Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozek dał się we znaki. Dni gorące nadchodzą. Temperatura przekroczy 25°C. Fali upałów nie widaćPrzymrozek wystąpił kolejny raz w tym miesiącu. Nadchodzą jednak dni gorące. Temperatura przekroczy próg dni gorących. Jednak fali upałów w pierwszej dekadzie czerwca nie będzie.

Przymrozek w Polsce nocami przy gruncie

W niedzielę Polska znalazła się w zasięgu klina wyżowego rozbudowującego się i umacniającego się rozległego układu wyżowego znad Atlantyku, jak i też mniejszych centrów wyżowych znad okolic Wysp Brytyjskich oraz Morza Bałtyckiego. Wał wyżowy rozciągał się równoleżnikowo. Docierało do nas umiarkowanie ciepłe powietrze polarne, o małej zawartości wilgoci, powodując słoneczną i bez opadów aurę w całym kraju.

Dzisiaj Polska będzie po wschodniej stronie rozległego i stabilnego układu wysokiego ciśnienia, jaki w większości kraju przyniesie suche i umiarkowanie ciepłe powietrze polarno-morskie z licznymi rozpogodzeniami. Natomiast nieco większa akumulacja wilgoci wystąpi w terenach podgórskich oraz górskich Karpat, gdzie rozwiną się przelotne opady i lokalne burze. W naszej części Europy zalega powietrze polarno-morskie. Na południu utrzymuje się cieplejsze powietrze. Natomiast na północy zalega masa chłodniejsza.

Zobacz też: Pogoda na 5 dni dla Polski. Wyż w regionie, ale pogoda lokalnie zaskoczy

Wyżowa i stabilna pogoda od kilku dni

Ubiegłej doby panowała wyżowa pogoda, dlatego na przeważającym obszarze Polski było słonecznie. Przygruntowe przymrozki szybko ustąpiły po wschodzie słońca. Na termometrach w najcieplejszym momencie dnia zanotowaliśmy od około 17°C nad morzem, cieplej bo do 21°C w centrum, natomiast w Wielkopolsce do 23°C. Wiatr był słaby, nad morzem umiarkowany, na ogół z kierunków wschodnich, jedynie nad morzem północno-zachodni.

Temperatura maksymalna, 28.05.2023 r., 08:00-20:00 czasu urzędowego w Polsce według modelu IMGW-PIB

wysoka temperatura w kraju
Piła najcieplejszą stacją IMGW-PIB wczoraj

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniosła zachmurzenie małe i umiarkowane, lokalnie bezchmurnie. Temperatura minimalna od 3°C na północnym wschodzie, około 8°C w centrum do 9°C na zachodzie i 10°C nad morzem i Podkarpaciu. Na północnym wschodzie oraz na północy i centrum lokalnie przygruntowe przymrozki zdarzyły się przymrozki do -1°C. Zasięg ich mógł być większy, niż wynika to z danych pomiarowych IMGW. Wiatr okazał się słaby, nad morzem umiarkowany, przeważnie zmienny.

Przymrozek w kraju. Temperatura minimalna przy gruncie w nocy 28.05.2023 / 29.05.2023 r. dla Polski według danych z sieci pomiarowo-obserwacyjnej IMGW-PIB

ujemna temperatura w Polsce i przymrozki
Przygruntowe przymrozki w Polsce. Miejscami obszar ujemnych temperatur mógł być większy, niż wynika to z danych IMGW

Ubiegłej nocy najchłodniej na wysokość 2 metrów w klatkach meteorologicznych, było w Jeleniej Górze, gdzie zmierzono 2°C. Najcieplej w Elblągu z temperaturą w klatce sięgającą aż 10.5°C.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów według IMGW-PIB dla Polski

przymrozek w Polsce
Jelenia Góra najchłodniejszą stacją IMGW na wysokości 2 metrów. Nie występował przymrozek na 2 m w klatkach

Dni gorące w Polsce. Nie powinny już występować późne przygruntowe przymrozki

Najbliższe dni zapowiadają się z kulminacją coraz wyższych temperatur. Już dziś możliwe są dni gorące na południu, podobnie będzie jutro oraz w ostatni dzień maja. Bardzo ciepło zapowiada się także pierwszy dzień czerwca, gdy możemy zbliżyć się progu upału, ale go nie osiągniemy. Nie można wykluczyć, że prognoza modelu WRF-ICON jest przeszacowana i wartości okażą się nieco niższe. Od około 2-3 czerwca 2023 r. czeka nas kilkudniowe ochłodzenie

Prognozowana maksymalna temperatura powietrza na okres od 29.05.2023 r. do 1.06.2023 r. według modelu ICON dla Polski

Dni gorące w Polsce
Wysoka temperatura na pograniczu dni gorących i upału w Polsce

Śledź na bieżąco prognozy pogody dla Polski.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz