Rekordowy upał. Tego w regionie nikt się nie spodziewał

Ubiegły tydzień minął pod znakiem silnych upałów w naszej części Świata. Upał był nie do zniesienia, lecz o tej porze roku w naszym regionie zdarzają się takie incydenty z wysokimi temperaturami. Podobnie, niczym szczególnym nie są mordercze temperatury dochodzące do 50 stopni na Półwyspie Arabskim. Jednak to co wydarzyło się w Kanadzie, to już duże zaskoczenie.

Upał w Kanadzie jest zaskakujący

Na daleką północ Ameryki Północnej dotarły gorące masy powietrza. Upał na tak wysokich szerokościach geograficznych nie występuje zbyt często. Tymczasem temperatury maksymalne dla Kanady za ostatnią dobę są zdumiwające.

Rekordowy upał w Kanadzie

Powyżej dane z systemu Ogimet. Widać, że aż na siedmiu stacjach pomiarowych w Kanadzie wystąpił upał (czyli ponad 30 stopni Celsjusza). Już nawet nie trzeba wspominać, że na tak dużych szerokościach geograficznych za dzień upalny traktuje się taki, gdy temperatury przekroczą 25 stopni. W naszym regionie ponad 25 stopni to dzień gorący, o upałach mówimy w dniach z temperaturą powyżej 30 stopni Celsjusza. I tak w ostatnich dniach jest w przypadku wielu regionów Kanady. Spójrzmy skąd tak ciepłe masy powietrza znalazły się w części Świata, gdy spotykane jest to zazwyczaj rzadko.

Oczywiście gorące, upalne masy powietrz docierają do Kanady z południa. Nad Zatoką Meksykańską obecnie temperatura wody znacznie przekracza 30 stopni Celsjusza. Pozwala to na wygrzanie mas powietrza, które następnie wędrują na północ. Powietrze dodatkowo wygrzewa się nad równinami Teksasu. Sprzyjająca sytuacja baryczna sprawia, że masy te dynamicznie „pompowane” są dalej na północ. Ogrzewają się nad Wielkimi Równinami i wędrują do Kanady przynosząc lokalnie rekordowy upał.

Upał najsilniejszy w historii

O tym, że fala upałów jest obecnie w Kanadzie historyczna to mam nadzieję już wiemy po zapoznaniu się z powyższym akapitem. Teraz czas na konkretny rekord temperatury maksymalnej. Poniżej zestawienie temperatury maksymalnej za dzień 4 lipca 2022.

Historyczny upał na północy Kanady

Widzimy tu, że upał w Kanadzie był tego dnia naprawdę silny. Jednak uwagę należy zwrócić na pozycję numer 5. W miejscowości Inuvik, na krańcach północnych Kanady stacja meteorologiczna odnotowało temperaturę 31.8 stopni Celsjusza. Jest to najwyższa temperatura w historii kontynentu na tej szerokości geograficznej. Miasteczko położone jest na szerokości 68.3°N. Oznacza to, że nigdy w historii pomiarów (od 1957 roku) upał na tej szerokości w Ameryce Północnej nie był notowany. Dodajmy, że w najbliższych dniach w regionie nadal prognozowane są bardzo wysokie temperatury powietrza.

Wyższe temperatury w prognozach dla Europy

Ubiegły tydzień przyniósł nam silny upał w Polsce i regionie. Zakończyły go silne burze i nawałnice. Mocniejsze burze możliwe są również jutro w kraju, o czym pisaliśmy rano w tym miejscu. Obecny tydzień przynosi nam nieco odmienną aurę. Podczas gdy w ostatnich dniach napływały do nas zwrotnikowe masy powietrza, tak ten tydzień to już chłodniejsze masy polarno morskie. Temperatury są nieco niższe i bliżej im do dwudziestek, niż trzydziestek.

Przykładowe temperatury na piątek 8 lipca dla Polski

Powyżej prognoza temperatury na piątek 8 lipca. Mapa ta potwierdza to co napisałem powyżej. W kraju panują umiarkowane temperatury powietrza. Chcąc sprawdzić, kiedy upał pojawić może się w kraju należy przeszukać prognozy bliżej połowy miesiąca. Wtedy to słupki rtęci prawdopodobnie znów powędrują w okolice trzydziestu stopni. Oczywiście na szczegóły odnośnie, gdzie i kiedy zrobi się naprawdę gorąco jest za wcześnie. Jednak na poniższych mapach widać potencjał do powrotu upałów w połowie miesiąca.

Upał możliwy w Polsce w połowie lipca

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie