Pogoda długoterminowa na zimę 2022/23 dla Polski. Jeden z miesięcy będzie poniżej normy. Cyklony mają jednak dominować, wystąpią wichury, mróz i burze w Polsce

Pogoda długoterminowa na zimę 2022/23 dla Polski. Jeden z miesięcy zimowych może przynieść temperaturę w normie klimatologicznej, bądź poniżej normy wieloletniej. Cyklony umiarkowanych szerokości geograficznych będą często wpływać na pogodę. Czasem pojawią się stabilne układy wyżowe, które mogą być zgniłe, co jest cechą charakterystyczną dla półrocza chłodnego.

Pogoda długoterminowa. Wstępne prognozy modeli sezonowych

Na sam początek musimy wspomnieć, że nasza prognoza długoterminowa obejmie okres od grudnia 2022 do lutego 2023. Już 1 grudnia 2022 rozpocznie się meteorologiczna zima, natomiast zakończy się 28 lutego 2023. Artykuł będzie oparty danymi z trzech modeli. CFS, CanSIPS i ECMWF, co pozwoli nam zobrazować wstępny trend na miesiące zimowe.

Klimatyczny model CFS pokazuje nam wstępnie, że grudzień 2022 powinien być cieplejsze niż zwykle w naszej części Europy. Temperatura w tym okresie powinna być w skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Średnie miesięczne odchylenie temperatury sięgnąć może około 1,5 °C do 2,5 °C.

Pogoda długoterminowa na zimę 2022/23 dla Polski. Jeden z miesięcy będzie poniżej normy. Cyklony będą jednak dominować, wystąpią wichury, mróz i burze w Polsce
Pogoda długoterminowa na grudzień 2022

CFS prognozuje dominacje pogody niżowej w grudniu 2022. Nasza część Starego Kontynentu może znaleźć się przeważnie pod wpływem cyrkulacji strefowej, która charakteryzować ma się dynamicznymi warunkami pogodowymi. Możliwe są wichury, częstsze opady deszczu, rzadziej śniegu z uwagi na zaleganie na ogół cieplejszych mas powietrza w naszej części Europy. Śnieg częściej może padać w górach i na obszarach podgórskich. Zdarzą się zgniłe antycyklony, dni pogodnych będzie niewiele. Przeważnie będzie pochmurnie i ponuro oraz deszczowo.

niżowy wzór pogody
pogoda długoterminowa. Prognozowany niżowy wzór pogody na miesiąc zimowy

Grudzień z opadami w normie, bądź powyżej normy wieloletniej

Mając na uwadze dominacje cyrkulacji zachodniej w prognozach sezonowych, grudzień 2022 może zapisać się jako miesiąc wilgotny. Przeważać mają głównie opady deszczu i deszczu ze śniegiem, rzadziej śniegu z uwagi na zaleganie cieplejszych mas polarnych, rzadziej arktycznych. Śnieg padać ma tylko w epizodach, co nie powinno stwarzać korzystnych warunków do dłuższego zalegania pokrywy śnieżnej na nizinach. Jednak poszczególne tygodnie mogą być bardziej śnieżne, pomimo tego, że przez 40-70% czasu powinna panować temperatura powyżej normy.

Prognozowana anomalia opadów na grudzień 2022 według modelu CFSv2

opady w normie
pogoda długoterminowa. Opady w normie wieloletniej, a miejscami nawet powyżej normy przy aktywnym wzorze zachodnim

Pogoda długoterminowa. CanSIPS chłodniejszy od CFS

Znacznie chłodniejszy na ostatni miesiąc 2022 roku jest model CanSIPS, pokazując nam miesięczną anomalię nieznacznie powyżej normy wieloletniej. Spodziewamy się jednak wyraźnych zmian w prognozach tego modelu amerykańskiego na 12 miesiąc roku. W naszej ocenie grudzień albo styczeń będą miesiącami, kiedy to temperatura będzie poniżej normy wieloletniej i mogą pojawić się ataki zimy oraz silniejsze mrozy. Dużo będzie jednak zależeć od kondycji wiru polarnego, który już powstaje w wysokich szerokościach geograficznych.

Jeśli wir polarny będzie silny całą zimę, to dominować będzie głównie wzór zachodni. Bardzo często wir polarny jest sprzężony z prądem strumieniowym, wpływając w znacznym stopniu na pogodę w Europie. Jednak, jeśli wir polarny zacznie się rozpadać na przełomie grudnia i stycznia, to wtedy mrozy mogą pojawić się w styczniu. Chłodne mogą być również okresami pierwsze tygodnie wiosny z wartościami poniżej normy. Na ten moment wir polarny zaczyna się formować i jest jeszcze słaby. Zacznie on jednak nasilać się w październiku i listopadzie.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana orientacyjnie anomalia temperatury na grudzień 2022 według CanSIPS

dziwna prognoza
Zaskakuje prognoza CanSIPS

Następnym miesiącem, który poddamy analizie na podstawie prognoz sezonowych okaże się styczeń 2023. Co należy podkreślić, to fakt, że z klimatologicznego punktu widzenia jest to najchłodniejszy miesiąc w roku, kiedy to mamy najwyższe prawdopodobieństwo niskich temperatur, które utrzymują się dłuższy czas. Zerkniemy co prognozują orientacyjnie modele na przedostatni miesiąc meteorologicznej zimy modele sezonowe.

Pogoda długoterminowa. Prognoza klimatyczna modelu CFSv2 na styczeń 2023 odnosząca się anomalii miesięcznej

ciepły styczeń może się nie sprawdzić
CFS widzi ciepły styczeń, ale może się nie sprawdzić

Silna blokada wyżowa okresami możliwa. Pogoda może zaskakiwać okresami zimą w Polsce

Orientacyjnie model klimatu CFSv2 prognozuje styczeń 2023 jako miesiąc ciepły w skali miesięcznej. Nie wyklucza to jednak okresowych ochłodzeń i spadków temperatury poniżej średniej wieloletniej. Z prognoz modelu klimatycznego CFS wynika, że na początku przyszłego roku temperatura może być wyższa o nawet 2°C od normy wieloletniej. Pomimo takiej prognozy zimowych ochłodzeń i większych opadów zimowych nie da się całkowicie wykluczyć, lecz prawdopodobnie będą one tylko w epizodach i nie potrwają dłużej niż 1-2 tygodnie. Chyba, że dojdzie do utworzenia się silnej blokady wyżowej, która zablokuje pochód atlantyckich cyklonów z frontami z zachodu na wschód. Ustanowienie się cyrkulacji południkowej może sprowadzić do Polski na dłużej zimowe warunki pogodowe. Mogą pojawić się wydajne opadowo niże śródziemnomorskie.

Grafika poniżej ukazuje nam wstępny rozkład pola ciśnienia na Starym Kontynencie w ujęciu miesięcznym. Widzimy, że powinna dominować w Polsce pogoda niżowa, która związana będzie z aktywnym Oceanem Atlantyckim. Wichury, burze i groźne załamania pogody możliwe są w tym okresie, przerywane czasem spływem chłodnych mas powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Wstępny rozkład pola ciśnienia na styczeń 2023 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pogoda długoterminowa. niżowa pogoda w Polsc
niżowy wzór pogody w Polsce

Następnym modelem, który nam przedstawi wstępny trend na styczeń 2023 jest model CanSIPS. Sygnalizuje on temperaturę powyżej normy wieloletniej. Najwyższe odchylenie jest możliwe zwłaszcza we wschodniej połowie kraju.

Pogoda długoterminowa. Wstępna miesięczna anomalia temperatury na styczeń 2023 według CanSIPS, biorąc pod uwagę okres bazowy 1981-2010

cieply styczeń wcale nie musi się sprawdzić, może być w normie, a nawet lekko poniżej normy
Styczeń może być chłodniejszy niż widzą to modele

W zbliżony sposób jak model CFS, nasz drugi analizowany model ukazuje nam dominacje niżowej pogody. Z częstszym napływem cieplejszych mas powietrza o cechach polarnych. Jednak, jeśli taki trend się sprawdzi, to wzrośnie zagrożenie zimowymi wichurami i orkanami w Europie, jak i też w Polsce. Przy dynamicznej cyrkulacji strefowej zimy są ogół ciepłe, lecz ze zmiennymi warunkami pogodowymi. Ma to przeważnie związek z silnym prądem strumieniowym, który połączony jest z prądem strumieniowym. W półroczu chłodnym prąd strumieniowy jest przeważnie najsilniejszy, co ma bezpośredni związek z dużymi kontrastami termicznymi pomiędzy obszarami Arktycznymi a umiarkowanymi szerokościami geograficznymi.

Prognozowana wstępnie anomalia ciśnienia na styczeń 2023 według modelu CanSIPS, uwzględniając okres bazowy 1981-2010

niżowa pogoda przez wiele miesięcy
Niżowy wzór pogody wstępnie

Pogoda długoterminowa. Niżowy wzór pogody w prognozach na luty 2023

Dotarliśmy w prognozach sezonowych do lutego 2023. Będzie to więc ostatni miesiąc meteorologicznej zimy, która trwać będzie do 28 lutego 2023. Astronomiczna zima potrwa do początku 3 dekady marca 2023. Dużych zmian nie widzimy w prognozach miesięcznych anomaliach temperatury co sugeruje nam na dominacje cyrkulacji strefowej w miesiącach zimowych. Ochłodzenia zimowe, jeśli się pojawią, to nie będą prawdopodobnie długotrwale. Na nizinach także nie przewiduje się długich okresów z zaleganiem pokrywy śnieżnej z uwagi na adwekcje ciepłych mas powietrza. Tak widzą to na ten moment modele sezonowe.

Pogoda długoterminowa. Prognozowana wstępna miesięczna anomalia temperatury na luty 2023 według modelu CFSv2

temperatura powyżej normy
powyżej normy w Polsce temperatura

Obserwujemy znów niżowy wzór pogody co sugeruje nam możliwość groźnych warunków pogodowych w ostatnim miesiącu meteorologicznej zimy. Niże znad Atlantyku mogą często docierać do naszej części Europy, przynosząc niebezpieczne warunki mieszkańcom Polski.

niże będą rządzić pogodą, nawet znad M. Śródziemnego
Niżowa pogoda ponwonie

Jak zawsze Severe Weather Europe przygotował specjalną prognozę opadów śniegu na podstawie danych ECMWF dostarczonych przez projekt Copernicus-EU. Niestety w Europie obserwujemy przede wszystkim opady śniegu poniżej średniej. Wydaje się to jednak mało prawdopodobne i większe zimowe opady są oczekiwane w miesiącach zimowych, mimo że modele sezonowe pokazują nam ciepłą zimę.

opady poniżej normy, jeśli chodzi o śnieg
Mało śniegu w Europie, ale ta prognoza może się wcale nie sprawdzić

Kolejny obrazek poniżej pokazuje surową średnią grubość pokrywy śnieżnej w lutym, który jest ostatnim miesiącem zimowym. Widać, że pomimo negatywnych anomalii w większości Europy, nadal jest trochę pokrywy śnieżnej na kontynencie. Więc nawet jeśli prognoza przewiduje mniej śniegu, nie oznacza to, że nie będzie śniegu i okresów mrozu również w Polsce. Te zdarzą się i czasem mogą być wyjątkowo dotkliwe.

zaskakująca prognoza ECMWF
Dziwna prognoza ECMWF na luty 2023

Fanipogody.pl

2 komentarze do “Pogoda długoterminowa na zimę 2022/23 dla Polski. Jeden z miesięcy będzie poniżej normy. Cyklony mają jednak dominować, wystąpią wichury, mróz i burze w Polsce”

Możliwość komentowania została wyłączona.