Rekordowy huragan stał się niszczący. Wichura ETA uderzyła w Nikaraguę

Huragan ETA w poniedziałek i wtorek wciąż wzmacniał się, by stać się zjawiskiem niszczącym. To najsilniejszy huragan występujący w listopadzie od roku 2008. Wtedy to na Atlantyku rozbudował się niszczący huragan Paloma.

Warto wspomnieć, że ETA jest trzecim tak silnym huraganem, który występuje na Atlantyku w roku 2020 od 1 października. To sytuacja rekordowa w historii pomiarów huraganów na Świecie. Dodatkowo, to dopiero 4 tak silny w historii huragan, który rozwinął się na Atlantyku w listopadzie. Do tej pory do czynienia mieliśmy z 4 huraganami kategorii czwartej i tylko jednym huraganem o sile 5 w skali Safiira-Simsona.

Sezon 2020 jest rekordowy jeśli chodzi o częstotliwość występowania nazywanych huraganów na Atlantyku. Pobity już został dotychczasowy rekord 28 nazwanych huraganów z roku 2005. Był to katastroficzny rok jeśli chodzi o huragany. To właśnie w 2005 wystąpiły niszczące huragany Wilma, Katerina i Rita.

Rok 2020 jest rekordowy pod każdym względem jeśli chodzi o huragany. Przykładowo, w obecnym roku zanotowano aż 30.5 dnia, w których na wodach Atlantyku obserwowano huragan ponad 2 kategorii. Średnia z lat 1991-2010 to zaledwie 22 dni. To również pokazuję skalę dynamiki obecnego sezonu huraganów.

Kolejnym ciekawym rekordem jest ilość huraganów, które uderzyły w tym sezonie w USA. Było to dokładnie 11 huraganów do tej pory. Były to odpowiednio licząc od miejsca wejścia na ląd od zachodu: Hanna, Beta, Laura, Delta, Zeta, Cristobal, Marco, Sally, Bertha, Isalas oraz Fay. Poprzedni rekord liczby huraganów, które dotarły do wybrzeży USA jest 9. Rekord ten pochodzi z 1916 roku !

Podsumowując, mamy do czynienia z bardzo dynamicznym i pod wieloma względami rekordowym sezonem huraganów. Pobite zostają kolejne rekordy, a wysoka temperatura powierzchni Oceanu i duża dynamika wskazuje, że do końca listopada liczyć możemy na jeszcze kilka silnych zjawisk w regionie.