Siarczysty mróz poniżej -28℃ i potężne śnieżyce do 60 cm śniegu. Zima zaatakuje w tym regionie z podwójną siłą

Siarczysty mróz poniżej -28℃ na obszarze Starego Kontynentu. Wiemy, gdzie będzie silne ochłodzenie w regionie.

Prognozowane śnieżyce, 8 stycznia 2025 r. według ECMWF HRES 0.1 dla regionów alpejskich

duży mróz i śnieżyce w krajach alpejskich
Śnieżyce, a potem spory mróz w Europie Południowej w regionach alpejskich

Duże śnieżyce, a potem duży mróz

Minionej doby przez Polskę przechodził jeszcze aktywny front atmosferyczny o charakterze ciepłym z południowego zachodu na północny wschód. Dlatego dzięki niemu w ciepłym wycinku niżu do Polski napłynęło znacznie cieplejsze powietrze, co zapewniło łagodniejszą pogodę przez stosunkowo krótki okres. Najcieplej było w zasięgu wiatru fenowego, gdzie temperatura przekroczyła 13 stopni w rejonie Jeleniej Góry. Dobiegł na krótki okres koniec zimowych warunków ze śniegiem w Polsce i powróciły cieplejsze masy atlantyckie zaciągane przez cyrkulację atlantycką. Jedna w innych częściach Starego Kontynentu sytuacja okaże się zróżnicowana – wkroczą kolejne intensywne śnieżyce, natomiast w drugiej części mijającego tygodnia większe opady zimowe pojawią się również w naszym kraju.

Prognozy numeryczne sugerują, że w niektórych miejscach może spaść nawet 50 cm śniegu lub więcej w okresie od 7.01.2025 r. do 10.01.2025. Dlatego spowoduje to zamiecie i trudne warunki drogowe, skutkujące paraliżem komunikacyjnym. Dodatkowo po ustąpieniu obfitych opadów śniegu w tych regionach Europy należy spodziewać się silnego spadku temperatur i silnego mrozu.

Prognozowany silny atak zimy w Alpach, 9 stycznia 2025 r., 21 UTC według ECMWF-HRES

siarczysty mróz w Europie Południowej
Silny atak zimy w Alpach, a potem siarczysty mróz w obszarach rozpogodzeń nocami

W Polsce nastąpiło wczoraj chwilowe, lecz silne ocieplenie, przynoszące poprawę warunków atmosferycznych. Jednak w zasięgu ciepłego frontu atmosferycznego obserwowano opady marznące powodujące groźną gołoledź na drogach i chodnikach. W innych częściach Europy panujące śnieżyce mogą wywołać poważne utrudnienia, szczególnie na drogach. Po śnieżycach w dotkniętych regionach Europy należy przygotować się na znaczne ochłodzenie i silne mrozy. Także w Polsce prognozujemy akcenty zimowe w drugiej części tygodnia.

Zobacz też: Pogoda zaszokuje Polaków

Spodziewany wstępnie zasięg i przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 7.01.2025 r. do 12.01.2025 według ECMWF HRES dla Polski

silny atak zimy w Polsce
Silny atak zimy nie tylko w Alpach

Silne ocieplenie w Polsce ustąpi na dniach, jednak trwałej zimy z tego nie będzie

Poniżej mapa temperatury maksymalnej z 6 stycznia 2025 roku wskazuje, że najwyższa wartość wyniosła 13,4°C w Jeleniej Górze w zasięgu wiatru fenowego, a najniższa 1,4°C w Suwałkach, co pokazuje duże zróżnicowanie termiczne w Polsce. Średnia dobowa temperatura również wykazuje znaczące różnice – najcieplejszym miejscem było Bielsko-Biała z wynikiem 9,1°C, podczas gdy najchłodniejszym Suwałki z -1,9°C. Zauważalny jest podział termiczny kraju: wyższe temperatury dominowały na południu i zachodzie, podczas gdy północny wschód pozostawał wyraźnie chłodniejszy. Takie rozkłady wskazują na wpływ ciepłych mas powietrza w południowo-zachodnich regionach oraz zalegania jeszcze chłodniejszych mas nad północno-wschodnimi obszarami naszego kraju.

Temperatura maksymalna, 6.01.2025 r. na stacjach synoptycznych IMGW-PIB w przedziale godzinowym od 7:00 do 19:00 czasu urzędowego w Polsce

silne ocieplenie w regionie i duża zmiana pogody
Ubiegłej doby mróz ustąpił w ciągu dnia z całej Polski. Najcieplej było w zasięgu wiatru fenowego. Źródło: CMM IMGW, modele.imgw.pl

Niewiele dni zimowych w Polsce

Sezon zimowy 2024/25 na półkuli północnej nadal pokazuje charakterystyczny trend pogodowy, w którym najbardziej intensywne zjawiska o charakterze intensywnych opadów śniegu w Europie obejmują głównie tereny Skandynawii, Rosji oraz okresowo, obszary w okolicach Alp. Natomiast w naszym kraju, poza terenami górskimi, epizody zimowe mają raczej krótki charakter, co pozostanie niezmienne przez najbliższy tydzień i na nizinach tylko na moment krajobrazy będą się zabielać.

Polecamy: Czeka nas atak zimy i biały weekend?

Silne zimowe zjawiska atmosferyczne skupiają się w ostatnich dniach głównie na północy Europy oraz w rejonach górskich, z mniejszym wpływem na nizinne obszary Polski. Weekendowy epizod zimowych szybko ustąpił, gdy odnotowaliśmy wartości przy gruncie poniżej -20℃. Z powodu śnieżyc mogą wystąpić zakłócenia w ruchu drogowym oraz problemy operacyjne w portach lotniczych. Najbardziej zagrożone obszary to: Region Półwyspu Fennoskandzkiego (Norwegia i Szwecja) oraz tereny w okolicach Alp w mijającym tygodniu. Zimy o łagodnym przebiegu w Polsce nizinnej można spodziewać się przez co najmniej tydzień, bez większych anomalii. Śnieg, który, spadnie okresami poza górami co prawda zabieli krajobrazy i utrudni ruchu drogowy. Jedna trwałej zimy z tego nie będzie.

Obfite opady w południowej części Europy będą związane z płytkim cyklonem genueńskim. Ośrodek niżowy ten, zatrzymany przez pole wysokiego ciśnienia wzdłuż strefy frontowej, spowoduje obfite opady śniegu w kilku fazach aż do końca mijającego tygodnia. Przewiduje się, że intensywne zjawiska zaobserwowane zostaną nie tylko wzdłuż głównego pasma Alp, ale także w ich sąsiedztwie. Szczególne silne opady związane ze śnieżycami wystąpią w pasie od granic Włoch i Francji ze Szwajcarią, przez zachodnią i południowo-zachodnią Austrię, sięgając dalej aż po południowe obszary Niemiec.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 7.01.2025 r. do 11.01.2025 r. według ARPEGE dla krajów alpejskich

Silne śnieżyce w krajach alpejskich, a potem duży mróz według modelu francuskiego

Gwałtowne śnieżyce, a potem siarczysty mróz

Śnieżyce w Europie okażą się więc wynikiem działania płytkiego niżu genueńskiego, który w sprzyjających warunkach atmosferycznych intensyfikuje opady śniegu. Ważną rolę na tym obszarze odegra także orografia terenu. Szybkie tempo przyrostu pokrywy śnieżnej, szczególnie na wyżej położonych obszarach, znacząco pogorszy warunki na drogach w krajach alpejskich. Dodatkowo w regionach alpejskich trudności w poruszaniu się mogą prowadzić do czasowego paraliżu transportowego w ruchu kołowym. Zamiecie i zamiecie śnieżne spowodują silniejsze ograniczenie widzialności poziomej. Potem po przejściu śnieżyc w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień chwyci siarczysty mróz.

Prognozowany zasięg i wysokość opadów śniegu na 10 stycznia 2025 r., 00 UTC według modelu ARPEGE

spore śnieżyce w regionie
Duże śnieżyce w krajach alpejskich, potem siarczysty mróz w Alpach

Dwucyfrowy mróz w krajach alpejskich

Co warto uwzględnić to fakt, że w krajach alpejskich, takich jak Szwajcaria, Austria, Niemcy, Włochy intensywne opady śniegu wystąpią głównie w wyższych partiach Alp. W Szwajcarii spodziewane są opady w rejonach Zermatt, St. Moritz, Jungfrau oraz m.in na przełęczy Gotthard. Dodatkowo w Austrii w Tyrolu, w rejonach Innsbrucka, Arlberg i Kitzbühel. W Alpach Francuskich, zwłaszcza w Chamonix i Grenoble, oraz w Dolomitach we Włoszech. Także w regionach South Tyrol i Dolomiti di Brenta. Jednak w Niemczech w Alpach Bawarskich, takich jak Garmisch-Partenkirchen, oraz w Alpach Liechtensteinu. W tych miejscach opady mogą wynieść od 10 do 50 cm śniegu, jednak w kotlinach i wyższych rejonach górskich znacznie więcej.

Prognozowany mróz siarczysty w krajach alpejskich, 12 stycznia 2025 r. 00 UTC dla rejonu krajów alpejskich według modelu ECMWF HRES 0.1

mróz dwucyfrowy w krajach alpejskich będzie silny.
Mróz siarczysty w krajach alpejskich po śnieżycy. Nawet -29 stopni w predykcjach ECMWF, a przy gruncie jeszcze niżej

Siarczysty mróz w krajach alpejskich

Prognozuje się, że po zakończeniu śnieżycy nad Alpy wkroczy silny wyż. Spowoduje on silne ochłodzenie, a w niektórych miejscach temperatura spadnie poniżej -25/-20°C przy zaleganiu sporej pokrywy śnieżnej, uwzględniając także pomiary nad pokrywą śnieżną. Największy mróz wystąpi w czasie pierwszych dni drugiej dekady mijającego miesiąca. Modele pogodowe pokazują, że w Polsce za kilka dni, począwszy od okolic 9-10 stycznia, wkroczy kolejna fala arktycznego chłodu, która obniży temperatury zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy, wprowadzając mróz na większości terytorium. Zdarzać się będą opady zimowe w kraju. Prognozujemy, że w najbliższych dniach możemy spodziewać się także śnieżyc, jakie w niektórych regionach będą bardziej intensywne. Jednak będą to krótkotrwałe epizody zimowe. Najnowsze predykcje pochodzące z ECMWF wskazują, że w drugiej połowie stycznia nie prognozuje się jednak utrzymania mrozu przez dłuższy czas, co uniemożliwi długotrwałe zaleganie śniegu na niższych obszarach Polski i zima będzie tylko w epizodach poza górami.

Źródło: Fanipogody.pl, CMM IMGW, modele.imgw.pl, wxcharts.com