Zmienna pogoda dominuje w prognozach modeli numerycznych na koniec września za sprawą uaktywnienia się w kolejnych dniach wyraźnej cyrkulacji strefowej i południkowej atmosfery. Będą częste opady w Polsce w ostatnich dniach dziewiątego miesiąca roku. Zdarzyć mogą się rownież burze, fale silniejszego wiatru, jak i też okresami gęste mgły w wilgotnej masie powietrza.
Zmienna i dynamiczna pogoda na przełomie września i października w Polsce
Od kilku dni informujemy, że koniec mijającego miesiąca przyniesie wzrost dynamiki w pogodzie za sprawą odbudowy cyrkulacji zachodniej i południkowej. Często znajdziemy się w tym czasie, w zasięgu zatok niżowych i stref frontowych przechodzących przez naszą część Europy. Warunki pogodowe będą zmienne. Pojawią się także konwekcyjne opady i rozproszone burze. W czasie przechodzenia frontów atmosferycznych obserwować będziemy wyraźny wzrost wilgotności i częste opady oraz nasiloną prędkość wiatru. Jednak we wrześniu nie doświadczymy jeszcze wichury. Nieco inaczej wyglądają wyliczenia na pierwsze dni października, kiedy to za sprawą wzrostu gradientu ciśnienia mogą pojawić się fale silnego wiatru w Polsce. Nawet o skali wichur.
Zmienna i dynamiczna pogoda. Prognoza średniej wartości ciśnienia atmosferycznego na okres od 23.09.2022 do 30.09.2022 według modelu klimatycznego CFS dla Europy
Najzimniejszy wrzesień od 2013 roku w Polsce. Ostatni dni mijającego miesiąca będą dynamiczne
Ostatnie dni września okażą się okresami nieco cieplejsze od minionych tygodni. Jest szansa, że na termometrach okresami zobaczymy sporadycznie nawet 17°C/20°C. Wartości na termometrach będą najczęściej w normie, bądź nieznacznie poniżej normy. Tylko pojedyncze dni przyniosą temperaturę powyżej normy klimatologicznej. Wiele wskazuje, że wrzesień 2022 w całym kraju zapisze się poniżej średniej klimatologicznej, jeśli chodzi o temperaturę. Z danych klimatologicznych wynika, że jest to najchłodniejszy wrzesień od 2013 roku. Średnia obszarowa powinna wyjść -1,21°C. Największe ujemne odchylenie widzimy na mapach anomalii we wschodniej połowie kraju i przekracza nawet 2°C, natomiast najmniejsze na zachodzie. Nie zmienia to faktu, że wszystkie modele bez wyjątku źle określiły trend w pogodzie, jeśli chodzi o anomalie temperatury na początku bieżącego miesiąca. Sprawdziły się za to prognozy anomalii opadów, które wskazywały na miesiąc wilgotny. Na naszej redakcyjnej stacji w Lublinie spadło już ponad 89 mm, zatem jest to miesiąc powyżej normy opadowej.
Prognoza anomalii miesięcznej (względem okresu bazowego 1991-2020) za okres od 1.09.2022 do 30.09.2022
Koniec miesiąca będzie również wilgotny, więc jest szansa, że osiągniemy na naszej prywatnej stacji 100 mm opadów w skali miesięcznej. Wiele również wskazuje, że opady atmosferyczne o zróżnicowanym natężeniu do ostatnich dni września wystąpią w całej Polsce.
Wstępna prognoza wysokości opadów za okres od 24.09.2022, 00Z do 30.09.2022, 18 UTC według ECMWF dla Polski
Orientacyjna prognoza wysokości i zasięgu opadów według GFS za okres od 24.09.2022, 00Z do 30.09.2022 według GFS
Niże związane z cyrkulacją strefową i południkową wpłyną na pogodę w Polsce
Natomiast co należy podkreślić. Z prognoz różnych ośrodków meteorologicznych wynika, że będziemy mieć do czynienia z dominacją ośrodków niżowych, oddziałujących nad północno – zachodnią, zachodnią, środkową oraz południową Europą. Zatem przy przewadze niżów i strefy frontowych, prognozy pogody należy śledzić codziennie, gdyż warunki pogodowe okażą się zmienne i modele w kolejnych aktualizacjach mogą wnosić istotne korekty, jeśli chodzi o zakres maksymalnych wartości na termometrach, wysokości opadów i prędkości wiatru.
Zmienna pogoda pod koniec miesiąca. Wpływ rozległego obszaru niżowego na pogodę w Polsce na przełomie września i października według GFS
Nie sposób również wspomnieć o wilgotnych masach polarno-morskich, w których może dochodzić do rozwoju zamgleń i mgieł, które ograniczą miejscami widzialność do 100-500 metrów, utrudniając warunki do poruszania się po drogach, a nawet zakłócając miejscami ruch lotniczy w czasie startów i lądowań. Modele pokazują, że w przyszłym tygodniu na termometrach będzie w granicach 10 °C/20 °C. Jednak co należy podkreślić, bliżej pierwszego weekendu października nie można wykluczyć ocieplenia i jeszcze wyższych wartości.
Prognozowana maksymalna temperatura na 10 dni według GFS
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
1 komentarz do “Zmienna pogoda pod koniec września 2022 za sprawą cyklonów i frontów. Będą częste opady, burze, silny wiatr, jak i też gęste mgły”
Możliwość komentowania została wyłączona.