Noc tropikalna wystąpiła w Polsce. Powietrze zwrotnikowe zostanie wyparte z kraju. Nadejdą silne przymrozki

Noc tropikalna wystąpiła w kraju. Powietrze zwrotnikowe zostanie odsunięte z Polski. Nadejdą silne przymrozki. Dobiega końca najcieplejsza część października w naszych szerokościach geograficznych.

Noc tropikalna dzięki napływowi powietrza zwrotnikowego i wiatru fenowemu

Z danych opublikowanych przez IMGW-PIB wynika, że miniona noc, tj. 13/14 października 2023 r. okazała się tropikalną, gdyż były regiony w naszym kraju, gdzie temperatura nie spadła poniżej 20°C. To efekt adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza o cechach zwrotnikowych z południowego – zachodu. O godzinie 4 rano najcieplej było w Bielsku Białej, gdzie termometry wskazały 22.5°C, natomiast w Jeleniej Górze 21.2°C, gdzie oddziaływał wiatr fenowy. Dodatkowo w Słubicach zmierzono w klatce meteo 21.4°C przed świtem.

Nawet w środku lata noce tropikalne nie są częste w naszych szerokościach geograficznych, a co dopiero mowić w październiku. Z opracowań naukowych wynika, że globalne ocieplenie wpływa na coraz większą ilość nocy tropikalnych również w Polsce. Miniona noc okazała się najcieplejsza od 1992 roku.

Tak wysokie temperatury w październiku są rzadkością. Warto podkreślić, że możliwość wystąpienia nocy tropikalnej sugerowaliśmy już we wczorajszym wpisie na łamach naszego portalu.

Wystąpienie nocy tropikalnej nie byłoby możliwe, gdyby nie fakt, że napływało do nas w ciepłym wycinku niżu powietrze pochodzenia zwrotnikowego z południowego – zachodu. Ważną rolę również na południowym – zachodzie i południu odegrał miejscami wiatr halny, który podnosił temperaturę powietrza. Dlatego na kilku stacjach pomiarowych zanotowano przez dłuższy czas noc tropikalną. Była ona najcieplejsza od 30 lat.

Warto również podkreślić, że po wystąpieniu miejscami tropikalnej, czeka nas bardzo ciepły dzień. Szczególnie na przedpolu chłodnego frontu atmosferycznego, w masie pochodzenia zwrotnikowego, gdzie w klatkach meteorologicznych temperatura wzrośnie do 21-25°C, a lokalnie w Małopolsce do 26°C. To będą jedne z najwyższych temperatur od wielu lat i poczujemy jeszcze późne Babie Lato.

Prognoza temperatury powietrza na 14 października 2023, 12 UTC według modelu europejskiego ECMWF HRES 0.1 dla Polski

noc tropikalna w Polsce
Noc tropikalna w Polsce

Prognozowana temperatura powietrza na 14 października 2023, 12 UTC według modelu francuskiego ARPEGE dla Polski

noc tropikalna w kraju
Po nocy tropikalnej bardzo ciepły dzień przed chłodnym frontem

Czeka nas duże ochłodzenie

Jednak już w nocy z 14/15 października 2023 r. spłynie nad przeważający obszar Polski strumień znacznie chłodniejszej masy polarno morskiej, a następnie o cechach arktycznych morskich. Dlatego też temperatury spadną o nawet 15-20°C. Przejściu frontu towarzyszyć ma wzrost zachmurzenia, zmiana prędkości i kierunku wiatru i wystąpienie opadów atmosferycznych, a nawet i gdzieniegdzie lokalnych burz, chociaż ryzyko ich wystąpienia jest niskie. Pod koniec tygodnia i na początku przyszłego tygodnia powszechne staną się przymrozki, które są możliwe nie tylko przy gruncie, ale także na wysokości 2 metrów.

Minimalna temperatura powietrza w Polsce od 1992 r. do 2022 r. według danych z sieci pomiarowej IMGW-PIB

wysoka temperatura wn ocy
Miniona noc była najcieplejsza od 30 lat w Polsce. Źródło: CMM IMGW

Zobacz też: Załamanie pogody w Polsce. 25-26 stopni możliwe

Analiza sytuacji barycznej na 14 października 2023, 00 UTC dla Europy i obszarów przyległych według BPM IMGW Wrocław

noc tropikalna
Noc tropikalna możliwa dzięki adwekcji powietrza zwrotnikowego i efektowi fenowemu. Źródło: IMGW-PIB

Temperatura powietrza, 14 października 2023, 04:00 czasu urzędowego w Polsce

noc tropikalna w Polsce
Noc tropikalna w Polsce. Dane: IMGW-PIB

IMGW poinformowało o nocy tropikalnej

Fanipogody.pl