Na czym polega prognozowanie pogody?

Dzięki Internetowi zmieniającą się aurę można śledzić niemal na bieżąco. Jednak czy zastanawiałeś/aś się kiedyś, na czym polega prognozowanie pogody? Wiele osób porównuje przewidywanie opadów do zgadywania, a czasem nawet do wróżenia. Jest to jednak stwierdzenie krzywdzące i całkowicie nieprawdziwe. Meteorologia – czyli nauka o zjawiskach pogodowych – ma już co najmniej dwa tysiące lat (pierwszym znanym meteorologiem był Tales z Miletu, który jako pierwszy odkrył powiązanie między zmieniającym się wiatrem, a wylewami Nilu). Choć jeszcze kilkaset lat temu badania polegały wyłącznie na obserwacjach empirycznych, dziś ta dziedzina znacznie się rozwinęła. Obecnie – przy użyciu map synoptycznych – możesz samodzielnie spróbować przewidzieć nadchodzącą aurę. W jaki sposób? Przeczytaj nasz artykuł i przekonaj się, jak prognozować pogodę.

Prognozowanie pogody – co to właściwie oznacza?

Pod pojęciem „prognoza pogody” zwykliśmy rozumieć przewidywanie temperatury wskazywanej przez termometr i ewentualnie informowanie o nadchodzących opadach. Synoptycy zajmują się także analizowaniem takich elementów jak:

  • ciśnienie atmosferyczne,
  • prędkość i kierunek wiatru,
  • wilgotność powietrza,
  • nasłonecznienie,
  • zachmurzenie,
  • inne zjawiska (szron, tęcza, mgła).
  • Rodzaje prognoz pogody

W mediach możesz natknąć się na następujące prognozy pogody:

  • pogoda „na teraz” (nowcasting) – 0-6 godzin,
  • pogoda krótkoterminowa – 0-3 dni,
  • pogoda średnioterminowa – 5-7 dni,
  • pogoda długoterminowa – powyżej 7 dni.

Prognoza „na teraz” jest najbardziej prawdopodobna. Warto ją sprawdzić, jeśli zastanawiasz się, jak się ubrać do pracy albo czy zabrać na spacer parasol. Pogoda na 16 dni jest oczywiście mniej przewidywalna, jednak warto wziąć ją pod uwagę przy planowaniu urlopu czy weekendowego grilla.

Jak prognozujemy pogodę?

Pogodę możemy przewidzieć na podstawie metod opartych na tradycji ludowej, synoptycznych, a także numerycznych.

Metody oparte na tradycji ludowej

Metody te zależą od regionu i polegają na obserwowaniu otoczenia. Jedną z takich tradycji jest obserwacja pszczół – jeśli nie latają wokół ula, lecz zostają wewnątrz, w ciągu dwóch godzin rzekomo spadnie deszcz. Według innego przekazu jeśli gwiazdy silnie migocą, należy spodziewać się niżu i pogorszenia pogody. Wbrew pozorom metody oparte na tradycji często się sprawdzają.

Metoda synoptyczna

Prognozowanie pogody metodą synoptyczną zaczyna się na stacji meteorologicznej. Dane dotyczące aktualnych warunków (takie jak poziom opadów, temperatura w glebie) sprawdzane są co godzinę przy pomocy różnych przyrządów w ogródku meteorologicznym. Temperaturę powietrza sprawdza się we klatce meteorologicznej, w której znajdują się termometry (wartości te zawsze sprawdzane są w cieniu, więc pracownik otwiera klatkę z północnej strony). Większość procesów została jednak zautomatyzowana i coraz częściej używa się termometrów elektronicznych.

Jeszcze kilkanaście lat temu pracownicy stacji sprawdzali wyniki pomiarów osobiście, odczytując je z poszczególnych przyrządów. Obecnie ten proces jest już zautomatyzowany. Nie powstał jednak do tej pory przyrząd mierzący poziom zachmurzenia. Specjaliści wciąż muszą więc ufać swojej subiektywnej opinii, oceniając jego skalę, podając wartości od 0 do 8. Następne wszystkie wartości wprowadzane są do systemu do 5 minut od pełnej godziny. Dane z całego kraju umieszczane są na mapie synoptycznej. Wystarczy, że sprawdzisz mapę na stronie fanipogody.pl, a przekonasz się, jaka jest obecnie pogoda w Polsce.

Na mapie synoptycznej (nazywanej także mapą pogody) odczytasz także kierunek i rodzaj napływających mas powietrza, a także rodzaj i przemieszczanie się frontów atmosferycznych, położenie ośrodków barycznych. Jeśli wiesz, co oznaczają te informacje, możesz samodzielnie przewidzieć pogodę. Dla ułatwienia skorzystaj z poniższej tabelki:

NiżDeszcz, silny wiatr
WyżPoprawa pogody
Front ciepłySilny wiatr i długotrwałe opady
Front chłodnyBurze, silny wiatr, krótkotrwałe, ale silne opady

Metoda numeryczna

Jest to najnowocześniejsza metoda, która polega na analizowaniu obecnych warunków pogodowych oraz sił, które działają na powietrze. Stosuje się w niej zaawansowane maszyny matematyczne.

Podsumowanie

Wiele osób zastanawia się, kto zajmuje się prognozowaniem pogody i na czym polega ten proces. Meteorologia jest bardzo ciekawą dziedziną nauki, więc nic w tym dziwnego, że wzbudza tak duże zainteresowanie. Najczęściej podawane są prognozy „na teraz”, krótkoterminowe, średnioterminowe i długoterminowe. Najbardziej precyzyjne są oczywiście przewidywania na najbliższe sześć godzin. Do prognozowania metody wykorzystywana jest metoda synoptyczna i numeryczna. Często sprawdzają się również przewidywania oparte na tradycjach ludowych, choć nie są wykorzystywane przez synoptyków.