Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Wichura do 250 km/h. Huragan Fiona niesie potężny wiatr. Kiedy i gdzie huragan uderzy w linię brzegową?

Wichura ponad 200 km/h. Huragan Fiona

Mamy do czynienia z najsilniejszym jak dotąd w tym sezonie cyklonem tropikalnym na Atlantyku. Huragan Fiona, bo o tym zjawisku piszę sunie przez Atlantyk w kierunku Kanady. Towarzyszy mu niszcząca wichura oraz nawalne opady deszczu. Sprawdźmy najświeższe wieści na temat tego groźnego huraganu.

Huragan Fiona uderzył w Portoryko i Dominikanę

Wichura jaka towarzyszy obecnie Fionie sięga w porywach 250 km/h. Średnia prędkość wiatru przekracza 200 km/h. Obecnie huragan charakteryzuje się siłą w kategorii 4 w skali Saffira-Simsona. Kilkadziesiąt godzin temu cyklon Fiona uderzył między innymi w Portoryko i Dominikanę. Szczęśliwie posiadał on wtedy kategorię 1. Największe szkody jakie dotknęły wymienionych wysp to ulewne opady deszczu powodujące powódź i zerwane mosty. Poniżej obecna sytuacja w Portoryko.

Huragan Fiona niesie ulewy. Źródło zdjęcia: Global News @YT

Niestety we znaki na wyspie dał się również wiatr. Wichura zrywała dachy i niszczyła linię napięcia. Szacuje się, że do teraz na wyspie prądu nie ma 75% jej mieszkańców. Powoduje to niemałe napięcia społeczne. Ludzie dosłownie „walczą” o benzynę celem zasilenia agregatów prądotwórczych. Podobnie ciężka sytuacja panuje na Dominikanie, gdzie w szczytowym momencie bez prądu pozostawało ponad milion mieszkańców wyspy. Do tej pory potwierdzono 8 ofiar żywiołu w regionie Morza Karaibskiego. Przeczytaj: Mróz w Europie. Silna adwekcja chłodu z północy

Wichura mknie na Bermudy i Kanadę

Obecnie wichura przemieszcza się dalej na północ. Dziś Fiona minie Bermudy, choć prognozy mówią, że huragan nie uderzy bezpośrednio w wyspy. Nie oznacza to jednak spokojnej doby dla mieszkańców archipelagu. Nawet kilkaset kilometrów od „oka” pogoda jest również dramatycznie groźna. Jutro wichura mijać będzie wschodnie wybrzeże USA.

Wichura minie USA
Wichura minie jutro wschodnie wybrzeże USA

Ciśnienie w centrum huraganu spadać zacznie w weekend, kiedy Fiona zbliżać będzie się na wybrzeży Kanady. Modele numeryczne szacują, że ciśnienie w centrum huraganu obniży się w okolice 925 hPa. To niespotykana wartość choćby w regionie Europy. Zdecydowanie to jak do tej pory najbardziej głęboki cyklon na Atlantyku w rozpoczynającym się sezonie. Poniżej wyliczenia NOAA obrazujące szacunkową trajektorię oraz czas przejścia huraganu.

Wichura dotrze do wybrzeży Kanady w okolicach 24-25 września. Najbardziej zagrożone są regiony Nowej Szkocji, czy Nowej Funlandii. Oczywiście, wichura nie będzie już w tym czasie tak potężna jak obecnie. Jednak Fiona dalej niosła będzie ze sobą porywy wiatru na poziomie 150 km/h oraz oczywiście ulewne opady deszczu. Widać, że sezon huraganów na Atlantyku rozkręca się. Dramatyczne jest to, że te potężne, ale jakże fascynujące zjawiska zawsze niosą ze sobą olbrzymie szkody i śmierć uderzając w wyspy regionu karaibskiego. Zapraszamy na porcję informacji pogodowych na stronie głównej portalu.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk