Pogoda na 24 września 2022. Mnóstwo słońca, brak opadów i przyjemne temperatury w Polsce

Doczekaliśmy się. Po wielu dniach niżowej, deszczowej i pochmurnej aury, pogoda na 24 września przyniesie przewagę słońca praktycznie w całym kraju. Deszcze dziś w Polsce nie spadnie, a temperatury również nie będą przeszkodą do zaplanowania dłuższych aktywności na świeżym powietrzu. Zapraszam na szczegółową prognozę pogody. Zaczynamy tradycyjnie od mapy z sytuacją synoptyczną.

Pogoda na 24 września. Sytuacja synoptyczna
Pogoda na 24 września. Sytuacja synoptyczna

Wyż Stefan z każdym dniem przesuwa się żwawo w kierunku wschodnim. Dziś jego centrum znajduje się już na południe od kraju. Na wschodzie obserwujemy głęboki niż, który posuje pogodę między innymi nad Rosją. Na zachód od Europy znów dochodzi do rozbudowy potężnego antycyklonu. Czyżby zapewnić on miał dobrą pogodę na dłużej? Niestety nie, ale to nie temat na dzisiejszy wpis. W Polsce i regionie dziś pozostaniemy pod wpływem wyżu i to zapewni nam świetną pogodę.

Pogoda na 24 września. Mnóstwo słońca w Polsce

Podczas gdy przygotowuję dla Was ten wpis nad Lublinem zalega mgła. W pasie Polski Centralnej przemieszcza się zachmurzenie. To co napiszę wydaje się w godzinach porannych trochę nie do wiary. Jednak w kolejnych godzinach słońce pojawi się niemal w całym kraju. Mgły na wschodzie odpuszczą. Chmury z centrum kraju również niejako rozrzedzą się. Czeka nas piękny, słoneczny dzień, a zachmurzenie pojawiać będzie się tylko lokalnie na wschodzie kraju.

Mało chmur w Polsce w sobotę
Brak zachmurzenia w Polsce w sobotę

Na zachodzie będzie bezchmurnie właściwie od rana. W centrum i na wschodzie słońce przebije się dopiero za kilka godzin. Skutkowało będzie to również różną wartością temperatury pomiędzy wschodem, a zachodem Polski. Sprawdź: Długoterminowa prognoza pogody na całą zimę.

Przyjemne temperatury dziś w Polsce

Na zachodzie Polski od godzin porannych słońce będzie mocno nagrzewało dolne partie troposfery. Dodatkowo zaczyna napływać tu nieco cieplejsze powietrze z południowego zachodu. Wszystko to skutkowało będzie tym, pogoda na 24 września przyniesie wyższe wartości temperatury na zachodzie Polski.

Pogoda na 24 września. Wartości temperatury nad Polską
Pogoda na 24 września. Wartości temperatury nad Polską

Podczas gdy na zachodzie kraju w najcieplejszym momencie dnia może być nawet 18 stopni, w Polsce Wschodniej sporo niższe wartości temperatury. Termometry na wschodzie wskazywać mogą 13-14 stopni. Przy czym w regionach gdzie zachmurzenie i mgły trzymały będą dłużej możliwe są temperatury na poziomie 12 stopni Celsjusza. Niezbyt ciepło, jednak to przypadki mocno lokalne i tylko we wschodniej części kraju. Na pozostałym obszarze dziś ciepło, na zachodzie bardzo ciepło (jak na jesień). Temperatury odczuwalnej nie będzie obniżał wiatr. Ciśnienie atmosferyczne powoli spada, jednak wciąż jest na bardzo wysokim poziomie. Barometry wskażą dziś w Polsce w okolicach 1015 hPa.