Atak zimy jest silny na południu. Blisko 30 cm pokrywa śnieżna w szczytowych partiach gór. W Polsce ponadto lokalne burze wewnątrzmasowe

Atak zimy jest intensywny na południu. Spadło blisko 30 cm śniegu, dopada kolejne 15-30 cm w Tatrach. Co więcej w Polsce tworzą się wewnątrzmasowe burze.

Atak zimy na południu jest silny. Śniegu jeszcze dopada

Zgodnie z prognozami na przełomie 2 i 3 dekady września zaobserwowaliśmy intensywną adwekcje chłodu. Jest to masa pochodzenia arktycznego morskiego, w której z powodzeniem tworzą się chmury kłębiaste. Lokalnie pojawiły się burze wewnątrzmasowe z opadami deszczu, punktowo drobnego gradu, a w górach od wysokości około 1400 metrów nad poziomem morza również śniegu i mieszane. Śnieg po polskiej stronie Tatr zaczął padać w nocy z soboty na niedzielę i był związany z niżem śródziemnomorskim wędrującym znad Morza Śródziemnego, przez Bałkany, Ukrainę, Białoruś, sięgając aż po Rosję, gdzie ulegał wypełnieniu nad lądem. Ten sam niż przyniósł serię trąb powietrznych na wschodzie Europy.

Śnieg zalega nie tylko po polskiej stronie Tatr, ale również po słowackiej. Prognozy numeryczne sugerują, że w kolejnych dniach w szczytowych partiach gór może zalegać nawet 30-50 cm. Dane ze stacji IMGW, WOM Kasprowy Wierch wskazują, że zalega tam 28 cm. Do czwartku modele o wysokiej rozdzielczości sugerują możliwy duży przyrost pokrywy śnieżnej. W Tatrach może spaść jeszcze 15-20 cm. Najwięcej śniegu zalega w szczytowych partiach Tatr.

Trajektoria wsteczna mas powietrza na 21.09.2022, 00 UTC dla Warszawy, uwzględniając wysokości izobaryczne 950 hPa, 850 hPa i 700 hPa

zimne powietrze z północy nad Polską
Adwekcja powietrza arktycznego morskiego do Polski

Całodobowy mróz w górach, atak zimy jest intensywny

Przynajmniej do weekendu pozostaniemy w strumieniu mocno wychłodzonego powietrza o cechach arktycznych, morskich. Masa stopniowo transformuje się, zalegając nad naszą częścią Europy. Opady śniegu i deszczu ze śniegiem w górach i na obszarach podgórskich mogą mają mieć w dalszym ciągu charakter konwekcyjny. Biały puch zalega szczególnie od wysokości 1400 m n.p.m. Ujemna temperatura panuje przeważnie powyżej 1600 m n.p.m. Należy dodać, że w szczytowych partiach gór śniegu jest bardzo dużo. Warunki do turystyki są bardzo trudne, występuje całodobowy mróz, dodatkowo widzialność jest mocno ograniczona przez niską podstawę chmur, występuje silny wiatr, który powoduje zamiecie śnieżne, obecna jest także mgła marznąca, a okresami również w płatach. Takie dane pochodzą z depeszy synop wysyłanych co godzinę z najwyższego obserwatorium meteorologicznego w Polsce. Jednak niewykluczone, że w okolicach 25 września pojawi się odwilż, lecz śnieg nie stopnieje w szczytowych partiach Tatr dłuższy czas.

Atak zimy w Tatrach, 20 września 2022. Obraz z Doliny Chochołowskiej: Źródło obrazu: TOPR

trudne warunki pogodowe
Śnieg w Polsce

IMGW-PIB przekazało w godzinach porannych, że najwięcej śniegu zalega na WOM Kasprowy Wierch, gdzie zalega aż 28 cm białego puchu. Niewiele mniej jest go w Dolinie Pięciu Stawów, gdzie leży 25 cm, znacznie mniej jest na Hali Gąsienicowej, gdzie jest 16 cm. Natomiast po słowackiej stronie, na stacji w Łomnicy, obserwator tamtejszej stacji meteo zaraportował 27 cm, zatem niewiele mniej niż na stacji pierwszego rzędu na Kasprowym Wierchu.

Atak zimy na południu kraju. Widok z kamery na stację w Hali Gąsienicowej, 20 września 2022. Źródło obrazu: TOPR-IMGW-PIB

śnieg w Polsce, 20 września 2022
Zimowa pokrywa na południu Polski

Duży przyrost pokrywy śnieżnej na stacji IMGW w południowej Polsce

18 września 2022 na WOM Kasprowy Wierch leżało 12 cm, w poniedziałek 19 września już 17 cm, natomiast wtorkowy, poranny pomiar pokrywy śnieżnej wykonany przez obserwatora na stacji wskazał grubość pokrywy śnieżnej, która sięgała aż 28 cm. Warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Odradzamy wychodzenia w wyższe partie gór. Szczególnie powyżej 1400 m n.p.m, gdzie zalega całkiem sporo śniegu. Szlaki są oblodzone i śliskie. Z uwagi na niską podstawę chmur i występowanie mgieł widzialność jest ograniczona do 100 metrów, a nawet znacznie mniej. Takie informacje pochodzą z czujnika widzialności na najwyżej położonej stacji IMGW w Polsce. Dodatkowo występuje umiarkowany, okresowo porywisty wiatr z sektora północnego, potęgując odczucie chłodu. Temperatura lekko poniżej zera, mgła i przelotne opady śniegu występują także na posterunku położonym na Śnieżce w Karkonoszach. Na tej drugiej stacji wysokogórskiej IMGW zalega zaledwie 4 cm pokrywa śnieżna.

Śniegu jeszcze dopada w górach, na nizinach długo nie będzie jeszcze ataku zimy

W nocy z 20/21 września 2022 w Tatrach przyrost pokrywy śnieżnej o 15 cm. Widzialność nie ulegnie poprawie, a w wyższych partiach gór powszechne będzie oblodzenie. Warunki będą trudne. Zatem jest szansa, że jutro obserwator na stacji WOM Kasprowy Wierch nada depeszę z pokrywą śnieżną przekraczającą 40 cm. Zatem śniegu będzie najwięcej od co najmniej 4-5 lat na tym posterunku.

Widok na polskie góry z Kościeliska, 20 września 2022

kamera TOPR i widok na Tatry
Śnieg powyżej 1400 metrów nad poziomem morza

Dlatego też bez dużego doświadczenia i raków i czekanów lepiej nie wybierać się w wyższe partie gór, powyżej 1,4 km nad poziomem morza. O poślizgnięcie nie trudno, łatwo też w takich warunkach zabłądzić w Tatrach. Pogoda panująca w górach może sprzyjać również hipotermii.

Atak zimy w Tatrach na przełomie 2 i 3 dekady września nie jest niczym nadzwyczajnym, ale wysokość pokrywy śnieżnej robi wrażenie

Atak zimy we wrześniu na południu kraju nie jest niczym nadzwyczajnym i występuje praktycznie co roku. Przeważnie śnieg w szczytowych partiach gór pojawia się w trzeciej dekadzie września. W tym roku było to nieco wcześniej. Jednak co należy podkreślić, to fakt, że jest to najpoważniejszy atak zimy od kilku lat na tym obszarze Polski. Śniegu jest więcej niż w 2017 i 2018, kiedy to pokrywa śnieżna na stacjach była na dużo niższym poziomie. To największa pokrywa śnieżna od 9 lat.

Jest szansa, że śniegu dopada i zimowa pokrywa śnieżna pozostanie na dłużej w szczytowych partiach Tatr, powoli topiąc się w ostatnich dniach miesiąca za sprawą dodatniej temperatury. Prognozy modeli o dużej rozdzielczości pokazują nam pokrywę śnieżną, która sięgnie nawet 40-50, być może nawet 55-60 cm. Jednak nic nie wskazuje, aby został ustanowiony nowy rekord wysokości pokrywy śnieżnej z września 1996 roku, kiedy to w szczytowych partiach Tatr leżało blisko 1 m śniegu. Wtedy to zmierzone zostało 89 cm.

Atak zimy w południowej Polsce. Prognoza grubość pokrywy śnieżnej do godzin porannych w piątek według modelu szwajcarskiego SWISS-HD, bazującego na danych wejściowych z modelu ECMWF

atak zimy. zimowa pokrywa śnieżna
Śnieg, prognoza wysokości pokrywy śnieżnej do 23 września 2022

Prognoza wysokości pokrywy śnieżnej według modelu SWISS-HD do godzin porannych w piątek, 23 września 2022 dla południa Polski

atak zimy. śnieg w górach
Pokrywa śnieżna do 23 września 2022

Burze wewnątrzmasowe i liczne opady przelotne nad Polską

Wtorek był kolejnym dniem, kiedy to na nizinach tworzyła się wewnątrzmasowa konwekcja w masie arktycznej morskiej. Niektóre z chmur kłębiastych wypiętrzyły się na tyle wysoko, że wygenerowały wyładowania atmosferyczne. Zasadniczo w polu ciśnienia byliśmy pomiędzy wyżem znad Europy Zachodniej a niżem śródziemnomorskim wypełniającym się nad Rosją. Taki rozkład pola ciśnienia warunkował adwekcje chłodu do Polski w dalszym ciągu o cechach arktycznych morskich. Do czwartku obecne będą rozproszone burze wewnątrzmasowe. W piątek już mniej opadów i o mniejszym natężeniu.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane we wtorek na obszarze Polski

Atak zimy jest silny na południu. Blisko 30 cm pokrywa śnieżna w szczytowych partiach gór. W Polsce ponadto lokalne burze wewnątrzmasowe
burze wewnątrzmasowe, 20 września 2022

Fanipogody.pl

3 komentarze do “Atak zimy jest silny na południu. Blisko 30 cm pokrywa śnieżna w szczytowych partiach gór. W Polsce ponadto lokalne burze wewnątrzmasowe”

Możliwość komentowania została wyłączona.