Na półkuli północnej wkraczamy w coraz chłodniejszy okres roku. W Polsce objawia się to na razie tylko w poranki, kiedy to mróz potrafi być już całkiem dokuczliwy. Tymczasem są naszej połowie półkuli miejsca, gdzie zima staje się już naprawdę siarczyście zimna. Dzisiejszą prognozę właśnie od takiego miejsca rozpoczniemy. W dalszej części wpisu wrócę w nasz region, by sprawdzić, czy kolejne dni przyniosą nam postępujące ochłodzenie, czy wręcz przeciwnie.
Siarczysty mróz na dalekim wschodzie padnie -40 stopni
Na wstępie wpisu przenosimy się o dobre tysiące kilometrów na wschód. Podczas gdy w Polsce spadki temperatury są jeszcze dość znośne, na północnym wschodzie Rosji, w okręgu czukockim temperatury spadają już do bardzo niskich wartości.
Mówimy o najbardziej wysuniętym na wschód półwyspie Rosji. To tereny daleko za Syberią, gdzie Rosja graniczy z kontynentem amerykańskim. I właśnie na tym „końcu świata” notujemy już teraz spadki temperatury poniżej -30 stopni Celsjusza. Poniżej zestawienie 10 miejsc z najniższą temperaturą w Azji. Jak widzimy, wszystkie z tych miejsc leżą w Rosji, w opisywanym regionie.
Już obecnie temperatury w tym regionie spadają w okolice -35, lokalnie nawet -39 stopni. W prognozach temperatury na najbliższe dni i noce widać spadki temperatury nawet poniżej -40 stopni Celsjusza. To pierwszy taki przypadek na naszej półkuli (poza kołem podbiegunowym) w tym sezonie. Wszystko wskazuje na to, że zima w opisywanym regionie będzie (jak zawsze) mroźna i długa. Przypomnijmy, że na Syberii w zimie mróz sięga -69 stopni Celsjusza. To jedne z najchłodniejszych miejsce na Ziemi zamieszkane przez człowieka.
Mróz nieśmiało pojawia się w Europie
Zupełnie inaczej wygląda sprawa niskich temperatur w Europie. Pogoda jakby zapomina, że mamy już listopad i mróz, czy nawet pierwsze bardziej rozległe ataki zimy powinny być całkowicie naturalne. Jednak nic z tych rzeczy. Silny wyż w centrum kontynentu rozwiewa wszelkie nadzieje na opady. Do tego temperatury nie spadają w Europie bardzo mocno. Mróz występuje tylko w regionach wschodnich, do tego tylko nocami. Mało jest regionów na kontynencie, gdzie ujemne temperatury utrzymują się przez całą dobę.
Powyżej animacja prognoz temperatury dla Europy. Widzimy, że w najbliższym czasie trend będzie nawet ku ociepleniu, zamiast ochłodzeniu. Chłodne masy powietrza przynoszące mróz wypychane będą na wschód i północ kontynentu. Nieco mocniej, chłodne masy powietrza wkroczą do Europy w okolicach połowy miesiąca. Nadal jednak mróz nocami pojawiał będzie się wyłącznie na wschodzie kontynentu. Granicą zasięgu spadków temperatury poniżej zera będą okolice Polski, Czech i Słowacji. na południe i zachód od tych krajów temperatury nadal będą dodatnie przez całą dobę (z wyłączeniem Alp).
Temperatury na końcówkę tygodnia i weekend
Piątkowy poranek przywitał mnie tradycyjnie porannym skrobaniem szyb. Słaby mróz pojawił się w całej wschodniej i południowo wschodniej Polsce. W piątek w dzień temperatury wzrosną w okolice 8 stopni na północy i 5-6 w centrum i na południu kraju. Noc z piątku na sobotę przyniesie spadki temperatury w okolice zera już tylko w górach i na obszarach podgórskich.
Weekend przyniesie nam powrót do spadków temperatury nocami. Mróz pojawiał będzie się nocami praktycznie w całym kraju. Temperatura spadać będzie do nawet -5 stopni Celsjusza. Podobne wartości temperatury utrzymywały będą się również nocami w przyszłym tygodniu. Za dnia również za ciepło nie będzie. Temperatury nie będą rosły wyżej jak 7-9 stopni Celsjusza. Czy pogoda w listopadzie jeszcze się zmieni? Pisał o tym Arek we wczorajszej prognozie, do której serdecznie zapraszam.
Fan pogody praktycznie od zawsze. Pogoda i prognozowanie pogody jest jego pasją. Dodatkowo kocha burze. Gdy burza nadciąga, bierze aparat w dłoń i goni za burzą. Na portalu zajmuje się wpisami w kategoriach groźnych zjawisk pogodowych, dniowych prognoz pogody oraz pisze o pogodzie na Świecie