Silne spadki temperatury w kraju. Przymrozki do -7°C w Polsce. Kiedy ustąpią przymrozki i mróz z Polski?

Miniona noc zgodnie z zapowiedziami przyniosła silne przymrozki w kraju w zasięgu wyżu i powietrza arktycznego. Sprawdzamy, kiedy możemy spodziewać się ustąpienia niskich temperatur z kraju.

Zapowiadaliśmy w drugiej dekadzie maja możemy spodziewać się kontynuacji przymrozków nocami oraz w godzinach porannych. Minionej nocy najniższą temperaturę przy gruncie z oficjalnych stacji IMGW-PIB zanotowano w Łebie, gdzie spadła do -5°C. Ujemne temperatury występowały o zachodzie słońca miejscami w centrum, zachodzie, wschodzie. Najniższe temperatury zanotowano więc za chłodnym frontem atmosferycznym, za którym szerokim strumieniem zaczęło napływać powietrze arktyczne. Zimne i ciężkie oraz suche powietrze osiadało, sprzyjając silnego wypromieniowaniu ciepła z gruntu. Znów miejscami mogły wystąpić szkody w sadach, polach i ogrodach.

Temperatura powietrza zmierzona przy gruncie i na wysokości 2 m na stacji amatorskiej Białystok-Pietrasze

silny przymrozek w wielu regionach
Silny przymrozek w BIałymstoku minionej nocy na 2 m i przy gruncie

Niskie temperatury w kraju

W czasie trwającego sezonu wiosennego wyjątkowo często towarzyszą nam nocne i poranne przymrozki. Z uwagi na mocno zaawansowaną wegetację roślin niskie temperatury mogą wyrządzać w dalszym ciągu duże szkody. Zgodnie z prognozami najniższe temperatury notowano na północy, północnym wschodzie, wschodzie, centrum. Najchłodniejszymi regionami okazało się Pomorze, woj. łódzkie, Podlasie oraz Lubelszczyzna. Co ciekawe mróz pojawił się nie tylko przy gruncie, ale także miejscami na standardowej pomiarowej 2 metrów. Temperatura minionej nocy i dziś o poranku była niższa miejscami o nawet 1-6°C od normy klimatycznej. Największa ujemna anomalia temperatury wystąpiła na wschodzie, północnym wschodzie i północy.

Przymrozek w dolinie Parku Naturalistycznego na obrzeżach Lublina, gdzie w obniżeniu terenu przy gruncie na skutek silnej radiacji ciepła i napływu powietrza arktycznego temperatura spadła poniżej -7°C

przymrozek w regionie
Przymrozek w dolinie Parku Naturalistycznego, mierzony za pomocą wzorcowanej sondy PT1000

Zanotowana temperatura minimalna w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski na stacjach synoptycznych IMGW-PIB

przymrozki w Polsce
Przymrozki w kraju

Silne przymrozki w kraju

Miniona noc nie była ostatnią, gdy to przymrozek wystąpił na obszarze Polski. Prognozy wskazują, że kolejna noc przymrozkowa zdarzy się z 12/13 maja 2024 r. Jednak obszar i skala ujemnych temperatur będzie najprawdopodobniej mniejsza niż ubiegłej nocy. Gdzieniegdzie tylko spadnie poniżej -5°C. Wartości poniżej zera przy gruncie i miejscami na 2 metrach zdarzą się na wschodzie, północy, centrum oraz miejscami na południowym wschodzie naszego kraju.

Polecamy: Upał do 32-33 stopni w przyszłym tygodniu. 

Prognozowana temperatura przy gruncie w poniedziałek według SWISS-MRF

mróz w kraju
Mróz przy gruncie w Polsce znów możliwy

Wraz z początkiem nowego tygodnia przymrozki występować będą na bardziej ograniczonym obszarze. Szczególnie na południu i południowym wschodzie oraz gdzieniegdzie wschodzie. Naturalnie najzimniej będzie w kotlinach i dolinach, gdzie zimne i ciężkie powietrze ma swobodnie osiadać. Niewykluczone, że okres z przymrozkami pojawi się okresami także w drugiej połowie maja, co wynikać ma z możliwych okresowych spływów zimnych mas powietrza z północy, lecz na bardziej precyzyjne prognozy jest jeszcze za wcześnie. Jednak cyrkulacja północna nie powiedziała w tym miesiącu najprawdopodobniej ostatniego słowa i może okresami się zdarzać.

Silne przymrozki i ujemna anomalia temperatury

Źródło: Fanipogody.pl