Pogoda na weekend 23-25 września. Jakie będą pierwsze dni jesieni w Polsce?

Dziś pierwszy dzień jesieni. Sprawdzamy co przyniesie nam pogoda na weekend, do którego z pewnością wszyscy odliczamy już godziny.

Wyżowa aura w regionie

Przez długi okres Polska znajdowała się pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia ze wschodu kontynentu. Nad krajem zalegało gęste zachmurzenie, towarzyszyły nam opady deszczu i mgły. Jednak pogoda na weekend przyniesie zmiany. Z zachodu przybliżył się do nas rozległy obszar wysokiego ciśnienia. Dostaliśmy się pod wpływ wyżu Stefan. Przyniesie nam to mnóstwo bezchmurnego nieba, ale i duże spadki temperatury nocami.

Pogoda na weekend. Obszar wysokiego ciśnienia w regionie
Pogoda na weekend. Obszar wysokiego ciśnienia w regionie

Ciśnienie atmosferyczne będzie bardzo wysokie w Europie Centralnej, w tym w naszym kraju. Barometry dziś w i w kolejnych dniach wskazywały będą w okolicach 1020 hPa. Wartość ciśnienia będzie sprzyjać dobremu samopoczuciu. Jak widać pogoda na weekend szykuje się bardzo pozytywnie. Przyjrzyjmy się szczegółom prognozy. Przeczytaj również: Niszcząca wichura sunie przez Atlantyk. huragan Fiona sieje zniszczenie

Pogoda na weekend. Mnóstwo słońca nad Polską

Poniżej obraz satelitarny z dzisiejszego poranka nad Polską (sat24.com). Widać, że większa część kraju znalazła się już w strefie bezchmurnego nieba. Z każdą godziną zachmurzenie związane z niżem będzie wypychane dalej na wschód.

Pogoda na weekend. Mnóstwo słońca nad Polską
Pogoda na weekend. Mnóstwo słońca nad Polską

Zgodnie z tym bardzo dużo bezchmurnego nieba czeka nas również w sobotę. Bezchmurne niebo występowało będzie praktycznie w całej Polsce. Co za tym idzie w sobotę nie spodziewamy się oczywiście opadów w kraju. Po możliwych porannych mgłach, czeka nas piękny pierwszy dzień weekendu. Korzystajmy ze słońca. Zachęcam do jak największej aktywności na świeżym powietrzu. W niedzielę nad Polską pojawi się już więcej chmur. Podczas gdy opady w sobotę nie wystąpią, w niedzielę nie można wykluczyć słabego deszczu na południu i północy Polski. W tych regionach prawdopodobnie pojawi się również więcej chmur. W drugi dzień weekendu pogodnie nadal powinno być w centrum kraju.

Coraz cieplej, lec wciąż bardzo chłodne noce

Obecnie mamy kulminację adwekcji chłodu związanej nasunięciem się w nasz region wyżu Stefan. Spływ chłodnych mas powietrza trwał będzie również w sobotę. W związku z tym temperatury podczas sobotniego dnia będą wyglądały jak poniżej.

Pogoda na weekend. Temperatury w sobotę
Pogoda na weekend. Temperatury w sobotę

Podczas, gdy na wschodzie napływ chłodu będzie najsilniejszy, na zachód kraju powoli zaczynały będą docierać masy cieplejsze z południowego zachodu. Dodatkowo, całodniowa operacja słoneczna doprowadzi, że w najcieplejszym momencie dnia na zachodzie kraju temperatura może wzrosnąć do nawet 18 stopni Celsjusza. Na wschodzie w sobotę nieco chłodniej, do 14 stopni Celsjusza. Bardzo chłodne będą nadchodzące noce. W wielu miejscach kraju noc z piątku na sobotę i z soboty na niedzielę przyniesie nawet lokalne przymrozki. Za to w niedzielę odczujemy jeszcze mocniejszy napływ ciepłych mas powietrza.

Przyjemne temperatury w niedzzielę
Przyjemne temperatury w niedzielę 25 września

W niedzielę cieplej zrobi się już w całym kraju. Termometry wskazywać mogą do 18 stopni w Polsce. Na ten moment nie do końca pewna jest jeszcze sprawa zachmurzenia. Jeśli takowe wystąpi w niedzielę na północy i południu kraju, to w tych regionach temperatury nie będą aż tak wysokie. Zdradzę Wam, że po weekendzie na kilkadziesiąt godzin zrobi się jeszcze cieplej. Jednak pogoda również pogorszy się. Korzystajmy więc z uroków słonecznej jesieni. Zachęcam do spędzania jak największej ilości czasu na świeżym powietrzu.