Tam widać, że opadów będzie nie dużo. Może to mieć związek z silnym antycyklonem w regionie.

Pogoda na zimę przyniesie sporo opadów w greudniu

Pogoda na początek zimy przyniesie dużo opadów w Europie Południowej. Widać to na powyższej mapie anomalii opadów. Ponadprzeciętna ilość opadów również na zachodzie Europu. Większość regionów Polski (prócz północy) to opady w normie. Bardzo liczymy na to, że przynajmniej część opadów występujących w naszym kraju w grudniu będą to opady zimowe. Nie ma nic piękniejszego niż Święta Bożego Narodzenia spędzane w białej, zimowej scenerii. Chwilowo, wiele wskazuje na to, że po kilku dniach ocieplenia, czeka nas ochłodzenie. W przyszłym tygodniu blisko Polski pojawi się mróz. Jak będzie w samej Polsce. Sprawdzamy to w tym wpisie. Poniżej animacja prognozy temperatury na najbliższe dni dla Europy. Widać tutaj raptowny spływ chłodu w nasz region.

Jakie prognozy na drugą część zimy?

Wróćmy jednak do prognozy pogody na zimę. Dokładniej na drugą jej część. Styczeń i luty zazwyczaj przynosił nam kilkunastodniowy okres z bardzo niską temperaturą powietrza. Do takiego scenariusza w naszej części Europy potrzebny jest rozległy, silny wyż na północnym wschodzie lub północy kontynentu. Wtedy to do Europy Centralnej spływa arktyczne powietrze ze wschodu i północy kontynentu. Tyle z teorii, gdyż niestety model CFS nie ma dla nas dobrych wieści jeśli chodzi o chłód i mróz z początkiem roku 2022.

Powyższa mapa (źródło) pokazuje, że anomalia temperatury będzie zdecydowanie dodatnia. W wielu regionach Europu model prognozuje, że średnio będzie cieplej o ponad 1 stopnień względem okresu referencyjnego. To oczywiście nie wyklucza w żaden sposób, że na kilka/kilkanaście dni w naszym regionie zapanuje arktyczny chłód i dwucyfrowy mróz. Jednak to kolejna mapa, która obrazuje nam, że pogoda na zimę raczej nie przyniesie nam nieprawdopodobnie srogiej, nie spotykanej od wielu lat zimy.

Wszyscy pamiętamy ubiegły rok. Zima w naszym regionie była sroga jak na ostatnie lata. Dodatkowo niskie temperatury, a nawet mróz przeciągały się na przedwiośnie. Coraz więcej prognoz pogody wydaje się jednak potwierdzać, że był to wyjątek od reguły. Nowe wyliczenia modelu CFS wskazują, że nadchodząca zima nie powinna być sroga, przynajmniej analizując ją w dłuższym okresie czasu. Oczywiście, pojawią się okresy z silnym mrozem, czy większymi opadami śniegu. Za wcześnie jednak, by prognozować ich wystąpienie dokładniej. Obecnie opierać możemy się tylko na modelach długoterminowych, które skupiają się bardziej na anomaliach temperatury, czy opadów. Te pokazują jasno. Temperatura w zimę 2021/2022 powinna być minimalnie wyższa w stosunku do okresu referencyjnego. Dodatkowo w wielu regionach Europy zima przynieść może sporo opadów. To również świadczy raczej o cieplejszych masach powietrza niż o suchej i chłodnej, wyżowej pogodzie.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie