Siarczysty mróz do -27 stopni w Polsce. Później gwałtowna odwilż i skok temperatury nawet do +13 stopni

To jedna z ostatnich, jak nie ostatnia prognoza pogody w tym roku, w której głównym tematem będzie siarczysty mróz. Sprawdzimy co będzie przyczyną silnych spadków temperatury przez najbliższe półtorej doby. Zerknę również na najnowsze wyliczenia modeli, by sprawdzić jak silny będzie mróz. Na koniec wpisu kilka słów o nadchodzącej gwałtownej odwilży.

Silny mróz w regionie. Skąd tak duże spadki temperatury?

Aby odpowiedzieć na pytanie skąd w regionie aż tak duże spadki temperatury, spójrzmy na mapę baryczną na obecną dobę.

Mróz w Polsce za sprawą wyżu z południa
Mróz w Polsce za sprawą wyżu z południa

Dzisiejszej doby silny antycyklon (wyż) znajduje się jeszcze na południowy zachód od Polski. Po jego wschodniej stronie ruch mas powietrza następuje z północy na południe. W związku z tym do kraju spływa arktyczne, bardzo chłodne powietrze z północnych krańców kontynentu. Wyż przynosi również zanikanie zachmurzenie frontowego związanego z niżem, który odsuwa się coraz dalej na północny wschód. Rozpogodzenia i spływ arktycznych mas powietrza spowodują, że mróz podczas najbliższych dwóch nocy będzie bardzo silny. O tym jak duże spadki temperatury przed nami niech świadczą bardzo ujemne anomalie temperatury na wysokości 2 metrów.

Mróz w regionie. Ujemna anomalia temperatury
Mróz w regionie. Ujemna anomalia temperatury

Widzimy, że w pasie od Alp, przez Czechy, Polskę południowo wschodnią, Białoruś, po zachodnią Rosję wartości temperatury będą niższe od normy nawet o kilkanaście stopni Celsjusza. Przełoży się to na realne spadki temperatury daleko poniżej zera. Sprawdźmy najnowsze wyliczenia modeli. Zobacz również: Wichura do 100 km/h uderzy w Polskę

Mróz będzie nocami siarczysty

No dobrze, wiemy już dlaczego mróz w regionie będzie silny. Spójrzmy teraz jakie konkretnie spadki temperatury widzą modele numeryczne na najbliższe kilkadziesiąt godzin.

Mróz w Polsce będzie naprawdę silny

Powyższą animację oparłem o wyliczenia modelu GFS. Jednak poszczególne dane poniżej będę porównywał z wyliczeniami innych modeli. Powinno dać nam to w miarę jasny obraz odnośnie tego gdzie i kiedy mróz będzie najsilniejszy. Wg. modelu GFS już za w sobotę wieczorem zrobi się bardzo zimno, a siarczysty mróz rozciągał będzie się w niedzielę nad ranem w całym pasie wschodnim kraju. Wg. modelu GFS lokalnie temperatury na wschodzie spadną nawet w okolice -20 stopni Celsjusza. Nie potwierdza tego model ECMWF oraz ICON. Wedle wyliczeń europejskich modeli pogodowych noc na wschodzie będzie bardzo chłodna, lecz mróz tylko lokalnie będzie dwucyfrowy.

Silne spadki temperatury
Mróz nie aż tak silmy wg. europejskich modeli

Bardzo chłodna będzie niedziela 18 grudnia. Na wschodzie kraju termometry wskazywały będą do -8 stopni. Podczas, gdy na wschodzie bardzo zimno w niedzielny dzień, na zachodzie mróz to zaledwie minus 2, minus 3 stopnie. W centrum kraju około 5 kresek poniżej zera.

Ostatnia tak chłodna noc. Później silna odwilż

Podobne nieścisłości obserwujemy jeśli chodzi o noc z niedzieli na poniedziałek. Będzie to ostatnia noc podczas której mróz będzie tak silny. Jednak modele różnią się między sobą w wyliczeniach jak duże będą spadki temperatury, choć nie są ona aż tak rozbieżne jak na najbliższą noc. GFS widzi znów spadki temperatury do -20 stopni na południu i wschodzie kraju. Lokalnie, podobne spadki widzi ECMWF. Ciekawe rzeczy wylicza za to model GDPS.

Mróz do -27 stopni w Polsce
Mróz do -27 stopni w Polsce

Wedle tego modelu na południu kraju termometry w poniedziałek przed świtem wskazywać mogą nawet -27 stopni Celsjusza. Model z pewnością widzi rozległe strefy rozpogodzeń w południowej Polsce. Bardzo zimno, w okolicach -15 stopni wg. tego modelu będzie w nocy z niedzieli na poniedziałek w całej Polsce Wschodniej. I to byłoby na tyle jeśli chodzi o silne spadki temperatury w najbliższym czasie. Od poniedziałku do kraju z zachodu napływać zacznie cieplejsza masa powietrza. Na zachodzie Polski na plusie będzie praktycznie przez całą dobę. Trochę lepiej sytuacja wygląda na wschodzie Polski, gdzie mróz będzie wracał przynajmniej na noce. Źle wyglądają prognozy na trzecią dekadę miesiąca, gdy wartości temperatury w kraju to nawet 12-14 stopni Celsjusza. To jednak odległy termin i mam nadzieję, że jeszcze się nieco w prognozach pogody dla Polski pozmienia.

autor_mike

Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie