Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna śnieżyca już uderzyła. Paraliż na drogach, zamknięte szkoły, przerwy w dostawach prądu oraz zawieje i zamiecie śnieżne. Ponad 20-40 cm śniegu w dobęSilna śnieżyca pojawiła się na wschód od naszego kraju. Intensywne opady pochodzenia zimowego pojawiły się zgodnie z prognozami na terenie Federacji Rosyjskiej. Spowodowały paraliż na drogach i przerwy w dostawach prądu.

Silne opady śniegu na wschód od Polski

Zapowiadaliśmy, że w okolicach weekendu pojawi się silna śnieżyca, która przejdzie na wschód od naszego kraju. Obfite opady odnotowano m.in w Moskwie, gdzie zaobserwowano jedne z najintensywniejszych opadów śniegu od dziesięcioleci. Szczególnie pogoda dała się we znaki kierowcom pojazdów ciężarowych. Mieli problem z przejechaniem po zalegającej 20-30 cm warstwie białego puchu na głównych drogach. Dodatkowo z wielkim trudem pokonywali podjazdy, a nawet i całkowicie tamowali ruch. Wiatr dodatkowo nawiewał z pól śnieg, zatem skuteczność usuwania śniegu przez służby była marginalna. Dodatkowo podczas śnieżycy obserwowano bardzo słabą widzialność.

Orientacyjny zasięg pokrywy śnieżnej w Europie. Fot. CBK PAN / ZOZ

śnieg i mróz
Silne śnieżyce przechodzą daleko na wschód od Polski. Resztki śniegu na nizinach i wyzynach w naszym kraju. Przeważający obszar Federacji Rosyjskiej pod śniegiem

Z doniesień zagranicznych mediów wynika, że silna śnieżyca zaznaczyła się m.in na obszarze Moskwy, przynosząc największy od 60 lat atak zimy. Meteorolodzy wskazują, że 1/5 normy opadów zimowych dla grudnia spadła w dobę, prowadząc do paraliżów komunikacyjnych. Pogoda dała się we znaki nie tylko kierowcom pojazdów ciężarowych, ale również osobowych, którzy mieli problem z wydostaniem się z własnych miejsc parkingowych i spędzili dużo czasu na „odkopaniu” się.

Zobacz też: Gwałtowne ocieplenie. Ponad 10 stopni w Polsce

Dla porównania w Polsce na nizinach zostały już resztki śniegu, co zawdzięczamy bardzo aktywnej cyrkulacji strefowej w drugiej dekadzie grudnia i adwekcji cieplejszych mas powietrza. Silna odwilż spowodowała gwałtowną redukcje pokrywy śnieżnej i nic nie zanosi się, aby zima termiczna uderzyła z taką intensywnością jak na początku miesiąca w kraju. Najwięcej śniegu leży w polskich górach, ze szczególnym uwzględnieniem Karkonoszy i wysokich partii Tatr.

Grubość pokrywy śnieżnej – 16 grudnia 2023 r. o godzinie 7:00 czasu lokalnego na stacjach IMGW

silna śnieżyca na wschód od Polski
Silne śnieżyce nie wystąpią już w drugiej dekadzie grudnia na obszarze Polski. Źródło: CMM IMGW

Silna śnieżyca zaznaczyła się w Rosji. W Polsce nieprędko duże opady śniegu

Agencja TASS poinformowała, że grubość pokrywy śnieżnej na stacji meteorologicznej w Moskwie wyniosła 49 cm. Wspomnieli również o fakcie, że tak dużej ilości śniegu nie było w stolicy Rosji od prawie 150 lat.

15 grudnia 2023 r. w stolicy Federacji Rosyjskiej notowano rekordowe zaspy śnieżne. Lokalne agencje donoszą, że obserwatorzy na stacjach meteorologicznych zmierzyli na głównej stacji meteorologicznej VDNKh aż 38 cm, w Tushino – 40 cm, Balchug – 43 cm, MSU – 49 cm przy normie wynoszącej dla grudnia 15 cm.

Należy mieć na uwadze fakt, że rekord grubości pokrywy śnieżnej nie został pobity przez 104 lata i zdarzył się w 1919 roku, gdy to pokrywa śnieżna wynosiła 32 cm. Jednak rekordowe okazują się zaspy śnieżne, które dodatkowo usypał silny wiatr podczas śnieżycy, która trwała przez dobę.

Na skutek silnej śnieżycy doszło nie tylko do poważnych utrudnień komunikacyjnych, ale również zamknięto szkoły w europejskiej części Federacji Rosyjskiej. Dodatkowo na skutek silnych opadów śniegu utworzyły się duże korki na drogach w zachodniej części Rosji. Szczególnie duży korek utworzył się na drodze M4, gdzie rozciągał się na południe 10 km korek. Uwięził on kierowców na wiele godzin w korku podczas występowania ujemnej temperatury.

Już jutro podamy kolejne informacje pogodowe.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz