Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Warunki pogodowe okażą się zmienne. Możliwe są opady śniegu, burze, wichury i mróz w Polsce

morze mgiel

morze mgiel. pogoda w nocy

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Warunki pogodowe okażą się zmienne. Możliwe są pierwsze większe opady śniegu, burze, wichury i mróz w Polsce. Sprawdzamy najnowsze odsłony modeli sezonowych.

Pogoda długoterminowa. Prognozy na listopad wciąż się zmieniają, ale Atlantyk może mieć duży wpływ na aurę w Polsce

Z prognoz amerykańskiego modelu klimatycznego (CFS) listopad 2022 wynika, że przyniesie on najprawdopodobniej dominacje cyklonów. Dlatego też spodziewamy się czasem dużej zmienności pogody. Częstych opadów, okresami silnego wiatru, nawet w formie wichur a czasem w sprzyjających warunkach burz, w chłodnych masach płynących z północy, jak i też na aktywnych frontach głębokich niżów.

Pogoda długoterminowa. Prognoza pola ciśnienia na listopad 2022 według modelu CFSv2 dla Europy i obszarów przyległych

pole niżowe
Atlantyk może mieć duży wpływ na pogodę w Polsce i Europie

Śledząc najświeższe prognozy amerykańskich modeli. Można dojść do wniosków, że czeka nas najprawdopodobniej miesiąc z opadami w normie na przeważającym obszarze naszego kraju, a miejscami nieznacznie powyżej średniej wieloletniej. Szczególnie na północy. Model klimatu CFS sugeruje w części kraju suchy listopad, ale wydaje się taka prognoza mało prawdopodobna. Natomiast temperatury mogą być skali miesięcznej powyżej normy wieloletniej. Zdarzyć może się więcej niż w październiku okresów ze zgniłymi wyżami, które przez wiele dni mogą psuć pogodę.

Zatem musimy pamiętać, że antycyklony nie zawsze przyniosą pogodną aurę w listopadzie. Niejednokrotnie będzie zalegać nieprzyjemne zachmurzenie podinwersyjne (Stratus, Stratocumulus) mgły oraz zamglenia, nawet przez kilka dni z rzędu. Dni z rozpogodzeniami ma być bardzo mało. Mamy duże prawdopodobieństwo rozwoju smogu, który będzie spowodowanymi niskimi temperaturami i silną inwersją w zasięgu zgniłych antycyklonów. Dlatego też marginalnej prędkości wiatru, czasem może wystąpić problem z jakością powietrza w listopadzie w wielu regionach naszego kraju, niekorzystnie wpływając na nasze zdrowie.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognoza anomalii opadów na listopad 2022 według modelu CFSv2

w normie i lekko powyżej normy opady
Wilgotny listopad prawdopodobny w Polsce

Pogoda długoterminowa. Ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni

Ma być to jednak ostatni miesiąc meteorologicznej jesieni. Aczkolwiek miejscami w sprzyjających warunkach nie można wykluczyć wystąpienia punktowych burz. Będzie ich jednak znacznie mniej niż w miesiącach letnich. Podwyższone ryzyko burz będzie w cieplejszych masa powietrza. Na przykład docierających z południa Europy, jak i też chłodniejszych z północy i północnego-zachodu, przynosząc nawet przymrozki nocami i w godzinach porannych. Zatem możemy spodziewać się opadów śniegu na nizinach o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym. Jednak, mając na uwadze dominacje dodatniej anomalii miesięcznej. Okresów z niskimi temperaturami oraz opadami śniegu na nizinach nie powinno być wiele, ale całkowicie nie da się ich wykluczyć.

Pogoda długoterminowa na listopad 2022. Prognozowana anomalia temperatury na 2 m na listopad 2022 według modelu CFS

pogoda długoterminowa. powyżej normy temperatura
Ciepły listopad w skali miesięcznej nie wyklucza okresów chłodniejszych z temperaturą poniżej normy i śniegiem na nizinach w Polsce

Zdarzyć mogą się częste opady, a na nizinach pomimo prognozowanej anomalii powyżej normy może spaść pierwszy większy śnieg

Na ogół zdarzą się opady krupa w warunkach nisko położonej izotermy zero, znacznie rzadziej opady drobnego gradu, a czasem również opady deszczu. Znaczna duża dynamika pogodzie występować może zwłaszcza w momencie przechodzenia frontów chłodnych związanych z ośrodkami niżowymi o charakterze wtórnym. Dlatego wówczas nie można wykluczyć burzowych linii szkwału, a nawet wichur. Sporo jednak zależeć będzie od położenia prądu strumieniowego, rozkładu geopotencjału, a także siły wiru polarnego, który jest sprzężony z jet streamem. Będą dni z niebezpieczną pogodą w listopadzie.Szczególnie przy aktywnej cyrkulacji strefowej, czasem mogą zaznaczyć się niże znad Morza Śródziemnego, które nieść mogą dużo wilgoci. Cyrkulacja południkowa okresami może dać się we znaki.

Istnieje pewne prawdopodobieństwo opadów śniegu o charakterze konwekcyjnym, jak i też wielkoskalowym. Możliwe są czasem akcenty o charakterze zimowym. Częściej padać ma jednak krupa w warunkach nisko położonej izotermy zero stopni, czasem i lokalnie również drobny grad oraz opady deszczu. W górach i na obszarach podgórskich dominować mają opady stałe, czasem mieszane.

Pogoda długoterminowa ma charakter orientacyjny i może ulec zmianie. Wkrótce podamy więcej informacji.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz