Burze będą aktywne elektrycznie. Gradobicia, wiatr do 70 km/h i ulewy w Polsce

Burze okażą się aktywne elektrycznie w piątek. Gradobicia, wiatr do 70 km/h i ulewy w naszej części Europy. Dynamiczna pogoda, 8 lipca 2022.

Burze także w czwartek, w piątek aktywność burzowa okaże się wyższa i obejmie większy obszar Polski

Dziś i w kolejnych dniach pozostaniemy pod wpływem zatoki niżowej związanej z niżem znad Skandynawii. Rozciąga się ona od Półwyspu Skandynawskiego aż po środkową część Starego Kontynentu. Do zachodniej granicy zbliża się dziś układ frontów atmosferycznych, który ulegać ma stopniowej okluzji. Po jego przejściu znajdziemy się w jeszcze chłodniejszej masie pochodzenia polarno morskiego, płynącej znad Morza Północnego.

Sytuacja synoptyczna na 7.07.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

Burze będą aktywne elektrycznie. Gradobicia, wiatr do 70 km/h i ulewy w Polsce

Dziś nad Polską pojawią się słabe i mało aktywne elektrycznie zjawiska burzowe. Burze najbardziej prawdopodobne są na krańcach północno-zachodnich. Energia dostępna drogą konwekcyjną wyniesie około 200-300 J/kg. Pojawi się jednak duża wilgotność w dolnych warstwach troposfery. Przepływ mas powietrza z uwagi na niewielką różnice ciśnienia okaże się słaby. Podstawowym zagrożeniem okażą się dziś ulewne opady deszczu do 10-25 mm, punktowo silniejsze porywy wiatru do 60-70 km/h. Szczególnie w północnej części kraju. Z uwagi na dużą wilgotność jest szansa na pojawienie się lokalnych zalążków trąb powietrznych. Burze są dziś również możliwe w dzielnicach południowych. Zjawiska konwekcyjne są jednak najbardziej prawdopodobne w górach i na obszarach podgórskich, gdzie pojawić może się wspomaganie konwekcji za sprawą orografii terenu. W nocy z czwartku na piątek migrować ma na wschód. Zjawiska burzowe możliwe są tylko początkowo. W drugiej części nocy nie powinno już być warunków do inicjacji głębokiej, wilgotnej konwekcji.

Prognoza burzowa na czwartek (IMGW-PIB)

aktywne burze w Polsce

Sytuacja synoptyczna na 8.07.2022, 00 UTC według DWD dla Europy i obszarów przyległych

konwekcja w nocy początkowo

Jutro wysoka aktywność konwekcyjna. Grad, więcej wyładowań i ulewy do 30 mm

W piątek chmury burzowe tworzyć mają się na przedpolu frontu atmosferycznego oraz na linii strefy frontowej. Chwiejność termodynamiczna ma być mała i umiarkowana w naszej części Europy. Przepływ mas powietrza nie okaże się silny, dlatego też wartości pionowego ścinania wiatru nie okażą się wysokie. Pojawią się zarówno pojedyncze komórki, które miejscami tworzyć mogą zespoły chmur Cb. Niektóre z burz wykazywać mogą się podwyższoną aktywnością elektryczną. Porywy wiatru w burzach sięgną maksymalnie 65-70 km/h. Sumy opadowe w burzach sięgnąć mogą do 10-25 mm. Najsilniejsze burze są możliwe na północnym-wschodzie, gdzie pojawi się wspomaganie na skalę synoptyczną za sprawą obecności górnej zatoki niżowej w polu geopotencjału, tam też akumulacja opadów konwekcyjną sięgnąć może do około 30 mm. Zdarzyć mogą się opady gradu, którego średnica nie powinna być jednak duża. Na ogół do 1-2 cm z najsilniejszych burz.

Prognoza sytuacji barycznej na 8.07.2022, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych

front okluzji w piątek

Burze zaczną rozwijać się już jutro w godzinach południowych, ale najbardziej aktywne będą po południu. Pod wieczór i w pierwszej części nocy zaczną słabnąć i stopniowo zanikać.

Prognoza burzowa na piątek (IMGW-PIB)

burzowy piątek