Siarczysty mróz pojawi się na dniach w Europie. Temperatura spadnie poniżej -20°C. W tym regionach wystąpi silne uderzenie chłodu

Siarczysty mróz prognozowany jest na północy Europy po uderzeniu śnieżyc. Temperatura nocami może spaść poniżej -20°C. To będą silne spadki temperatury jak na koniec zimy, co widać po mapach anomalii temperatury powietrza.

Najnowsze prognozy numeryczne wyraźnie pokazują, że przed mieszkańcami Półwyspu Fennoskandzkiego silny mróz, który zdarzy się w ostatnich dniach kalendarzowej zimy. W kolejnych dniach w tej części Europy zdarzą się także intensywne opady pochodzenia zimowego, co może prowadzić w konsekwencji do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Tuż po przejściu silnych opadów śniegu prognozowane są spadki temperatury poniżej -20°C.

Wcześniej jednak obfite opady śniegu spowodują znaczny przyrost pokrywy śnieżnej. Co więcej, będą połączone z silnym wiatrem, co w konsekwencji prowadzić ma do wystąpienia zawiei i zamieci śnieżnych. Pierwsza silna śnieżyca przejdzie nad północną Europą już w środę. Będzie związana z niżem atlantyckim wędrującym na wschód Starego Kontynentu.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 12.03.2024 r. do 16.03.2024 r. według modelu ARPEGE dla północnej części Starego Kontynentu

spory mróz w prognozach dla Europy Północnej
Po silnych śnieżycach chwyci spory mróz

Siarczysty mróz w prognozach modeli numerycznych

Prognozy NWP pokazują wyraźnie, że w Europie Północnej obserwowane będą warunki pogodowe charakterystyczne dla zimy termicznej. Dodatkowo nocami w obszarach większych przejaśnień i rozpogodzeń wystąpią dogodne warunki do silnego wypromieniowania ciepła w zasięgu zalegania całkiem pokaźnej pokrywy śnieżnej. Kluczową rolę odegra również adwekcja mroźnego powietrza z północy i rozbudowa stabilnego i pogodnego antycyklonu, sprzyjając występowaniu pogodnego nieba. Dlatego nocami i w godzinach porannych spodziewamy się w wielu regionach na obszarze Skandynawii spadków temperatury poniżej -20°C. Tak niskie temperatury są prognozowane głównie na obszarze m.in Norwegii oraz Szwecji. Bardzo niska temperatura powietrza jest także prognozowana miejscami na obszarze Finlandii.

Prognozowana temperatura powietrza na 17 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF HRES 0.1 dla Europy Północnej

siarczysty mróz nocami w Skandynawii
Siarczysty mróz w Skandynawii

Prognozowane odchylenie temperatury od normy wieloletniej na wysokości 2 m na 18 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny mróz w Europie
Silny mróz na obszarze Skandynawii

Nocne przymrozki okażą się rzadkie i słabe w Polsce. Inaczej będzie na północy Europy

W Polsce powrotu zimowych warunków pogodowych nie oczekujemy przez następnie 10-14 dni. Jednak okresami nocami w obszarach rozpogodzeń i przejaśnień pod koniec mijającego tygodnia oraz na przełomie 2 i 3 dekady marca zdarzą się nocne i poranne przymrozki. Średnia dobowa temperatura powietrza będzie charakterystyczna dla wiosny termicznej, ale okresami także przedwiośnia. Na powrót zimy termicznej nie zanosi się w kolejnych tygodniach. Aczkolwiek pojedyncze epizody ze śniegiem mogą mieć miejsce w Polsce do końca miesiąca, a nawet i przeciągając się na kwiecień.

Zobacz też: Koszmarna śnieżyca. 70-80 cm śniegu. Zasypane domy. Nieprzejezdne drogi. Ludzie odcięci od Świata

Prognozowana temperatura powietrza w północnej części Europy na 19 marca 2024, 00 UTC według modelu ECMWF

spadki temperatury w Europie
Silny mróz w północnej części Europy

Prognozy numeryczne nieustannie monitorujemy i wkrótce podamy kolejne szczegóły. Wygląda jednak na to, że silny mróz da się we znaki głównie na północy Europy oraz częściowo w europejskiej części Rosji.

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com