Mróz siarczysty możliwy w nocy z wtorku na środę. Temperatura obniży się dwucyfrowych wartości na wysokości 2 metrów. Sprawdzamy, gdzie zdarzyć mogą się największe spadki temperatury w Polsce, w rejonie potencjalnych przejaśnień i rozpogodzeń oraz słabego wiatru.
Już pod koniec listopada jasno wskazywaliśmy, że grudzień 2022 może zapisać się jako miesiąc chłodny. Informowaliśmy Was, że zdarzyć mogą się silne opady zimowe i większy mróz – jednym słowem prognozy sprawdzają się co do joty i druga dekada mijającego miesiąca zapisze się na przeważającym obszarze Polski jako chłodna. Krótka odwilż może nastąpić na przełomie 2 i 3 dekady grudnia. Jednak skala i długość tego ocieplenia nie jest obecnie znana. Nie zmienia to faktu, iż ostatni miesiąc będzie chłodny i wilgotny.
Siarczysty mróz możliwy w nocy na południu Polski
We wtorek nasza część Europa znalazła się na obrzeżach odsuwającego się i wypełniającego chłodnym powietrzem cyklonu Brygida z centrum nad Estonią oraz na skraju stopniowo umacniającego się wyżu o imieniu Julian znad pogranicza Węgier i Rumunii. Dociera do nas przetransformowana, lecz zimna masa pochodzenia arktycznego z północy.
Z uwagi na bliskość antycyklonu, w południowej i południowo wschodniej i wschodniej części kraju. Zdarzyć mogą się większe przejaśnienia i dłuższe rozpogodzenia. Prędkość wiatru przy ziemi wyraźnie się zmniejsza po zachodzie słońca, gradient poziomy ciśnienia nie jest duży. Najniższe wartości notowane będą przy gruncie, a dokładniej nad powierzchnią czynną, w tym przypadku nad całkiem pokaźną pokrywą śnieżną. Niewiele cieplej ma być na 2 metrach.
Siarczysty mróz. Prognoza modelu EMS na godziny poranne, 14 grudnia 2022 dla Polski
Niewielka różnica ciśnienia, sprzyjać ma marginalnej prędkości wiatru, bądź ciszy. Miejscami w obszarach większych przejaśnień temperatura mocno spada
Wyż baryczny o imieniu Julian przesuwać będzie się w kolejnych godzinach znad Rumunii nad Ukrainę. Kształtować będzie on warunki pogodowe do pierwszej części jutrzejszego dnia. Początkowo w wielu regionach, spadki temperatury są hamowane przez zalegające zachmurzenie warstwowe i kłębiaste, z którego zdarzają się niewielkie opady śniegu.
Mróz w całym kraju. Prognozowana temperatura na 2 metrach, 14 grudnia 2022, 3 UTC według modelu ECMWF
Prognoza modelu GEM, która ma szanse się sprawdzić, ale tylko pod warunkiem, że pojawią się większe przejaśnienia i rozpogodzenia. Wydaje się, że obszar dwucyfrowego mrozu jest nieco przeszacowany. Jednak tam gdzie zdoła się rozpogodzić na dłużej, to temperatura gwałtownie spadnie w porze nocnej.
Skrajna prognoza modelu GEM, która ma szanse sprawdzić się tylko pod warunkiem, gdy pojawią się na dużym obszarze rozpogodzenia. Tam gdzie utrzymają się chmury niższego piętra, to ograniczony będzie potencjał do wypromieniowania ciepła
Noc z wtorku na środę będzie najchłodniejsza w południowej, wschodniej i centralnej części kraju. Cieplej będzie na północy, a zwłaszcza nad samym morzem, gdzie Bałtyk oddawać ma ciepło i wpływać na mikroklimat okolicznych miejscowości położonych wzdłuż tego słonego akwenu.
Temperatura powietrza, 13 grudnia 2022, 20:00 czasu lokalnego na stacjach PSHM w Polsce. Źródło: CMM-IMGW-PIB
Noc z wtorku na środę przyniesie zachmurzenie małe i umiarkowane, początkowo we wschodniej połowie kraju duże z zanikającymi opadami śniegu. Gdzieniegdzie, głównie na wschodzie i południu, marznące mgły ograniczające widzialność do 200 metrów. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od -20°C w południowo-wschodniej części kraju, około -10°C w centrum, do -5°C nad morzem, w rejonach podgórskich około -21°C/-25°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków południowych. W górach wiatr porywisty, powodujący zamiecie śnieżne
Fanipogody.pl
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC