Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Uderzenie gorąca do 25-26°C, potem burze i radykalna zmiana pogody w PolsceUderzenie ciepła do 25-26°C, możliwe są nawet jesienne burze. Potem nadejdzie istotny spływ chłodu. Kulminacyjna faza ochłodzenia jest możliwa na przełomie 2 i 3 dekady października. Czekają nas częste przymrozki i wyraźna zmiana pogody na drugą połowę października 2023 r.

Najpierw wysoka temperatura, potem gwałtowne uderzenie chłodu

Od dłuższego czasu przebieg pogody jest zależny głównie od strefowej cyrkulacji atmosfery, dlatego też warunki pogodowe w naszych szerokościach geograficznych ulegają dynamicznym zmianom w krótkim czasie. Niże przemieszczają się przeważnie na północ od naszego kraju, natomiast zatoki niżowe i fronty atmosferyczne docierają do naszej części Europy. Południe kontynentu jest przeważnie

Tuż za chłodnym frontem przejściowo spłynęło w minionych kilkunastu godzinach znacznie chłodniejsze powietrze polarnomorskie. Ubiegłej doby nad dzielnice południowe naszego kraju docierał aktywniejszy front chłodny z opadami atmosferycznymi, silnymi porywami wiatru i znacznym spadkiem temperatury, który jest tylko chwilowy. Ubiegłej doby panował duży kontrast termiczny w naszej części Europy. Na północy było od 13°C do 16°C, natomiast w pasie południowym do nawet 20-24.9°C. Najcieplejszą stacją ubiegłej doby okazał się Tarnów, gdzie zmierzono 24.9°C, natomiast najchłodniejszą Suwałki z temperaturą w najcieplejszym momencie dnia 13.2°C na wysokości 2 metrów.

Temperatura maksymalna, 12 października 2023 – 08:00-20:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW-PIB w Polsce

radykalna zmiana pogody
Wczoraj blisko dnia gorącego w Tarnowie. Źródło: CMM IMGW

Cyrkulacja strefowa dyktować ma przebieg pogody w kolejnych dniach. Czeka nas spływ chłudu i kolejne przymrozki w najbliższym tygodniu

Najbliższe weekend zapowiada się z dynamicznym przebiegiem warunków pogodowych w naszej części Europy. Już w piątek nad dzielnice południowo – zachodnie i częściowo zachodnie dotrze cieplejsza masa powietrza pochodzenia polarnomorskiego, a następnie przejściowo zwrotnikowego. Dziś termometry wskażą najwyższe wartości w pasie dzielnic południowych i zachodnich, jak i też w wielu regionach centralnej części Polski. W najcieplejszym momencie dnia będzie aż 20-23°C. Największe zachmurzenie panować ma na północy i północnym – zachodzie i zachodzie, gdzie zaznaczy się wpływ ciepłego frontu atmosferycznego. Nad zachodnią i północną Europą pogłębiać ma się wyraźnie zatoka obniżonego ciśnienia, dlatego wzrastać ma poziomy gradient ciśnienia, co spowoduje w konsekwencji nasilenie się prędkości wiatru z przewagą kierunku południowego – zachodu. Z prognoz numerycznych wynika, że w drugiej połowie dnia najsilniej powieje na zachodzie, północnym – zachodzie i północy naszego kraju, gdzie porywy wiatru będą dochodzić do 50-65 km/h.

Prognoza sytuacji barycznej na 14.10.2023, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

radykalna zmiana pogody
Front chłodny nad Polską jutro związany z niżem Tino znad Skandynawii

Napłynie przejściowo masa zwrotnikowa, ale tylko na kilkanaście godzin

Wieczór i noc z piątku na sobotę będzie przynosić jeszcze silniejszy napływ masy z południowego – zachodu, jaka będzie nawet o cechach zwrotnikowych. Wpływ bardzo ciepłej masy zaznaczy się szczególnie na południu, południowym – zachodzie, centrum oraz wschodzie naszego kraju. Warto jednak uwzględnić, że w pasie dzielnic północnych porywy wiatru będą dochodzić do 60-85 km/h, natomiast w pasie dzielnic zachodnich do 50-65 km/h, a więc poniżej progu wichury. Z powodu napływu bardzo ciepłej masy zwrotnikowej temperatura wzrośnie do nawet 15-20°C, a więc będą to iście letnie wartości, mimo że mamy już prawie drugą połowę października. Niewykluczone, że w zasięgu wiatru fenowego na południowym – zachodzie termometry wskażą nawet 20°C, co będzie oznaczać wystąpienie nocy tropikalnej, którą kojarzymy przeważnie z latem.

Najpierw wysoka temperatura, potem uderzenie chłodu

Prognoza temperatury na wysokości izobarycznej 850 hPa (1500 metrów nad poziomem gruntu), 14 października 2023, 00 UTC według modelu ECMWF dla Europy

szybkie ochłodzenie w Polsce
Przejściowy napływ masy zwrotnikowej w ciepłym wycinku niżu, potem szybkie ochłodzenie

Ciepły wycinek niżu szybko będzie zamykany przez front chłodny. Uderzenie chłodu w Polskę

Na początku weekendu przeważający obszar Polski znajdzie się jeszcze przed szybko przemieszczającym frontem chłodnym i zaznaczającym się napływem powietrza zwrotnikowego. Najcieplejszy strumień powietrza z południowego – zachodu, będzie obecny głównie na południu, południowym – wschodzie, centrum i wschodzie naszego kraju. W obszarach rozpogodzeń i intensywnej adwekcji bardzo ciepłej masy powietrza, pojawią się nadzwyczaj wysokie temperatury, które sięgną nawet 20-25°C, a punktowo w województwie małopolskim do 26°C, gdzie ważną rolę odegrać może efekt fenowy. Należy mieć jednak na uwadze, że od dzielnic północnych i północno – zachodnich, zachodnich postępować ma istotne ochłodzenie, związane początkowo ze spływem chłodniejszego powietrza polarnomorskiego. W zasięgu frontu chłodnego prognozowane są opady deszczu o natężeniu słabym oraz umiarkowanym, gdzieniegdzie silnym. Dodatkowo możliwe są nieliczne burze. Dlatego w strefie przemieszczającego się chłodnego frontu i za frontem termometry pokażą zaledwie 12-15°C. Najwyższe wartości na termometrach na tym obszarze wskażą tam termometry w godzinach porannych, czyli przed czołem chłodnego frontu.

Przeczytaj również: Śnieżyca może uderzyć w Polskę

Prognozowana temperatura powietrza na 2 metrach, 14 października 2023, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Polski

ochłodzenie duże w Polsce
Prawdopodobnie ostatnie 25-26 stopni w październiku możliwe, 14 października 2023 r. Uderzenie zimna za frontem chłodnym i duży kontrast termiczny jutro w kraju

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 października 2023, 09 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Polski

front chłodny
Front chłodny wkroczy nad Polską w pierwszej części dnia jutro i szybko przejdzie na południowy – wschód. Uderzenie zimna za frontem

Niewykluczone burze z silnym wiatrem

Niewykluczone, że jutro w pasie północnej i północno – zachodniej, zachodniej Polski, zaczną tworzyć się chmury kłębiasto-deszczowe, które zdolne będą do przynoszenia opadów atmosferycznych, natomiast nisko położona izoterma zero, sprzyjać może opadom drobnego gradu i krupy. Ponadto najlepiej rozbudowane w pionie chmury Cb mogą generować wyładowania atmosferyczne. Panująca duża różnica ciśnienia w naszej części Europy spowoduje to, że panować ma wietrzna aura z przewagą sektora zachodniego. Największe porywy wiatru zmierzą posterunki telemetryczne położone na wybrzeżu. Dodatkowo silny wiatr będzie związany nie tylko ze sporym gradientem barycznym, ale także przechodzeniem struktur konwekcyjnych, gdzie porywy mogą dochodzić do 70-90 km/h.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 14 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

dynamiczna pogoda
Uderzenie zimna za chłodnym frontem, który przyniesie silny wiatr, wymianę masy powietrza, opady, a nawet i pojedyncze burze

Szok termiczny od niedzieli w całej Polsce. Uderzenie zimna z wysokich szerokości geograficznych

Wygląda na to, że gwałtowne ochłodzenie obejmie cały kraj już w niedzielę i przeżyjemy z tego powodu szok termiczny. Początkowo docierać ma powietrze polarnomorskie, natomiast stopniowo od północnego – zachodu masa pochodzenia arktycznego morskiego, powodując wystąpienie iście jesiennych wartości na termometrach. W najcieplejszym momencie dnia będzie od zaledwie 7°C do 10°C w pasie dzielnic północnych i zachodnich naszego kraju. Najcieplej ma być na wschodzie i południu, bo tam termometry pokażą zaledwie 10-13°C. Noc z niedzieli na poniedziałek przymrozkowa przy gruncie, głównie w obszarach większych rozpogodzeń i przejaśnień.

Możliwe burze wewnątrzmasowe

Prognozy numeryczne zakładają, że najwilgotniejszy i najbardziej chwiejny strumień zimnego powietrza zaznaczy się w pasie północnym naszego kraju. Dodatkowo niewykluczone są burze adwekcyjne z opadami krupy i drobnego gradu, mając na uwadze nisko położoną izotermę zero. Niewykluczone, że na wybrzeżu i Bałtyku, pojawią się pojedyncze burze. Dodatkowo w istotny sposób odczucie chłodu potęgować ma wiatr z kierunków zachodnich. Wczasie przechodzenia formacji konwekcyjnych sięgnie nawet w porywach 65-90 km/h. Natomiast na pozostałym obszarze pojawi się więcej rozpogodzeń, a nawet i dłuższych pogodnych chwil, lecz lokalnych i przelotnych opadów konwekcyjnych i punktowych burz wewnątrzmasowych nie da się wykluczyć w głębi kraju.

Prognozowane porywy wiatru na 14 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

uderzenie ochłodzenia w Polsce
Uderzenie ochłodzenia po przejściu chłodnego frontu. Silny i porywisty wiatr jutro w całym kraju

Prognoza porywów wiatru na 14 października 2023, 18 UTC według europejskiego modelu ECMWF dla Polski

uderzenie wichury w Polsce
Uderzenie wichury na północy oraz sztorm na Bałtyku

Duże i dłuższe ochłodzenie w drugiej części miesiąca

Od niedzieli czeka nas istotne ochłodzenie w całym kraju. Z prognoz numerycznych wynika, że w drugiej połowie miesiąca będzie się pogłębiać. Kulminacyjna faza niskich temperatur może przypaść na przełom 2 i 3 dekady października, a nawet pierwsze dni ostatniej dekady mijającego miesiąca. Najchłodniejszy okres synoptyczny może przypaść na drugą część przyszłego tygodnia. Przymrozki okażą się powszechne w nadchodzącym tygodniu. Co więcej niewykluczone, że śnieg w drugiej połowie miesiąca popada także poza górami i obszarami podgórskimi, ale na bardziej precyzyjne prognozy musimy poczekać. Cieplejsze okresy mogą mieć jeszcze miejsce w tym miesiącu, ale generalnie najwyższe temperatury w tym roku już za nami.

Uderzenie chłodu. Prognozowana temperatura powietrza na 15 października 2023 r. według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

uderzenie ochłodzenia w Polsce
Uderzenie zimna na koniec tygodnia. Zrobi się jesiennie w całej Polsce od niedzieli

Śledź na bieżąco najnowsze prognozy pogody dla Polski

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz