Miniona noc zgodnie z zapowiedziami przyniosła silne przymrozki w kraju w zasięgu wyżu i powietrza arktycznego. Sprawdzamy, kiedy możemy spodziewać się ustąpienia niskich temperatur z kraju.
Zapowiadaliśmy w drugiej dekadzie maja możemy spodziewać się kontynuacji przymrozków nocami oraz w godzinach porannych. Minionej nocy najniższą temperaturę przy gruncie z oficjalnych stacji IMGW-PIB zanotowano w Łebie, gdzie spadła do -5°C. Ujemne temperatury występowały o zachodzie słońca miejscami w centrum, zachodzie, wschodzie. Najniższe temperatury zanotowano więc za chłodnym frontem atmosferycznym, za którym szerokim strumieniem zaczęło napływać powietrze arktyczne. Zimne i ciężkie oraz suche powietrze osiadało, sprzyjając silnego wypromieniowaniu ciepła z gruntu. Znów miejscami mogły wystąpić szkody w sadach, polach i ogrodach.
Temperatura powietrza zmierzona przy gruncie i na wysokości 2 m na stacji amatorskiej Białystok-Pietrasze
Niskie temperatury w kraju
W czasie trwającego sezonu wiosennego wyjątkowo często towarzyszą nam nocne i poranne przymrozki. Z uwagi na mocno zaawansowaną wegetację roślin niskie temperatury mogą wyrządzać w dalszym ciągu duże szkody. Zgodnie z prognozami najniższe temperatury notowano na północy, północnym wschodzie, wschodzie, centrum. Najchłodniejszymi regionami okazało się Pomorze, woj. łódzkie, Podlasie oraz Lubelszczyzna. Co ciekawe mróz pojawił się nie tylko przy gruncie, ale także miejscami na standardowej pomiarowej 2 metrów. Temperatura minionej nocy i dziś o poranku była niższa miejscami o nawet 1-6°C od normy klimatycznej. Największa ujemna anomalia temperatury wystąpiła na wschodzie, północnym wschodzie i północy.
Przymrozek w dolinie Parku Naturalistycznego na obrzeżach Lublina, gdzie w obniżeniu terenu przy gruncie na skutek silnej radiacji ciepła i napływu powietrza arktycznego temperatura spadła poniżej -7°C
Zanotowana temperatura minimalna w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski na stacjach synoptycznych IMGW-PIB
Silne przymrozki w kraju
Miniona noc nie była ostatnią, gdy to przymrozek wystąpił na obszarze Polski. Prognozy wskazują, że kolejna noc przymrozkowa zdarzy się z 12/13 maja 2024 r. Jednak obszar i skala ujemnych temperatur będzie najprawdopodobniej mniejsza niż ubiegłej nocy. Gdzieniegdzie tylko spadnie poniżej -5°C. Wartości poniżej zera przy gruncie i miejscami na 2 metrach zdarzą się na wschodzie, północy, centrum oraz miejscami na południowym wschodzie naszego kraju.
Polecamy: Upał do 32-33 stopni w przyszłym tygodniu.
Prognozowana temperatura przy gruncie w poniedziałek według SWISS-MRF
Wraz z początkiem nowego tygodnia przymrozki występować będą na bardziej ograniczonym obszarze. Szczególnie na południu i południowym wschodzie oraz gdzieniegdzie wschodzie. Naturalnie najzimniej będzie w kotlinach i dolinach, gdzie zimne i ciężkie powietrze ma swobodnie osiadać. Niewykluczone, że okres z przymrozkami pojawi się okresami także w drugiej połowie maja, co wynikać ma z możliwych okresowych spływów zimnych mas powietrza z północy, lecz na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie. Jednak cyrkulacja północna nie powiedziała w tym miesiącu najprawdopodobniej ostatniego słowa i może okresami się zdarzać.
Źródło: Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC