Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda zaskoczy na koniec miesiąca w Polsce. Chłód arktyczny i przymrozki wycofają się z kraju. Będzie 20°C, częste opady i burze

nizowa pogoda

Pogoda zmieni się diametralnie pod koniec miesiąca w Polsce. Arktyczne i znacznie przetransformowane powietrze będzie odsuwać się z kraju już w piątek. W ostatni weekend września zmieni się cyrkulacja atmosferyczna. Przeważać będzie cyrkulacja strefowa i wiatry głównie z sektora zachodniego. Na termometrach pod koniec miesiąca może być nawet 20°C. Możliwe jednak są częste opady i burze. Warunki pogodowe staną się zmienne.

Niżowa pogoda będzie dominować. Wahania temperatury, ciśnienia, sporo chmur. Warunki pogodowe okażą się zmienne

Dziś rozpoczęła się o 3:04 jesień astronomiczna. Idą jednak duże zmiany w pogodzie spowodowane odbudową zachodniej cyrkulacji atmosfery. Spowoduje to wyraźne ocieplenie w Polsce w ostatnich dniach września. Cieplejsze powietrze okresami docierać będzie do naszego kraju głównie w ciepłych wycinkach atlantyckich cyklonów. Czeka nas jednak duża zmienność pogody, która spowodowana będzie częstym przechodzeniem zatok niżowych, stref frontowych, a okresami również fal silniejszego wiatru. Szczególnie w ostatnich dniach mijającego miesiąca i na początku października. Zaobserwujemy duże wahania ciśnienia na barometrach, co może niekorzystnie wpływać na nasze samopoczucie.

Prognoza średnie ciśnienie na 10 dni według modelu GFS sugeruje nam dominacje pola niżowego także w Polsce

Pogoda zaskoczy na koniec miesiąca w Polsce. Chłód arktyczny i przymrozki wycofają się z kraju. Będzie 20°C, częste opady i burze
Niżowa pogoda w Polsce na przełomie września i października

Najwięcej opadów według ECMWF na południu kraju, ale praktycznie codziennie do końca miesiąca będzie padać w całym kraju

Dlatego też pod koniec miesiąca warunki pogodowe będą zmieniać się w sposób dynamiczny. Częste wędrówki frontów, zatok, a nawet płytkich niżów spowodują dużą zmienność pogody w Polsce. Według modelu ECMWF popada najwięcej na południu, natomiast nieco mniej na północy. Wygląda na to, że wrzesień zapisze się w naszym kraju jako miesiąc chłodny i wilgotny. Już teraz jest to najchłodniejszy wrzesień od 2013 roku. Średnia dobowa temperatura powietrza przez większość czasu w całej Polsce jest poniżej normy wieloletniej, co oznacza, że wchodzimy coraz intensywniej w jesień i nie zmieni tego okresowy napływ cieplejszych mas powietrza z zachodu i południa Starego Kontynentu. Wkrótce coraz wyraźniej zaznaczać będzie się jesień fenologiczna.

Prognozowana wysokość opadów za okres od 23.09.2022, 00Z do 30.09.2022, 18 UTC

dużo opadów na południu kraju
ECMWF pokazuje nam najwięcej opadów na południu

Pogoda. Termiczna jesień utrzyma się, a nawet warunki pogodowe będą coraz bardziej charakterystyczne dla tej pory roku

Wygląda na to, że średnia dobowa temperatura powietrza będzie w dalszym ciągu charakterystyczna dla termicznej jesieni, pomimo że zdarzą się sporadyczne dni z temperaturą w okolicach 18°C/20°C. Szczególnie w okresie od 24.09.2022 do 27.09.2022. Następnie gwałtowny spadek temperatury nastąpi w okolicach 28 września 2022, kiedy to termometry w kraju pokażą zaledwie 12°C/14°C. Przejściowo cieplej może zrobić się 29.09.2022 i 30.09.2022, jak i też w pierwszych dniach października, kiedy to temperatura może przekroczyć nawet 20°C/24°C. Będzie to spowodowane najprawdopodobniej kilkudniową silniejszą adwekcją ciepła z południa, ale tak wysokie temperatury nie powinny zaznaczyć się w całym kraju. Najwyższe okażą się na południu, jeśli prognozy sprawdzą się. Co ciekawe tak silne ocieplenie widzi na ten moment tylko europejski ECMWF, amerykański model GFS jest znacznie chłodniejszy. Wkrótce przekonamy się, który model wygra ze scenariuszem na ten okres.

Prognozowane średnie wartości dobowej temperatury na 10 dni według modelu GFS

średnia dobowa charakterystyczna dla jesieni termicznej
Jesień termiczna na dobre zagości w Polsce

Model GFS pokazuje nam maksymalnie 16°C/18°C, są jednak realizacje numeryczne, które wskazują nawet 19°C/20°C w zachodniej, południowo-zachodniej, południowej i centralnej części kraju. Szczególnie w okresie od 24.09.2022 do 27.09.2022. Potem krótkie i odczuwalne ochłodzenie, ale temperatury w przedziale 17°C/20°C mogą wrócić do Polski na przełomie miesięcy. Prognozy stale monitorujemy i o wszelkich zmianach będziemy informować ze stosownym wyprzedzeniem.

Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według modelu GFS

wysoka temperatura w Polsce jak na koniec
Być może wartości okażą się wyższe o 1-2 stopnie od prognozowanych

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz