Silne przymrozki podczas najbliższej nocy. Burze i opady będą szybko zanikać w arktycznej masie nad Polską

Silne przymrozki są prognozowane podczas nadchodzącej nocy na obszarze Polski. Dzienna konwekcja wyrażająca się przelotnymi opadami i rozproszonymi burzami będzie zanikać. Dziś krótkotrwała burza wystąpiła na południe od Białegostoku. Sprawdzimy w tej prognozie, gdzie możliwe są spadki temperatury poniżej zera. Szczególnie przy gruncie, ale także na standardowej wysokości pomiarowej 2 m.

Silne przymrozki w Polsce są możliwe. Ujemna anomalia panuje już przez dłuższy czas w Polsce

Zgodnie z naszymi prognozami na przełomie 2 i 3 dekady utrzymuje się silne ochłodzenie związane z cyrkulacją południkową. Wpływ na pogodę w polu przyziemnym ma w coraz większym stopniu migrujący na wschód, południowy-wschód wyż o imieniu Stefan. Dziś znalazł się on na pograniczu Polski i Niemiec. Nie jest to silny antycyklon, ale w jego zasięgu prognozowane są ponownie przejaśnienia i rozpogodzenia. Szczególnie na zachodzie.

Silne przymrozki podczas nadchodzącej nocy w Polsce. Trajektoria wsteczna mas powietrza na 22.09.2022, 12 UTC dla wysokości izobarycznych 950 hPa, 850 i 700 hPa. Pokazuje to jaką drogę pokonało powietrze w ciągu minionych 7 dni zanim dotarło do Warszawy

cyrkulacja południkowa i adwekcja chłodu z Arktyki
Spływ arktycznego powietrza z wysokich szerokości geograficznych wprost do Polski od wielu dni. Dominująca cyrkulacja północna

Przymrozki pojawiły się już ubiegłej nocy. W nocy z czwartku na piątek ich obszar okaże się znacznie większy

Już miniona noc w zasięgu nadchodzącego antycyklonu od zachodu, w obszarach przejaśnień i rozpogodzeń przyniosła niskie temperatury. Najchłodniej było w zachodniej połowie kraju, pomijając stacje wysokogórskie, gdzie mróz panuje na ogół powyżej 1500-1600 metrów nad poziomem morza, a pokrywa śnieżna zalega od wysokości około 1,4 km nad poziomem morza.

Podczas nocy ze środy na czwartek najchłodniej było w stacji IMGW w Pile, gdzie o świcie w klatce meteorologicznej zmierzono zaledwie 1,3°C. Również na tym posterunku, na wysokości pomiarowej 5 cm zmierzono przygruntowy przymrozek. Najcieplej było na północy kraju, gdzie Bałtyk po ciepłym lecie oddawał ciepło. Na pozostałym obszarze spadek temperatury hamowało zachmurzenie niższego piętra, a także lokalnie rozwijające się mgły. W Łodzi było przy gruncie 0°C.

Temperatura minimalna podczas minionej nocy na wysokości 2 metrach. Została ona zanotowana na stacjach państwowej służby meteorologicznej (IMGW-PIB), która ma najgęstszą i profesjonalną sieć pomiarową w Polsce.

Zimno w Polsce
Na 2 metrach bez przymrozku na stacjach pomiarowych IMGW

Temperatura minimalna przy gruncie na stacjach IMGW-PIB podczas minionej nocy

silny przymrozek w Pile na stacji IMGW
Przymrozek jednak przy gruncie na wysokości pomiarowej 5 cm w Pile, w Łodzi 0

Warto również sprawdzić średnią dobową temperaturę powietrza na stacjach IMGW. Widzimy, że w całym kraju panuje bez wyjątku termiczna jesień. Najchłodniej jest w obszarach podgórskich, najzimniejszą stacją w rejonach podgórskich znajduje się Zakopane. Natomiast najcieplejsze są posterunki wzdłuż gmin nadmorskich, gdzie po ciepłym lecie Morze Bałtyckie oddaje ciepło.

Średnia dobowa temperatura powietrza zanotowana na stacjach IMGW, środa 21.09.2022

Średnia dobowa temperatura charakterystyczna dla jesieni termicznej
Jesień termiczna w Polsce od wielu dni

Najbliższa noc może przynieść większy obszar przymrozków w polu wyżowym. Miejscami będą to silne przymrozki w Polsce

Podczas nadchodzącej nocy na zachodzie naszego kraju będą korzystne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła w polu podwyższonego ciśnienia, dlatego też obszar przymrozków okaże się większy niż podczas ubiegłej nocy. Należy również wspomnieć, że oprócz braku zachmurzenia, kluczowym czynnikiem pod kątem spadku temperatury jest zmniejszenie się prędkości wiatru. Zazwyczaj zachodzi pod wieczór w obszarach wyżowych. W antycyklonach obserwujemy dobowe cykle wiatru, które wynikają najczęściej z nierównomiernego nagrzewania się podłoża. Po wschodzie słońca prędkość wiatru wzrasta, natomiast wieczorem i w nocy przeważnie słabnie.

Podczas nadchodzącej nocy na wysokości pomiarowej 5 cm, czyli przy gruncie temperatura w zachodniej połowie kraju może obniżyć się do -4°C/0°C. Pojawią się tam dogodne warunki do radiacyjnego wypromieniowania ciepła z gruntu w przestrzeń kosmiczną, dlatego też wystąpią silne jak na trzecią dekadę września przygruntowe przymrozki. Najchłodniej będzie przeważnie poza obszarami miejskimi, cieplej w miastach, gdzie zaznaczy się wpływ miejskich wysp ciepła. Jednak w lokalnych obniżeniach terenu nawet w obszarach aglomeracjach miejskich, szczególnie w rejonach rzek i różnych cieków wodnych mogą wystąpić spadki temperatury poniżej zera. Będą to jednak bardzo lokalne zjawiska, których model o nawet gęstej siatce nie jest w stanie wychwycić.

W nocy z czwartku na piątek będziemy mieć nietypowy podział w pogodzie na cieplejszy wschód i chłodniejszy zachód Polski. Na poniższej mapie widzimy, że o poranku przymrozki mogą pojawić się miejscami na Pomorzu, woj. zachodniopomorskim, Ziemi Lubuskiej i Wielkopolsce, a także gdzieniegdzie na Kujawach. Silne przymrozki są najbardziej według modelu SWISS-HD w woj. dolnośląskim. Szczególnie duże spadki temperatury są prognozowane w rejonie Sudetów i Przedgórza Sudeckiego.

Temperatura prognozowana przy gruncie nad ranem w piątek przez SWISS-HD

silne przymrozki w Polsce
przymrozki w Polsce możliwe

Wyliczana temperatura przy gruncie na wysokości 5 cm o świcie w piątek według SWISS-HD bazującego na ECMWF

duże spadki temperatury
ujemna temperatura w Polsce

Widzimy, że głównie w woj. dolnośląskim modele widzą spadki poniżej zera, ale miejscami w całym pasie Polski zachodniej mogą wystąpić silne przymrozki przygruntowe. Ważną role odegra tutaj lokalne ukształtowanie terenu, brak chmur, słaby wiatr i wpływ pola podwyższonego ciśnienia.

Prognozowana temperatura na wysokości 5 cm według modelu SWISS-HD

Największy obszar przymrozków na SW kraju

Najniższa temperatura będzie notowana na krótko przed wschodem lub o wschodzie słońca, potem zacznie rosnąć

Po wschodzie Słońca jutro w obszarach, gdzie pojawi się przymrozek temperatura zacznie powoli rosnąć za sprawą promieniowania krótkofalowego, a następnie długofalowego od podłoża. Nie będzie to jednak ostatnia noc przymrozkowa w naszej części Europy. Noc z piątku na sobotę powinna przynieść kolejne spadki temperatury poniżej zera. Szczególnie w południowej części Polski. Ze szczególnym uwzględnieniem woj. małopolskiego, podkarpackiego, przymrozki pojawią się także na Ziemi Świętokrzyskiej. Sprzyjać mają temu rozpogodzenia, słaby wiatr, a w wielu miejscach cisza, jak i też napływ jeszcze chłodnego powietrza z wysokich szerokości geograficznych.

Prognozowana orientacyjnie temperatura na wysokości 5 cm przez model SWISS-HD na sobotni poranek

silne spadki temperatury
Przymrozki na południu w nocy z piątku na sobotę

Od dłuższego czasu Polska znajduje się w zasięgu cyrkulacji południkowej. Płynie do nas z Arktyki masa arktyczna, która uległa nieco przetransformowaniu po dotarciu do Polski, sięga ona aż po basen Morza Śródziemnego. Powietrze to przed dotarciem do naszego kraju nieco się ogrzało, ale także nabrało wilgoci, przepływając przez akweny wodne, dlatego też są korzystne warunki do rozwoju konwekcji masowej i rozproszonych burz od wielu dni w wielu regionach naszego kraju. Idą jednak wyraźne zmiany w pogodzie i już w weekend zmieni się w całym kraju cyrkulacja atmosferyczna. Napłynie cieplejsze powietrze polarne nad całą Polskę, co ma mieć związek z przesunięciem się wyżu dalej na wschód, południowy-wschód Europy.

Odchylenie temperatury prognozowane na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 m.n.p.g) w drugiej części nocy z czwartku na piątek

Silne przymrozki w Polsce
Ujemna anomalia w wielu miejscach. Silne przymrozki również w Polsce

Pod koniec tygodnia na termometrach miejscami zobaczymy nawet 16 °C – 21 °C. Najcieplejszy okres w pogodzie powinien przypaść na okres od 24.09.2022 do 27.09.2022. Potem temperatury na moment spadną. Wstępne, ale wciąż zmieniające się prognozy sugerują w części kraju na przełomie września i października nawet 21°C – 24°C. Pod koniec września warunki pogodowe okażą się zmienne za sprawą ruszenia cyrkulacji strefowej. Już w weekend przestanie dominować północny kierunek przepływu, zmieni się on na zachodni. Nie zabraknie opadów, silnego wiatru, a nawet lokalnych burz, dużych wahań ciśnienia w ostatnich dniach miesiąca. O wszystkich zmianach pogody będziemy informować z dużym wyprzedzeniem czasowym.

Fanipogody.pl