Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Orkan uderzy w Europę. Wichury ponad 120 km/h. Żywioł wpłynie na pogodę w Polsce?

Wichura przyniesie wiatr ponad 120 km-h. Ulewy i burze

Pogoda w obecnym okresie jest nad wyraz spokojna. Wszystko za sprawą silnego wyżu, który obecnie wpływa na pogodę w regionie. Sytuacja zmieni się za kilka dni. W Europę prawdopodobnie uderzy pierwszy w tym sezonie orkan. Wichury jakie będą mu towarzyszyć będą naprawdę silne. We wpisie sprawdzimy kiedy silne zjawisko dotrze do Europy, a także jak silny wiatr pojawi się w związku orkanem w Polsce.

Wkraczamy w sezon na wichury w Europie

Okres jesienny i zimowy to zawsze czas, gdy w Europę uderzają wichury znad Atlantyku. Spowodowane jest to silną cyrkulacją strefową, zachodnią. Na Atlantyku dochodzi do rozwoju głębokich, aktywnych niżów, które następnie kierują się w kierunku północno wschodniej Europy. W przypadku, gdy niż niesie szczególnie silne wichury mówimy o orkanie.

Wichury i burze zimą przyniósł nam orkan Malik
Orkan Malik przyniósł burze i wichury w styczniu

Powyżej rozkład ciśnienia w przypadku pamiętnego orkanu Malik. Niż ten przyniósł potężne wichury i burze pod koniec stycznia 2022. Można uznać, że był to orkan zamykający poprzedni sezon na aktywne niże atlantyckie. Obecnie rozpoczynamy sezon kolejny. Pierwszy orkan może dotrzeć do Europy już na przełomie miesięcy. Sprawdź również: Prognoza pogody na sobotę 24 września

Wichury uderzą na pewno w Wyspy Brytyjskie

Nawet w definicji orkanów nad Europą zawsze pada nazwa Wysp Brytyjskich. Są one w pierwszej kolejności narażone na uderzenie silnego wiatru związane z niżami atlantyckimi. Może prócz Islandii, czy Wysp Owczych, to właśnie na Wyspach występują najsilniejsze wichury w Europie. Tak będzie prawdopodobnie również na przełomie pod koniec września i na przełomie miesięcy.

Silne wichury w regionie Wysp Brytyjskich
Wichury na północnym zachodzie Europy

Już za kilka dni, daleko na północy kontynentu znajdzie się głęboki niż. Ciśnienie w jego centrum spadnie do poziomu około 970 hPa. Przyniesie to olbrzymi kontrast termiczny, a co za tym idzie silny wiatr. Daleko na północy porywy wiatru sięgać może 170 km/h. Oczywiście na kontynencie tak mocno wiać nie będzie. Jednak wichury, które w okolicach 25-25 września dotrą do choćby Szkocji nieść mogą wiatr wiejący z prędkością dochodzącą do 120 km/h. W przypadku wiatru wiejącego z taką siłą z definicji mówimy już o orkanie.

Wichury uderzają w Europę
Wichury coraz częściej zaczną uderzać w Europę

Kolejny bardzo głęboki niż obserwujemy na mapach pogodowych na przełomie miesięcy. Kolejny silny orkan zbliży się do Europy. Na otwartym Atlantyku siła wiatru sięgać będzie 200 km/h. Oczywiście taki wiatr w żaden sposób nie dotyczy lądu. Jednak ten niż prawdopodobnie również dotrze do wybrzeży Europy. Z początkiem października dotrze znów do Wysp Brytyjskich znów przynosząc wiatr wiejący z prędkością nawet do 120 km/h. Widać że sezon na wichury rozpocznie się w opisywanym regionie z impetem.

Orkany wpłyną na pogodę w Polsce?

O tym, że bardzo silnego wiatru spodziewamy się w regionie Wysp Brytyjskich już wiemy. Sprawdźmy teraz czy będzie to miało wpływ na pogodę bliżej naszego regionu. Na początek zobaczmy animację prognoz siły wiatru. To już powie nam całkiem sporo.

Wichury w regionie Europy

Obserwując powyższą animację w oczy rzuca się przede wszystkim jedno. Mieszkańców północno zachodniej Europy czeka bardzo dynamiczny czas w pogodzie. Jeśli chodzi o wiatr to w najbliższym czasie silne wichury Polsce nie grożą. Sezon orkanów potrzebuje jeszcze dwóch-trzech tygodniu, by niże docierały również w głąb kontynentu. Nie oznacza to jednak, że pogoda w kraju cały czas pozostanie spokojna jak choćby w ten weekend. Nic z tych rzeczy. Od poniedziałku rozpoczynamy okres ze strefową, atlantycką cyrkulacją powietrza. W region docierały będą kolejne niże przynosząc silne opady oraz wiatr. Nie będą to jeszcze orkany przynoszące niszczące wichury. Jednak pogoda w naszym regionie w najbliższym czasie znów stanie się bardzo dynamiczna. Zachęcamy do śledzenia prognoz pogody na naszej stronie. Codziennie publikujemy tu kilka zróżnicowanych wpisów traktujących o pogodzie.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk