Siarczysty mróz sięgnie z północy. Zima gwałtownie umocni się w drugiej dekadzie marca. Nawet -30℃ w tym regionie

W mijającym tygodniu doświadczyliśmy najwyższych temperatur od początku roku. Na południu naszego kraju było ponad 20-23 stopnie Celsjusza. Najcieplej było w zasięgu oddziaływania wiatru fenowego. Jednak nie oznacza to, że okresy ochłodzenia do Europy nie będą jeszcze powracać. Z powodu dalszego rozpadu wiru polarnego, w nowym tygodniu pojawi się silny mróz. Głownie na północ od Polski.

Prognozowane są spadki temperatury do nawet -30 st. C., a lokalnie przy gruncie będzie chłodniej nad pokrywą śnieżną w czasie radiacyjnych nocy. Duże ochłodzenie sięgnie z północy i w znacznym stopniu ochłodzenie odczujemy również w naszym regionie. Na szczęście w naszym kraju nie będzie tak zimno, ale i tak odczujemy szok termiczny.

Minimalna temperatura powietrza w ciągu minionych 24 godzin na obszarze Polski

Siarczysty mróz nasili się w Skandynawii

Spore spadki temperatury i duża ujemna anomalia

Z uwagi na obecność rozległego antycyklonu nad sporym obszarem Europy, ale także w wyniku przechodzenia ośrodków niżowych z cieplejszymi masami powietrza na północy kontynentu, w ostatnich dniach mróz stał się wyraźnie słabszy. W ciągu minionych 24 godzin najzimniej było na stacji WMO w miejscowści Cuovddatmohkki w Norwegii, gdzie odnotowano -22.9℃ w klatce meteorologicznej. Przed nami jednak intensyfikacja mrozu na północy Europy i okresowe większe opady śniegu na tym obszarze oraz w Alpach. Skandynawia to obecnie najzimniejsza część Starego Kontynentu. Ośrodki niskiego ciśnienia zaciągną jeszcze większe ochłodzenie w swoich tylnych częściach na początku drugiej dekady marca. Należy mieć na uwadze, że po dużym ociepleniu nie będzie już śladu w czasie drugiej dekady mijającego miesiąca i czeka nas szok termiczny.

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 11 marca 2025, 06 UTC według ECMWF dla Europy i obszarów przyległych.

silny mróz
Duży mróz w Skandynawii

Zobacz też: Atak zimy nadciąga do Polski. Temperatury runą w dół o ponad 20 stopni. Intensywna śnieżyca

Zatem o skali ochłodzenia niech świadczy prognoza anomalii temperatury minimalnej. W czasie drugiej dekady marca, głównie na północy Europy na obszarze Półwyspu Skandynawskiego między miejscami Norwegią i Szwecją oraz Finlandią będzie nawet 8-16℃ poniżej normy dla tego konkretnego okresu w roku.

Prognozowana minimalna temperatura powietrza na 13 marca 2025 r. według modelu GDAPS

silny mróz w Europie
Spory mróz w drugiej dekadzie marca w Skandynawii

Prognozowana anomalia temperatury powietrza na 14 marca 2025, 06 UTC dla Europy i obszarów w przyległych według ECMWF

Duża ujemna anomalia temperatury prognozowana przez ECMWF

Wyliczana minimalna temperatura powietrza na 14 marca 2025 r. według modelu ECMWF dla Europy Północnej

duże spadki temperatury i mróz
Silne ochłodzenie w Skandynawii i spory mróz

Siarczysty mróz i duża zmiana pogody

Adwekcja zimnego powietrza z północy, głównie między około 12-18 marca (+/- 2 dni), sięgnie także do środkowej, wschodniej i zachodniej części Starego Kontynentu. Dużo wskazuje, że ochłodzenie będzie okresami dość silne i spowoduje, że przeżyjemy szok termiczny, bo po najcieplejszych dniach od początku mijającego roku znów będziemy musieli wyjąć cieplejsze ubrania z szaf. Niewykluczone, że zdarzą się także opady śniegu poza górami, które spowodują zabielenie krajobrazów. Co należy podkreślić to fakt, że wartości na termometrach będą nieznacznie na plusie lub w okolicach zera. Jednak noce głównie w rejonie większych przejaśnień i rozpogodzeń będą sprzyjać silnym spadkom temperatury. Największe spadki temperatury będą występować w obniżeniach terenu podczas nocy radiacyjnych. Istnieje ryzyko, że miejscami temperatury spadną poniżej -12/-5°C. Prognozy numeryczne zakładają, że czasem w marcu zdarzą się kolejne „wlewy chłodu” w formie epizodów. Prognozy stale monitorujemy i juz wkrótce podamy nowe prognozy.

Wstępnie prognozowany większy mróz nocami na 16 marca 2025, 06 UTC według modelu GEM

Mróz możliwy w drugiej dekadzie marca na przeważającym obszarze Polski

Zatem nie nadejdzie dłużej utrzymująca się zima, więcej śniegu spadnie okresami w rejonach podgórskich oraz górskich, powodując zabielenie krajobrazów, zatem spadek temperatury w naszym regionie nie powinien być na tyle intensywny i długotrwały. Na nizinach może na chwile się zabielić, ale będą to krótkie epizody. Niewykluczone, że pojawią się też burze śnieżne przy adwekcji powietrza arktycznego morskiego w okolicach drugiej połowy marca.

Źródło: Fanipogody.pl, ogimet.com, wxcharts.com, meteologix.com

Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC