Wichura z wiatrem ponad 160 km/h sunie na Europę. Aktywne niże zmienią pogodę w Polsce

Ciągle o tych śnieżycach i mrozach. Dla odmiany spójrzmy na inny parametr pogody. Jest nim wiatr. Spojrzę dziś co słychać w dynamice w pogodzie w Europie. Silna wichura zbliża się do Europy z Atlantyku. We wpisie przeanalizujemy również aktywne niże, które wtargną w nasz region znacznie zmieniając panującą obecnie pogodę.

Silna wichura na zachodzie. Co ją spowoduje?

Już kilka razy w ostatnich wpisach wspominałem, że do Europy zbliża się głęboki, potężny niż atlantycki. To właśnie niż spowoduje, że w regionach zachodnich i północno zachodnich pojawi się silny kontrast baryczny. Wszędzie tam gdzie duża różnica, tam pojawia się się wichura z silnym wiatrem.

Duży gradient ciśnienia. Silna wichura
Duży gradient ciśnienia. Silna wichura

Powyżej prognoza sytuacji barycznej na niedzielę. Nad Szkocją znajdzie się centrum niżu z ciśnieniem w okolicach 980 hPa. Na południu Skandynawii w tym samym czasie obserwujemy wyż z ciśnieniem w okolicach 1030 hPa. To potężna różnica ciśnienia na dość niedużym obszarze. Izobary położone są tu bardzo gęsto. Widać więc, że wichura na tym obszarze będzie bardzo silna. Sprawdźmy zatem jak mocno będzie wiało. Przy okazji zerkniemy również, czy silny wiatr ma szanse dotrzeć w nasz region. Przeczytaj również: Mróz w Polsce. Jak będzie silny w najbliższym czasie?

Wichura do 170 km/h. Czy silny wiatr dotrze do Polski?

Chcę pokazać Wam animację prognoz siły wiatru dla Europy na najbliższe kilkanaście dni. Pozwoli to zobrazować jak silna będzie nadchodząca wichura na zachodzie oraz sprawdzić, jak modele widzą dynamikę w pogodzie w regionie Polski. Zdecydowałem się na wyliczenia modelu ECMWF. To model od dość długim okresie pogody, jednocześnie, dzięki większej gęstości siatki zwraca on dokładniejsze dane od amerykańskiego GFS.

Wichura dotrze do Europy

ECMWF nie obejmuje swym zakresem okresu, w którym widać większą dynamikę w pogodzie. Jednak o tym w dalszej części wpisu. Zobaczmy zatem jak silna będzie wichura na zachodzie Europy. Mocny wiatr wiał będzie na zachód od Europy. Już najbliższych kilkudziesięciu godzinach. Jednak wichura ta nie dotrze do lądu. W prognozach musimy przeskoczyć w okolice weekendu. Wtedy to w regionie między Wyspami Brytyjskimi, a zachodnią Skandynawią pogoda stanie się bardzo dynamiczna.

Silna wichura w Europie. Wiatr do 170 km/h

Mocno w regionie wiało będzie już w weekend. Jednak wichura najsilniejsza będzie w niedzielę18 grudnia i poniedziałek 19 grudnia. W tych dniach siła wiatru u wybrzeży Skandynawii siegać może 170 km/h. Na samym lądzie wiatr nie będzie aż tak silny, jednak porywy do 150 km/h mogą być niszczące. Potężny wiatr wiał będzie również na północy Szkocji, na Islandii, czy Wyspach Owczych. Mieszkańcom tych regionów żadna wichura jednak nie straszna. Są przyzwyczajeni. Zostawmy już północny zachód Europy. Pogoda w Polsce i regionie również będzie dość dynamiczna w najbliższym czasie.

Aktywne niże wpłyną na pogodę w Polsce

Wtorek przyniesie nam odpoczynek od opadów śniegu. Tylko na północy Polski możliwe będą przelotne, lokalne opady śniegu związane z konwekcją. W Polsce zrobi się mroźno. Chłodne będą szczególnie noce. Jednak już w środę do Polski zbliży się aktywny niż z południowego zachodu przynosząc kolejne opady śniegu.

Wichury na zachodzie Europy. Opady śniegu wrócą do Polski
Wichury na zachodzie Europy. Opady śniegu wrócą do Polski

Śnieżyca związana z aktywnym niżem znów najbardziej da się we znaki mieszkańcom Polski południowo wschodniej. Do tego w regionie pojawi się silniejszy wiatr do 50-60 km/h. Nie będzie to silna wichura, jednak wiatr przynosić może lokalne zawieje i zamiecie śnieżne. Aktywny niż przyniesie również napływ cieplejszych mas powietrza do krańców południowej Polski. Jeszcze w środę nie będzie to silna odwilż, jednak większe ocieplenie i zmiany pogody dotrą do kraju w piątek. Tutaj dokładne trajektoria niżu nie jest jeszcze znana. Kolejne aktualizacje modeli wyrzucają najsilniejsze opady na południe od Polski, by w kolejnej aktualizacji silna śnieżyca wróciła również na Ziemię Świętokrzyską, czy Lubelszczyznę. Pewnym jest, że piątkowy niż przyniesie wzrost temperatury w dzielnicach południowych. Jak widać pogoda w drugiej części tygodnia będzie się zmieniać w Polsce. O tym jednak w kolejnych wpisach, gdy modele numeryczne będą stabilniejsze w swych wyliczeniach na piątek.