Przymrozki uderzą już tej nocy. Nawet -5°C. Wskazujemy, w których regionach możliwe są szkody w sadach, polach i ogrodach w Polsce. Mróz w maju 2024 [MAPY]

Przymrozki dadzą się we znaki. Wkraczamy w kulminacyjną fazę ochłodzenia. Dociera do nas coraz zimniejszy strumień powietrza arktycznego od północy, przynosząc coraz więcej rozpogodzeń i przejaśnień. Sprawdzamy, jak wyglądają najnowsze realizacje modeli numerycznych.

Prognozuje się w drugiej części nocy i nad ranem spadek temperatury przy gruncie do -5°C/-1°C. Najchłodniejszymi regionami Polski będzie północ i północny wschód. Warto więc podjąć środki zaradcze, które zabezpieczą w znacznym stopniu rośliny i krzewy oraz drzewa owocami przed wpływem niskich temperatur. Jednak straty są nieuniknione.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 8.05.2024, 00 UTC według GFS dla Warszawy – wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

arktyczne powietrze i przymrozki
Przymrozki spowodowane spowodowane spływem arktycznego powietrza

Przymrozki spowodowane napływem powietrza arktycznego i radiacją ciepła z gruntu po zachodzie słońca

Ośrodek niskiego ciśnienia o imieniu Gulla zaciągać zaczyna po swojej zachodniej stronie coraz wyraźniej strumień zimnego powietrza arktycznego morskiego we współpracy z rozległym wyżem. Cyrkulacja przeciwna do ruchu wskazówek zegara w niżu barycznym prowadzi do adwekcji z północy Europy. W obszarach rozpogodzeń i przejaśnień na północy i północnym wschodzie będą dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła z gruntu podczas napływu chłodnej masy powietrza o cechach arktycznych. Sprzyjać mają temu też powszechne rozpogodzenia i słabnący wiatr w wyżu.

Prognoza sytuacji barycznej na 8.05.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

wyż thomas radykalnie zmieni pogodę
Wyż Thomas zmieni pogodę. Zimno w kraju

Modele o wysokiej rozdzielczości pokazują nam duży potencjał do znacznych spadków temperatury. Przy gruncie temperatura może spaść w okolice -5/-1°C. Najchłodniejszymi regionami okaże się woj. warmińsko-mazurskie, podlaskie. Przymrozki są prognozowane także na obszarze Pomorza, Kujaw, miejscami również na Mazowszu oraz lokalnie na Lubelszczyźnie. Najniższe temperatury będą notowane poza aglomeracjami miejskimi, zwłaszcza w obniżeniach terenu i dolinach, gdzie zimne i ciężkie powietrze będzie mieć dogodne warunki do dalszej radiacji.

Zobacz też: Temperatury na kilka dni w dół

Prognozowana anomalia temperatury na wysokości 2 metrów – 8.05.2024 r. 06 UTC według modelu ECMWF

przymrozki w kraju
Przymrozki na obszarze Polski. Niska temperatura powietrza.

Duże spadki temperatury w kraju

Noc z wtorku na środę przyniesie więc bardzo niskie temperatury jak na maj. Temperatura w nocy z 7/8 maja 2024 r. będzie niższa o 2-6°C od normy wieloletniej. Największe ujemne odchylenie temperatury od normy klimatycznej prognozują modele w pasie północnym i północno wschodnim. Gdzieniegdzie w pasie dzielnic północnych słaby mróz może wystąpić też w klatkach meteorologicznych. Generalnie fala chłodu w kolejnych dniach okaże się znacznie słabsza i krótsza względem tej, której doświadczyliśmy w drugiej połowie kwietnia 2024 r. i wyrządziła duże szkody w sadach, polach i ogrodach w Polsce.

Przymrozki i mróz pojawią się w obszarach rozpogodzeń już w nocy z 7/8 maja 2024 r.

Prognozowana temperatura przy gruncie 5.08.2024 r. nad ranem w środę

przymrozki na obszarze Polski
Przymrozki w Polsce według SWISS-HD

Zimne kolejne noce i poranki

W czasie kolejnych nocy okresami pojawiać będą się przymrozki, ale na ogół spadki temperatury okażą się słabsze względem nocy z wtorku na środę. Na potencjalne występowanie późnych majowych przymrozków będzie mieć nie tylko ukształtowanie terenu, ale również prędkość wiatru i wielkość zachmurzenia, które odgrywa istotną rolę w procesie radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu.

Prognozowana temperatura przy gruncie w nocy z 8/9 maja 2024 r. według modelu SWISS-MRF dla Polski

ujemne temperatury w wielu regionach
Przymrozki w nocy z 8/9 maja 2024 r. w Polsce przy gruncie

Jednak w czasie kolejnych nocy warto uważnie śledzić kolejne prognozy numeryczne i nasze informacje na łamach serwisu pogodowego. Będziemy wskazywać, gdzie potencjalnie pojawić mogą się przymrozki, a miejscami także na standardowej wysokości pomiarowej 2 metrów słaby mróz. Przynajmniej do okolic 14-15 maja 2024 r. lokalnie w kraju będą dogodne warunki do występowania przygruntowych przymrozków, a w obniżeniach terenu także na wysokości 2 metrów. Niskie temperatury mogą stanowić istotne zagrożenie dla roślin, a więc pamiętajmy o ich zabezpieczeniu przed wpływem niskich temperatur. Ochłodzenie jest związane ze zjawiskiem tzw. zimnych ogrodników, którzy w okresie zaawansowanej wegetacji roślin stanowią istotne zagrożenie. Na pogodę wpływ ma rozległy wyż, który przyniesie stabilizacje w pogodzie i brak opadów do piątku.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com, meteologix.com, wetter3.de