Na ile dni pogoda jest wiarygodna?

Wiele osób zastanawia się, na ile dni pogoda jest wiarygodna. To naturalne, że chcielibyśmy poznać przewidywane temperatury z dłuższym wyprzedzeniem. Zdecydowanie pomogłoby to w zaplanowaniu urlopu czy prac polowych. Niestety często okazuje się, że sprawdzalność pogody długoterminowej nie jest stuprocentowa. Niektórzy zastanawiają się nawet, czy prognozy się sprawdzają. Pamiętać należy, że im dłuższy termin, tym większe pojawiają się trudności w ustaleniu przewidywanej aury. Do ilu zatem dni prognozowana pogoda jest wiarygodna? Przeczytaj nasz artykuł i poznaj odpowiedź na swoje pytania.

Jakie są rodzaje prognozy pogody?

Biorąc pod uwagę czas, możemy wyróżnić cztery typy prognoz pogody:

  • pogoda „na teraz” (0-6 godzin),
  • prognoza krótkoterminowa (0-3 dni),
  • prognoza średnioterminowa (5-7 dni),
  • prognoza długoterminowa (powyżej 7 dni).

Jaka jest sprawdzalność pogody?

Choć oczywiście nie można przewidzieć pogody ze stuprocentową dokładnością, rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że jesteśmy w stanie podawać coraz bardziej precyzyjne prognozy. Synoptycy mają obecnie do dyspozycji aktualizowane co godzinę aktualne mapy pogody, dane z satelitów, a także takich urządzeń jak balon meteorologiczny czy radar meteorologiczny.

Oczywiście najbardziej wiarygodna jest prognoza „na teraz”, choć prognozy do pięciu dni również są bardzo precyzyjne. W przypadku przewidywań na dłuższy okres należy wziąć pod uwagę fakt, że pogoda w Polsce jest warunkowana przez czynniki, które nie zawsze są możliwe do przewidzenia z dużym wyprzedzeniem. Przy podawaniu prognoz na dalsze terminy zwiększa się także ryzyko błędu w obliczeniach. Nie zawsze więc można przepowiedzieć pogodę na konkretne dni i godziny w kolejnym miesiącu, lecz jest możliwe przedstawienie ogólnej tendencji (ochłodzenie, ocieplenie itp.).

Czy warto sprawdzać prognozy długoterminowe?

Ponieważ sprawdzalność prognoz pogody jest największa z kilkugodzinnym wyprzedzeniem, wiele osób zastanawia się, czy warto sprawdzać przewidywania długoterminowe. Zanim odpowiemy na to pytanie, zastanówmy się najpierw, o jak dalekim terminie mowa. Na wielu portalach można znaleźć informacje na temat przewidywanych mrozów w zimie, które podawane są już w połowie lipca. Takie wiadomości należy traktować z przymrużeniem oka. Natomiast pogoda na 16 dni sprawdza się w większości przypadków (choć oczywiście – jak pisaliśmy wyżej – nie zawsze można oszacować temperatury na konkretne godziny). Do jakiego terminu warto więc sprawdzać prognozy? Przy obecnym poziomie meteorologii przewidywania pogodowe są prawdopodobne nawet na miesiąc do przodu. Przy prognozach na dłuższy termin warto zachować ostrożność.

Podsumowanie

Wiele osób chciałoby poznać przewidywania pogodowe z dużym wyprzedzeniem. Pomogłoby to im w planowaniu wesel, wakacji czy prac na świeżym powietrzu. Niestety im dłuższy termin, tym mniejsza wiarygodność pogody. Najbardziej precyzyjne są przewidywania na kilka godzin do przodu, choć prognozy na 5 dni również sprawdzają się niemal w 80%. Szybki rozwój meteorologii pozwala również przewidzieć ogólne tendencje nawet z miesięcznym wyprzedzeniem. Dłuższe prognozy są już niestety zawodne. Nie polecamy więc sprawdzać przewidywanej pogody w wakacje na pół roku wcześniej.