Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Rekordowy sezon huraganów. Potężne burze i wichury na Atlantyku w 2020 roku

Huragan ETA

Rok 2020 zaskakuje wszystkim pod względem ilości huraganów i burz, które wystąpiły na Atlantyku. W obecnym sezonie wystąpiło już 30 nazwanych burz tropikalnych i huraganów. Rekord z 2005 roku został więc pobity o 2 zjawiska.

Po silnym huraganie ETA, który przetoczył się między innymi przez Nikaraguę, czas na kolejne dwa niszczące zjawiska tropikalne.

30 huraganów w 2020 roku

Najświeższą burzą tropikalną, która za kilka dni osiągnie siłę huraganu jest IOTA. Tropikalna burza w okolicach środy dotrze do Haiti, Jamajki i Ameryki Środkowej. IOTA, już o sile huraganu nieść będzie ze sobą ulewne deszcze, burze u bardzo silny wiatr. Głównym zagrożeniem ze strony tropikalnej burze mogą być nawalne opady deszczu.

Mieszkańcy regionu niestety wciąż naprawiają zniszczenia i liczą straty po huraganie ETA, a wszystko wskazuje na to, że przed nimi kolejna niszcząca burza. Nasiąknięta ziemia będzie bardzo słabo przyjmowała wodę z kolejnych, ulewnych opadów deszczu niesionych przez burzę tropikalną. Z pewnością region Ameryki Środkowej czekają kolejne powiedzie i osunięcia skalne oraz lawiny błotne.

Tegoroczny sezon huraganów jest rekordowy pod wieloma względami. Liczba nazwanych burz tropikalnych i huraganów w jednym roku. Rekordowo dużo dni z występowaniem nazwanego huraganu lub burzy tropikalnej. Aż 9 huraganów nazwanych z alfabetu greckiego. Takich rekordowych statystyk można by przywoływać jeszcze sporo. Rekordowy sezon huraganów spowodowany jest wyjątkowo sprzyjającymi warunkami do tworzenia i umacniania się burz tropikalnych. Mamy połowę listopada, a temperatura powierzchnia wody na Morzu Karaibskim nadal przekracza 30 stopni Celsjusza. Nie wykluczone, że IOTA nie jest ostatnim huraganem w tym roku.

Autor wpisu:

Michał Kołodziejczyk