Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Przymrozki i mróz wycofują się szybko z kraju. Temperatura spadła jeszcze do -6°C. Wkrótce zrobi się ponad 20°C w PolscePrzymrozki i mróz opuszczają Polskę. Od czwartku ocieplenie w naszej części Europy. Dodatkowo w ostatnich dniach mijającego pojawi się napływ powietrza zwrotnikowego i silny wiatr halny.

Przymrozki w wielu regionach. Mróz całodobowy wycofuje się szybko z gór od wczoraj

Miniona noc była ostatnią tak chłodną w tym tygodniu i stopniowo odsuwane było zimne powietrze. Przy gruncie na wschodzie i miejscami południu odnotowano nawet -6°C. Najcieplej było na wybrzeżu, gdzie odnotowano aż 6°C. Obszar z ujemną temperaturą rozciągał się w pasie południowym, centralnym, wschodnim i południowo – wschodnim. Gdzieniegdzie przy gruncie odnotowaną ujemną temperaturę na południowym – zachodzie, zachodzie. Na północy ciepły Bałtyk i chmury ograniczyły radiacje ciepła z gruntu.

Temperatura minimalna na wysokości 5 cm, 18/19 października 2023 w Polsce według IMGW-PIB

przymrozki w kraju
Silny mróz w Polsce. Źródło: CMM IMGW-PIB

Zimno w Polsce ustąpi. Czeka nas ocieplenie i koniec przymrozków

Na wysokości 2 metrów było nieco cieplej, bo w nocy z 18/19 października zmierzono minimalną temperaturę na stacjach synoptycznych, która wyniosła -3.7°C. Przymrozki wystąpiły głównie w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń.

Temperatura minimalna na wysokości 2 m, 18/19 października 2023 r. na stacjach synoptycznych PSHM

niska temperatura i przymrozki w Polse
Przymrozki w wielu regionach. Niska temperatura. Źródło: CMM IMGW

Najchłodniejszą stacją poza IMGW okazał się Czarny Dunajec, gdzie termometr wzorcowany wskazał blisko -6.5°C na wysokości 2 metrów. Poniżej tabela obrazująca stacje z najniższą temperaturą w Polsce minionej doby.

Zmiana w pogodzie w drugiej połowie tygodnia

W czwartek aura w Polsce będzie kształtowana przez pogłębiającą się zatokę niskiego ciśnienia nad środkowymi rejonami kontynentu europejskiego. Nad dzielnice zachodnie, południowo – zachodnie przemieszczać ma się front ciepły. Wzrośnie wilgotność w całym pionowym profilu troposfery. Dodatkowo pojawią się na przeważającym obszarze kraju opady deszczu o natężeniu słabym i umiarkowanym. Co więcej pojawiać będą się również zamglenia oraz wzrastająca prędkością wiatru z sektorów wschodnich obejmą swym zasięgiem większość regionów. Natomiast w górach wystąpi halny z kierunków południowych.

Zobacz też: Tęgi mróz na dalekim wschodzie

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 19.10.2023, 12 UTC dla Polski

front ciepły w kraju
Front ciepły nad Polską

Szczególnie interesujące są prognozy na koniec tygodnia, gdy to nad Polską wystąpić może duży kontrast termiczny. Sięgnąć może on nawet 15-19 stopni, pojawi się wichura i silne opady atmosferyczne, a nawet i burze.

Prognozowana orientacyjnie temperatura maksymalna w okresie od 19.10.2023 r. do 28.10.2023 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

duża zmiana pogody w Polsce
Gwałtowna zmiana pogody w kraju. Źródło: CMM IMGW-PIB

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz