Mamy do czynienia z najsilniejszym jak dotąd w tym sezonie cyklonem tropikalnym na Atlantyku. Huragan Fiona, bo o tym zjawisku piszę sunie przez Atlantyk w kierunku Kanady. Towarzyszy mu niszcząca wichura oraz nawalne opady deszczu. Sprawdźmy najświeższe wieści na temat tego groźnego huraganu.
Huragan Fiona uderzył w Portoryko i Dominikanę
Wichura jaka towarzyszy obecnie Fionie sięga w porywach 250 km/h. Średnia prędkość wiatru przekracza 200 km/h. Obecnie huragan charakteryzuje się siłą w kategorii 4 w skali Saffira-Simsona. Kilkadziesiąt godzin temu cyklon Fiona uderzył między innymi w Portoryko i Dominikanę. Szczęśliwie posiadał on wtedy kategorię 1. Największe szkody jakie dotknęły wymienionych wysp to ulewne opady deszczu powodujące powódź i zerwane mosty. Poniżej obecna sytuacja w Portoryko.
Niestety we znaki na wyspie dał się również wiatr. Wichura zrywała dachy i niszczyła linię napięcia. Szacuje się, że do teraz na wyspie prądu nie ma 75% jej mieszkańców. Powoduje to niemałe napięcia społeczne. Ludzie dosłownie „walczą” o benzynę celem zasilenia agregatów prądotwórczych. Podobnie ciężka sytuacja panuje na Dominikanie, gdzie w szczytowym momencie bez prądu pozostawało ponad milion mieszkańców wyspy. Do tej pory potwierdzono 8 ofiar żywiołu w regionie Morza Karaibskiego. Przeczytaj: Mróz w Europie. Silna adwekcja chłodu z północy
Wichura mknie na Bermudy i Kanadę
Obecnie wichura przemieszcza się dalej na północ. Dziś Fiona minie Bermudy, choć prognozy mówią, że huragan nie uderzy bezpośrednio w wyspy. Nie oznacza to jednak spokojnej doby dla mieszkańców archipelagu. Nawet kilkaset kilometrów od „oka” pogoda jest również dramatycznie groźna. Jutro wichura mijać będzie wschodnie wybrzeże USA.
Ciśnienie w centrum huraganu spadać zacznie w weekend, kiedy Fiona zbliżać będzie się na wybrzeży Kanady. Modele numeryczne szacują, że ciśnienie w centrum huraganu obniży się w okolice 925 hPa. To niespotykana wartość choćby w regionie Europy. Zdecydowanie to jak do tej pory najbardziej głęboki cyklon na Atlantyku w rozpoczynającym się sezonie. Poniżej wyliczenia NOAA obrazujące szacunkową trajektorię oraz czas przejścia huraganu.
Wichura dotrze do wybrzeży Kanady w okolicach 24-25 września. Najbardziej zagrożone są regiony Nowej Szkocji, czy Nowej Funlandii. Oczywiście, wichura nie będzie już w tym czasie tak potężna jak obecnie. Jednak Fiona dalej niosła będzie ze sobą porywy wiatru na poziomie 150 km/h oraz oczywiście ulewne opady deszczu. Widać, że sezon huraganów na Atlantyku rozkręca się. Dramatyczne jest to, że te potężne, ale jakże fascynujące zjawiska zawsze niosą ze sobą olbrzymie szkody i śmierć uderzając w wyspy regionu karaibskiego. Zapraszamy na porcję informacji pogodowych na stronie głównej portalu.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie
1 komentarz do “Wichura do 250 km/h. Huragan Fiona niesie potężny wiatr. Kiedy i gdzie huragan uderzy w linię brzegową?”
Możliwość komentowania została wyłączona.