Śnieżyce znów uderzą w Polskę. 50 cm śniegu na koniec tygodnia. Kolejny atak zimy

Dziś jest pierwszy dzień od niedzieli podczas którego jadąc do sklepu zobaczyłem kawałek czarnej jezdni. Mieszkam w mieście wojewódzkim, więc dzisiejszy odpoczynek od obfitych opadów śniegu drogowcom zdecydowanie się przyda. Niestety, do Polski nadciągną kolejne śnieżyce. We wpisie sprawdzimy kiedy i gdzie śniegiem sypnie najmocniej. Czy atak zimy ma szanse być tak silny jak w niedzielę.

Wtorek spokojniejszy, jednak śnieżny niż już powstaje na południu

Tak jak wspominałem we wstępie, w ostatnie dwie doby śnieżyce dały się mocno we znaki mieszkańcom wschodniej, centralnej i północnej Polski. Szczególnie dużo śniegu spadło na Lubelszczyźnie i Podkarpaciu, gdzie lokalnie grubość pokrywy śnieżnej wynosi obecnie ponad 30 cm.

Śnieżyce przyniosły grubą pokrywę śnieżną w części kraju
Śnieżyce przyniosły grubą pokrywę śnieżną w części Polski

Dziś Polska znajdzie się na krótki czas w obszarze podwyższonego ciśnienia. Jednak odpoczynek od opadów śniegu i dynamicznej pogody nie potrwa długo. Na południu Europy formuje się już ośrodek niskiego ciśnienia, który zacznie swą wędrówkę w nasz region. Niż formuje się, a jakże w okolicach Genui. Poniżej sytuacja baryczna nad Europą na dzisiejszy wieczór. Widać tu zarówno wspomniany niż z centrum na północy Włoch, jak i obszar podwyższonego ciśnienia, który objął we wtorek nasz region.

Niż z południa przyniesie kolejne śnieżyce
Niż z południa przyniesie kolejne śnieżyce

Śnieżyce już dzisiejszej nocy pojawią się w Alpach, a w kolejnych godzinach również na południu Niemiec oraz w Czechach. Nie będą to opady śniegu tak silne jak choćby w niedzielę na obszarze Polski Wschodniej, ale jednak śniegu znów przybędzie całkiem sporo. Spójrzmy jak widzą to prognozy dla Polski.

Przeczytaj również: Silna wichura na zachodzie Europy. Czy wpłynie na pogodę w Polsce?

Opady śniegu w środę i czwartek w Polsce

Wszystko wskazuje na to, że opady śniegu dotrą do południowych granic Polski w środę po południu. Poniżej prognoza modelu UMPL.

Strefa opadów śniegu dotrze do Polski w środę
Strefa opadów śniegu dotrze do Polski w środę po południu

Model UMPL ma dość gęstą siatkę pomiarową, dlatego też jest znaczna szansa, że jego prognoza trajektorii przejścia strefy opadów będzie trafna. W kolejnych godzinach w środę po południu niż przesuwał będzie się wzdłuż południowo wschodnich granic Polski. Wraz z nim sunęły będą śnieżyce. W pierwszej części nocy umiarkowane opady śniegu dotrą do centrum kraju.

W nocy śnieżyca dotrze do centrum Polski
Śnieżyca w nocy dotrze do centrum Polski

Do czwartku rano strefa opadów śniegu powinna dotrzeć już również w regiony wschodnie. Ta śnieżyca nie będzie tak silna jak opady z niedzieli i poniedziałku. Jednak możemy spodziewać się przyrostu pokrywy śnieżnej od kilku do lokalnie nawet 10 cm świeżego puchu. Jednak naprawdę mocno sypnąć może w Polsce w piątek.

Śnieżyce w regionie na koniec tygodnia

Regiony, przez które śnieżyce (nie bardzo intensywne) przejdą od środy po południu po czwartkowy poranek są w zasadzie pewne. Modele widzą to zgodnie i są stabilne w swoich wyliczeniach. Nieco bardziej skomplikowana jest sytuacja, jeśli chodzi o śnieżyce, które prognozowane są na piątek. Tutaj niestety nie mamy jeszcze dostępnych danych z modelu UMPL. Posiłkuję się danymi z modeli ECMWF, GFS i ICON-EU. Są one mniej dokładne, przez co określenie przez te modele trajektorii strefy opadów na piątek może być obarczone błędem.

Śnieżyce w piątek 16 grudnia nad Polską
Śnieżyce nad Polską w piątek

Tak to widzi europejski model ECMWF. Śnieżyce miałyby przejść w piątkowy dzień w pasie od Śląska, przez Ziemię Świętokrzyską, południe Mazowsza po Lubelszczyznę i Podlasie. Na Podkarpaciu, w skutek napływu cieplejszych mas powietrza mógłby padać deszcz ze śniegiem, a nawet sam deszcz. W piątek, lokalnie śnieg mógłby padać intensywnie. Przyniosłoby to kolejne kilka do kilkunastu centymetrów śniegu.

Śnieżyce mogą przynieść 50 cm śniegu do końca tygodnia
Śnieżyce mogą przynieść nawet 50 cm śniegu na koniec tygodnia

Lokalnie na wschodzie Polski na koniec tygodnia zalegać może nawet pół metra białego puchu. Jednak o dokładnych regionach, w które uderzy piątkowa śnieżyca powiadomimy Was w czwartek. Wtedy to wiązki modeli będą już mniej obarczone błędem. Zapraszamy na stronę główną, by sprawdzać najświeższe prognozy pogody dla Polski i Europy.