Mróz do -10 stopni we wrześniu. Imponujące uderzenie chłodu w regionie

Na pogodę w większości Europy wpływa rozległy i silny antycyklon Stefan. Przynosi on oczywiście sporo chwil ze słońcem i rozpogodzeń, jednak wpływa on na pogodę w regionie również negatywnie. Obecnie obserwujemy silną adwekcję chłodu na południe kontynentu. W górach pojawił się silny mróz. Temperatury spadają do nawet -10 stopni.

Wyż przynosi silną adwekcję chłodu

Jeszcze kilkadziesiąt godzin temu opisywany wyż był dość słabym ośrodkiem rozbudowującym się w rejonie Wysp Brytyjskich. Obecnie to potężny obszar podwyższonego ciśnienia wpływający na pogodę w większej części Europy. Poniżej jego położenie podczas dzisiejszej doby.

Wyż Stefan przynosi adwekcję chłodu. Mróz w Europie
Wyż Stefan przynosi mróz w Europie

Na wschodzie i północnym wschodzie kontynentu obserwujemy niże. Pomiędzy wspominanym wyżem, a tymi właśnie niżami dochodzi do silnego spływu chłodu z dalekiej północy na krańce południowe kontynentu. W związku z tym obserwujemy rzadkie zjawisko w naszym regionie (a zwłaszcza na południu) we wrześniu. Spójrzmy na mapę anomalii temperatury.

Mocno ujemna anomalia temperatury
Ujemna anomalia temperatury. Mróz w Europie

Chłodniej niż w tym samym okresie lat referencyjnych jest niemal na całym kontynencie. Na uwagę zasługują przede wszystkim bardzo ujemne anomalie temperatury na południowym wschodzie kontynentu. Na Bałkanach, czy w Turcji temperatury są w obecnym okresie niższe o nawet kilkanaście stopni względem normy długoletniej. Dużo chłodniej niż norma będzie również w naszym regionie. Tutaj czekają nas nocne przymrozki, a w górach nawet mróz. O tym jednak w dalszej części tekstu.

Mróz w Europie, w nocy z 21/22 września 2022

mróz w Europie
Dwucyfrowy mróz w Europie

Mróz w europejskich górach. Krajobrazy zabieliły się

Zima nadeszła między innymi w Polskie Tatry. Pisaliśmy o tym kilka dni temu. Jednak jeszcze bardziej adwekcja chłodu daje się we znaki choćby w Alpach. To nie dziwi, góry te są znacznie wyższe od naszych rodzimych. Na większych wysokościach śnieg padał naprawdę znacząco. Poniżej zdjęcie wykonane kilka dni temu w Alpach. Autorem jest Hans ter Braak.

Mróz i śnieg pojawił się w Alpach
Mróz i śnieg w Alpach. Zdjęcie: Hans ter Braak

Obecnie w wyższych partiach Alp zalega kilkadziesiąt centymetrów świeżego śniegi. Do tego mamy tam do czynienia z silnymi spadkami temperatury. Przykładowo, najbliższe noce przyniosą w Alpach mróz nawet do -10 stopni Celsjusza. Oczywiście na nizinach aż tak chłodno nie jest, jednak obecny spływ chłodu z północy w głąb kontynentu jest naprawdę imponujący. Poniżej mapa z zasięgiem arktycznych, chłodnych mas powietrza. Spokojnie możemy tu mówić o prawdziwej bombie chłodu, która wtargnęła z impetem nad duży obszar kontynentu.

Zasięg arktycznych, chłodnych mas powietrza
Bomba chłodu w Europie. Zasięg arktycznych mas powietrza

Stefan przyniesie mróz w Tatrach i przymrozki na nizinach

Wyż, który jest przyczyną adwekcji chłodu nad znaczną część Europy dziś mocniej wpłynie już na pogodę również w naszym kraju. Od zachodu niebo nad Polską rozpogadza się. Już dziś czeka nas słoneczny i pogodny dzień na zachodzie i częściowo w centralnym pasie kraju. Podczas gdy bezchmurne niebo w dzień oznacza nieco wyższe temperatury, tak nocami oznacza ich duży spadek. I tak już najbliższa noc będzie bardzo chłodna na zachodzie Polski.

Mróz w Tatrach i możliwe przymrozki na zachodzie
Mróz w Tatrach i możliwe przymrozki na zachodzie

Temperatury na zachodzie spadną poniżej 4 stopni. Lokalnie możliwe są przymrozki, choć mróz raczej nie wystąpi. Podczas gdy na zachodzie zrobi się bardzo chłodno, na wschodzie obecne będzie jeszcze zachmurzenie związane z niżem ze wschodu. Dzięki temu najbliższa noc nie przyniesie silnych spadków temperatury na wschodzie (choć i tak będzie w okolicach tylko 7-8 stopni). Jeszcze chłodniej zapowiada się kolejna noc. W Tarach możliwy jest mróz, choć oczywiście jeszcze nie całodobowy.

Duże spadki temperatury z piątku na sobotę
Bardzo zimna noc z piątku na sobotę

Bardzo zimna noc z piątku na sobotę czeka mieszkańców już właściwie całej Polski. Tutaj przymrozki są niemal pewne. W Tatrach pojawi się mróz, choć nie będzie to spełniało książkowej definicji mrozu całodobowego, to temperatury w wyższych partiach Tatr spadną poniżej zera na wiele godzin. Szczęśliwie w weekend wyz Stefan zacznie odpuszczać w naszym regionie. Na kilka dni (i nocy) zrobi się cieplej. Początek przyszłego tygodnia może przynieść nam nawet dwudziestki na termometrach. Jednak związane będzie to z pogorszeniem aury. Czeka nas powrót opadów. Lokalnie deszcz padał będzie naprawdę mocno. O tym jednak w kolejnych prognozach pogody na naszej stronie.