Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda na środę 21 września 2022. Sprawdź prognozę pogody dla Polski

Pogoda na 21 września. W środę opady przelotne, umiarkowane temperatury. Wiatr ucichnie

Pogoda na środę 21 września jeszcze nie przyniesie większych zmian. W dalszym ciągu nad Polską powstawały będą chmury kłębiaste przynosząc przelotne, lecz intensywne opady. Chwil ze słońcem będzie coraz więcej, jednak jeszcze dziś z pewnością nie będzie to jeszcze złota, polska jesień. Zapraszam na szczegóły prognozy pogody na dzisiejszy dzień.

Pogoda na
Pogoda na środę 21 września. Sytuacja baryczna

Na pogodę w znacznej części Europy zacznie dziś wpływać wyż Stefan (jakaż to jest zabawna nazwa dla ośrodka barycznego 😉 ). Niestety Polska, a zwłaszcza jej wschodnia połowa pozostaje jeszcze pod wpływem niżu ze wschodu Europy. Na północny zachód kontynentu nadciąga kolejny, głęboki i dynamiczny niż. Ten ośrodek jeszcze kilkadziesiąt godzin jest poza obszarem naszych zainteresowań. Przeczytaj również: Atak zimy na południu Polski. Leży ponad 30 cm śniegu

Pogoda na środę 21 września. Dalsze opady przelotne

Wciąż spływa do nas chłodne, arktyczne powietrza z północy kontynentu. Powietrze to charakteryzuje się podwyższoną chwiejnością oraz notujemy dość spory gradient pionowy temperatury. Wszystkie te cechy prowadzą do rozwoju chmur kłębiastych, a dalej przelotnych opadów deszczu i burz. Zjawiska te w środę znów pojawią się nad Polską.

Pogoda na 21 września. Przelotny deszcz nad Polską
Pogoda na środę 21 września. Przelotny deszcz nad Polską

Powyżej prognoza opadów na dzisiejszy dzień wg. modelu SWISS-HD (źródło grafiki kachelmannwetter.com). Po porannych zamgleniach, na zachodzie kraju niebo powinno się przejaśniać. Ponieważ wyż coraz silniej wpływ na regiony zachodnie, po południu całkiem prawdopodobne są dłuższe chwile ze słońcem na zachodzie kraju. Podczas gdy na zachodzie opadów będzie już coraz mniej, w pozostałych regionach kraju pogoda na środę przyniesie jeszcze przelotne, lecz lokalnie intensywne opady deszczu. Na północy kraju znów nie można wykluczyć pojawienia się słabych burz w arktycznej masie.

Umiarkowane temperatury w kraju

Przed nami chłodne noce i poranki. W wielu regionach Polski najbliższe noce przyniosą przymrozki. Jednak w skutek coraz częstszych chwil ze słońcem, temperatury za dnia będą jeszcze umiarkowane. Poniżej prognoza temperatury na środę wg. modelu GFS

Prognoza temperatury na środę 21 września
Prognoza temperatury na dzisiejszy dzień

Najcieplej w środę będzie na zachodzie kraju. Tutaj najwięcej chwil ze słońce, w skutek czego dolne warstwy troposfery zostaną ogrzane najmocniej. Temperatury na zachodzie sięgną więc 16-17 stopni Celsjusza. Tylko nieco chłodniej, do 15 stopni wskażą termometry w pozostałych regionach Polski. Wyjątkiem są tu oczywiście Tatry, gdzie temperatury w dzień nie wzrosną powyżej 5 stopni Celsjusza. Po kilku bardziej wietrznych dniach, dziś odpoczniemy od tego zjawiska. Wiatr dziś praktycznie wiał będzie z prędkością maksymalnie do 30 km/h. Nie będzie już obniżał temperatury odczuwalnej, jak w ostatnich dniach. Ciśnienie atmosferyczne na bardzo wysokim poziomie. Barometry dziś wskazywały będą ponad 1020 hPa.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk