Przymrozki znów wystąpią w Polsce. Ujemna temperatura nie tylko przy gruncie. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie

Przymrozki wystąpią w Polsce ponownie. Ujemna temperatura wystąpi nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości pomiarowej 2 metrów n.p.g. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie.

Ostatnia tak chłodna noc w mijającym tygodniu w Polsce

Zgodnie z prognozami to właśnie pierwsze dni trzeciej dekady września przynoszą przymrozki. Przez większość czasu na nizinach przed silnymi spadkami temperatury chroniło nas zachmurzenie niższego piętra i rozwijające się mgły, które ograniczały nocne wypromieniowanie ciepła w przestrzeń kosmiczną. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie i już w weekend nad przeważający obszar Polski dotrze cieplejsze powietrze polarne. Zmieniać zacznie się wyraźnie cyrkulacja atmosferyczna.

Ostatnią tak chłodną nocą okaże się z 23/24 września 2022. Najniższe temperatury zostaną odnotowane w drugiej części nocy i na krótko przed wschodem słońca w południowej, południowo-wschodniej części kraju. Zamiast skrobaczki do szyb, która potrafi rysować szyby, zalecamy używać odmrażaczy do szyb, a w autach z podgrzewaną przednią szybą i lusterkami warto stosować tego typu funkcję, co w połączeniu z wyżej wymienionym sprayem szybciej rozpuści lód. Używajmy jednak bezpiecznych środków dla naszego lakieru i wycieraczek. Pamiętajmy o starannym usunięciu szronu z szyb, aby nie narażać się na mandat. Szczególnie niekorzystny efekt używania skrobaczki widać, gdy jedziemy pod słońce. Wówczas na szybie widzimy mnóstwo rysek, które powstały najczęściej ze skrobania szyb w czasie chłodniejszych miesięcy, kiedy to powszechnie występuje ujemna temperatura.

Prognozowana ujemna anomalia na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) według ECMWF na 24.09.2022, 00Z

Przymrozki znów wystąpią w Polsce. Ujemna temperatura nie tylko przy gruncie. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie
Ujemna anomalia w Polsce

Już podczas nadchodzącej nocy termometry na wysokości pomiarowej 5 cm wskażą -4 °C/0°C. Głównie na południu, południowym-wschodzie oraz miejscami na północnym-wschodzie. Polska pozostanie w nocy z piątku na sobotę w zasięgu wyżu z centrum nad Bałkanami. Zgodnie z prognozami podczas ubiegłej nocy pojawiły się przymrozki. Na stacjach IMGW było to głównie przy gruncie. Ujemna temperatura o świcie została zmierzona na posterunkach w Lesznie, Pile oraz Toruniu. Miejscami jednak obszar niskiej temperatury, charakterystycznej dla chłodnej pory roku mógł być większy, niż to wynika z danych ze stacji IMGW. Temperatura również mogła być niższa, niż to wynika z informacji przekazanych przez PSHM. Niezbyt gęsto rozłożone stacje telemetryczne państwowej służby meteorologicznej nie są w stanie wychwycić wszystkich największych spadków temperatury.

Temperatura minimalna na 5 cm, zanotowana na posterunkach IMGW-PIB w nocy z 22/23 września 2022 w Polsce

Przymrozki znów wystąpią w Polsce. Ujemna temperatura nie tylko przy gruncie. Nadchodzą jednak duże zmiany w pogodzie
Ujemna temperatura w Polsce

Korzystne warunki do wypromieniowania ciepła z gruntu w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń

Silnej radiacji ciepła sprzyjał brak chmur, niewielka prędkość wiatru oraz bliskość wyżu. Masa powietrza nie była tak zasobna w wilgoć jak w minionych dniach, co umożliwiło silne wypromieniowanie ciepła z gruntu po zachodzie słońca. Podobnie będzie podczas nocy z piątku na sobotę, lecz obszar największych spadków temperatury przesunie się na wschód, południowy-wschód.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza przy gruncie prognozowana przez model SWISS-HD w godzinach porannych w sobotę

niska temperatura w Polsce i przymrozki
Zimno w Polsce

Największe ryzyko przymrozków w południowej Polsce

Widzimy, że model o wysokiej rozdzielczości SWISS-HD pokazuje nam, że przymrozki zdarzą się głównie w woj. małopolskim i podkarpackim. Największe spadki temperatury wystąpią w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń oraz obniżeniach terenu. Ze szczególnym uwzględnieniem południowych regionów tych województw, co dobrze obrazują mapy z modelu szwajcarskiego.

Przymrozki w kraju. Wyliczana temperatura minimalna nad ranem w sobotę, miejscami przebieg temperatury może być odmienny od prognozowanego przez model o dużej rozdzielczości

zimno w Polsce
Ujemna temperatura w kraju

Spadków temperatury poniżej zera nie wykluczamy również miejscami na Mazurach, Suwalszczyźnie i Podlasiu, co dobrze obrazuje nam model SWISS-HD.

Przymrozki w drugiej części nocy i nad ranem w Polsce. Prognozowana minimalna temperatura przy gruncie na północnym-wschodzie Polski w sobotę rano

Duży chłód w Polsce

Zimna noc zwłaszcza w obszarach rozpogodzeń

W nocy z piątku na sobotę zachmurzenie małe i umiarkowane. Szczególnie północnym wschodzie okresami duże i tam możliwy jeszcze przelotny deszcz. Lokalnie mgła ograniczająca widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy na przeważającym obszarze kraju od 4°C do 9°C na 2 metrach. Wyższe wartości miejscami nad morzem około 10°C oraz chłodniej w rejonach podgórskich i gdzieniegdzie na Pomorzu, Kujawach i Podlasiu od 1°C  do 3°C, lokalnie w kotlinach karpackich około -4°C. Na Podlasiu możliwy spadek temperatury przy gruncie do -2°C. Lokalnie ujemna temperatura również na 2 metrach. Wiatr słaby, z kierunków południowych i zachodnich.

Idą jednak duże zmiany w pogodzie, przymrozki ustąpią

Stopniowo więc dobiega wyjątkowo długi okres z ujemnym odchyleniem temperatury od normy klimatycznej. Wyraźne ocieplenie w całym kraju odczujemy w niedzielę oraz na początku przyszłego tygodnia. Temperatura na ogól oscylować ma w okolicach normy klimatycznej, bądź będzie lekko powyżej normy wieloletniej. We wrześniu zdarzą się jednak dni, kiedy to wystąpi ujemna anomalia temperatury.

Wygląda na to, że noc z 23/24 września 2022 będzie ostatnią tak chłodną w mijającym tygodniu. Niewykluczone jednak, że lokalne przygruntowe przymrozki w województwach na wschodzie kraju wystąpią w nocy z 24/25 września 2022. Ze szczególnym uwzględnieniem wschodniego Mazowsza i miejscami województwa lubelskiego. Szczególnie obszarów poza aglomeracjami miejskimi.

Fanipogody.pl