Pogoda na piątek 23 września. Piękna jesień w części kraju. Polska podzielona na pół

O tym, że w nasz region zbliża się wyż Stefan z pewnością wiecie z naszych poprzednich wpisów. Dziś centrum antycyklonu znalazło się jeszcze bliżej kraju. W związku z tym pogoda na piątek przyniesie już mnóstwo słońca w części regionów Polski. Niestety nie wszędzie będzie jeszcze słonecznie i pięknie. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody na 23 września 2022.

Pogoda na 23 września. Sytuacja baryczna w Europie
Pogoda na 23 września. Sytuacja baryczna nad Europą

Zacznijmy od sytuacji barycznej nad Europą. Antycyklon Stefan jest już blisko Polski. Pogoda na piątek przyniesie w związku z tym sporo słońca i bezchmurnego nieba na zachodzie kraju. Regiony wschodnie pozostaną jeszcze pod wpływem ośrodka niskiego ciśnienia ze wschodu Europy. W związku z ułożeniem z taką sytuacją baryczną w nasz region spływa chłodne, arktyczne powietrze z północy kontynentu. Zobacz również: Mróz do -10 stopni we wrześniu w Europie

Pogoda na piątek. Spora różnica temperatury w Polsce

Na zachodzie kraju od godzin porannych oczekujemy dziś bezchmurnego nieba. Na wschodzie za to, w związku z obszarem obniżonego ciśnienia nadal zalegało będzie zachmurzenie. Podczas gdy od rana słońce na zachodzie będzie ogrzewało dolne partie troposfery, na wschodzie zachmurzenie do tego nie dopuści. Dlatego zaobserwujemy dziś różnicę temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem kraju. Poniżej prognoza temperatury na piątek 23 września.

Pogoda na piątek. Prognoza temperatury dla Polski

I tak, na krańcach zachodnich Polski termometry wskazywać mogą nawet 18 stopni Celsjusza. W tym samym czasie na krańcach wschodnich, pod chmurami, a nawet mgłą temperatura może wynosić zaledwie 12 stopni. Czy to jest uczciwe? Nie nie jest, tym bardziej, że ja mieszkam na wschodzie kraju, he he he. W pasie centralnym w okolicach 14-16 stopni powyżej zera. Tutaj już również możliwe za dnia więcej chwil ze słońcem. Temperatury odczuwalnej praktycznie nie będzie obniżał wiatr, który dziś będzie praktycznie nieodczuwalny w Polsce. Przeczytaj także: Wichura ponad 250 km/h. Huragan Fiona niesie zniszczenie.

Coraz więcej słońca nad Polską

Kraj i region dostaje się pod wpływ rozległego wyżu. Dlatego najbliższe dwa, trzy dni to dużo słońca i bezchmurnego nieba. Dziś zaobserwujemy to już na zachodzie i częściowo w centrum Polski. Niestety na wschodzie po mglistym poranku, pogoda na piątek może przynieść w dzień przelotne opady deszczu.

Pogoda na piątek. Opady możliwe już tylko na wschodzie
Pogoda na piątek. Opady możliwe już tylko na wschodzie

Podczas, gdy we wschodniej Polski może jeszcze padać przelotny deszcz, w pasie centralnej i zachodniej Polski już bez opadów. Deszcz na wschodzie nawet jak się dziś pojawi, to nie powinien być intensywny. Prawdopodobieństwo opadów jest równie dużo mniejsze niż w ostatnich dniach. Ciśnienie atmosferyczne na wciąż bardzo wysokim poziomie. Barometry wskazywały dziś będą nawet 1020 hPa.