Radykalna zmiana pogody już w Polsce. Na termometrach było 26°C. Front chłodny wymiata powietrze zwrotnikowe, wystąpiły burze

Radykalna zmiana pogody postępuje w kraju od pierwszej części dzisiejszego dnia. Na termometrach w południowej części naszego kraju było aż 26°C. Front chłodny wypiera powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego – zachodu. Pojawiły się również pojedyncze burze na Mazowszu pod koniec dnia.

Gwałtowna zmiana pogody w Polsce

Od pierwszej części dnia strefa chłodnego frontu atmosferycznego przemieszcza się przez Polskę, aczkolwiek początkowo przeważający obszar naszego kraju znalazł się w strumieniu powietrza zwrotnikowego i ciepłego sektora niżu znad Skandynawii. Dziś najwyższe temperatury zmierzono ciepło w południowej i południowo-wschodniej części kraju, gdzie praktycznie nie obserwowano większego zachmurzenia, które mogłoby utrudniać nagrzewanie się powietrza w najniższej warstwie troposfery. Co więcej temperaturę podnosił wiatr fenowy. Dodatkowo na froncie pojawiły się słabe i umiarkowane opady deszczu, aczkolwiek w kolejnych godzinach pojawiała się coraz więcej opadów w zasięgu chłodnego frontu atmosferycznego. Dodatkowo zaobserwowano burze w południowej części woj. mazowieckiego. Niewykluczone, że w kolejnych godzinach pojedyncze burze pojawią się m.in w woj. małopolskim.

Burze nad Polską i krajami przyległymi, 14 października 2023 r. według systemów detekcji i lokalizacji wyładowań atmosferycznych

radykalna zmiana pogody nad Polską
Radykalna zmiana pogody i pojedyncze burze

Z prognoz modeli numerycznych wynika, że chłodny odsunie się całkowicie z naszej części w drugiej połowie nocy, ale już w niedzielę na obszarze całej Polski już chłodniej z temperaturami, gdy to termometry wskażą zaledwie 7-13°? w najcieplejszym momencie dnia. Czeka nas więc szok termiczny, gdyż temperatury spadną o nawet 10-15°? z dnia na dzień i przejdziemy płynnie do jesieni termicznej, wycofa się nam chwilowe lato termiczne, które zagościło na krótki okres czasu.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 14 października 2023, 18 UTC dla Polski

Najcieplej było dziś w Tarnowie na południu Polski. Radykalna zmiana pogody jednak postępowała

O godzinie 14:00 w sobotę najwyższą temperaturę zmierzono w klatce meteorologicznej na wysokości 2 m w Tarnowie ?6,0°? w Tarnowie (woj. małopolskie). Co więcej warto powyżej 20°C obserwowano także na wielu innych stacjach synoptycznych i telemetrycznych we wschodniej, południowo-wschodniej i południowej Polski. Tuż za frontem temperatura spadała poniżej 15°?.

Zobacz też: Najcieplejsza noc od 30 lat w Polsce

Temperatura powietrza, 14 października 2023, 14:00 czasu lokalnego w Polsce na stacjach IMGW-PIB

radykalna zmiana pogody w kraju
Duży kontrast termiczny i postępująca radykalna zmiana pogody. Źródło: CMM IMGW

Temperatura maksymalna na stacjach IMGW-PIB w sobotę, 14 października 2023 r. w Polsce

wysoka temperatura
Wysokie temperatury w Polsce na stacjach IMGW-PIB

Temperatura maksymalna, 14 października na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w kraju

wysoka temperatura w kraju
Wysoka temperatura dziś w kraju na stacjach IMGW-PIB. Dzień gorący w Tarnowie i Nowym Sączu (woj. małopolskie)

Radykalna zmiana pogody w nocy. Niewykluczone burze

Noc z soboty na niedzielę zapowiada się na przeważającym obszarze z zachmurzeniem małym i umiarkowane, gdzieniegdzie na północy i wschodzie oraz południu duże i tam zanikające przelotne opady deszczu. Natomiast w górach przelotne opady deszczu przechodzące w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Ponadto na wybrzeżu możliwe burze adwekcyjne i opady krupy śnieżnej/lodowej z uwagi na nisko położoną izotermę zero. Możliwa wysokość wysokość opadu na wybrzeżu i południowym wschodzie do 10 mm. W najchłodniejszej części nocy od zaledwie 4°C do 7°C, gdzieniegdzie nad morzem 9°C, natomiast na południowym wschodzie 10°C. Jednak w rejonach podgórskich od 1°C do 4°C. Wiatr okaże się umiarkowany, gdzieniegdzie w porywach do 55 km/h, z kierunków zachodnich. Ponadto nad morzem wiatr okresami silny do 40 km/h, w porywach do 80-90 km/h. Najsilniejszy w czasie przechodzenia struktur konwekcyjnych i pojedynczych burz. Co więcej w górach porywy wiatru do 65 km/h.

Fanipogody.pl