Silna śnieżyca w kolejnych godzinach. Nawet 40-60 cm śniegu i mróz. Spodziewany paraliż komunikacyjny w tym regionie Europy

Silna śnieżyca w Alpach. Gwałtowny atak zimy na początku wiosny w krajach alpejskich. Będzie duży przyrost pokrywy śnieżnej. Prognozowana jest na tym obszarze świeża akumulacja pokrywy śnieżnej sięgająca 30-60 cm.

Gwałtowny atak zimy już trwa. Groźne godziny w pogodzie na obszarze krajów alpejskich

Od wtorku zaczęliśmy obserwować wzrost temperatury powietrza w Polsce. Jednak kulminacja silnego ocieplenia czeka nas pod koniec tygodnia, gdy to może być próba pobicia rekordu temperatury powietrza dla marca. Jednak w innym regionie Starego Kontynentu na skutek obfitych opadów śniegu w kolejnych godzinach mogą występować bardzo złe warunki do jazdy w krajach alpejskich, prowadząc nawet do paraliżów komunikacyjnych.

Prognozowany zasięg silnej śnieżycy na 27 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

duży atak zimy w alpach
Duży atak zimy w krajach alpejskich

W minionych dniach strumień mocno wychłodzonej masy powietrza dotarł również na południe Europy. Dotarła ta masa powietrza m.in w rejon Włoch, ale także południowo wschodniej części Francji, gdzie z tego powodu doszło do rozwoju wydajnego opadowo i szybko ulegającego pogłębianiu ośrodka niskiego ciśnienia zbudowanego na sporym kontraście termicznym, który napędził cyklogeneze. Od ubiegłej doby do środy prognozowane są obfite opady śniegu, które będą obejmować zwłaszcza w rejony Francji, Włoch, następnie kierując się na wschód, północny wschód w okolice Szwajcarii i Austrii.

Prognozowany zasięg silnego ataku zimy na 27 marca 2024, 09 UTC według modelu ECMWF dla krajów alpejskich

silna śnieżyca
Silna śnieżyca w krajach alpejskich już przechodzi

Bardzo silny atak zimy na początku wiosny w krajach alpejskich

Tak późny i silny atak zimy o tej porze roku jest czymś wyjątkowym. W minionych tygodniach kraje alpejskie wyjątkowo często doświadczają silnych ataków zimy. Szczególnie często przez ten obszar Europy przechodzą silne śnieżyce od drugiej połowy lutego, przeciągając się przez większą część marca. Te kraje są często w zasięgu aktywnych frontów i ośrodków niskiego ciśnienia, niosąc dużo wilgoci i opadów. Bardzo często podczas wielogodzinnych opadów śniegu potrafi spaść nawet 30-60 cm, paraliżując ruch na drogach. Silne i późne ataki zimy powodują również pogorszenie warunków do uprawiania turystyki górskiej. Często na tym obszarze po przejściu silnych opadów zimowych, dochodzi do wystąpienia silnych spadków temperatury. Śnieg jednak z uwagi na coraz silniejszą operacje słoneczną ma tendencje do osiadania na tym obszarze.

Prognozowany silny atak zimy na 27 marca 2024, 12 UTC dla krajów alpejskich

silny atak zimy
Atak zimy będzie silny w kolejnych godzinach na obszarze krajów alpejskich. Warunki na drogach będą fatalne

Atak zimy w Alpach. Silna śnieżyca będzie powodować w kolejnych godzinach paraliż na drogach

Podczas kolejnych dni szczególnie silne opady śniegu prognozujemy we francuskiej części Alp, od rejonu Francji aż po Włochy, dalej sięgając nad południową i południową wschodnią część Szwajcarii. Silne opady zimowe prognozowane są również w północnej części Włoch, następnie docierając w rejon Austrii. Na skutek silnych opadów zimowych w kolejnych godzinach możemy spodziewać się na tym obszarze poważnych utrudnień komunikacyjnych. Silny wiatr powodować ma dodatkowo zawieje i zamiecie śnieżne. Dopiero wiele godzin po ustaniu opadów atmosferycznych służby drogowe usuną śnieg z dróg, jak i też zneutralizują śliskość na ciągach komunikacyjnych.

Zobacz też: Lato w Polsce w kwietniu. Temperatura 24-25 stopni w prognozach. Czy wybuch ciepła jest już pewny?

Prognozowane porywy wiatru na 27 marca 2024, 15 UTC według modelu ECMWF

silne opady zimowe w krajach alpejskich
Duży przyrost pokrywy śnieżnej w krajach alpejskich

Zima w tym regionie Starego Kontynentu prędko nie ustąpi. Pokaźna pokrywa śnieżna w tych krajach alpejskich utrzyma się przynajmniej do pierwszych tygodni kwietnia, mając okresową tendencję do topnienia z uwagi na przejściowe napływy cieplejszych mas powietrza. Początek wiosny w tym regionie europejskim będzie wyjątkowo śnieżny.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej na 29 marca 2024, 17 UTC według modelu ARPEGE dla krajów alpejskich

atak zimy w krajach alpejskich
Silna śnieżyca spowoduje duży przyrost pokrywy śnieżnej w krajach alpejskich

Dużo śniegu w krajach alpejskich pod koniec marca. Silna śnieżyca nie będzie ostatnią w tym sezonie wiosennym

Nie są to ostatnie tak intensywne opady śniegu w tym sezonie wiosennym na tym obszarze Starego Kontynentu. W prognozach numerycznych widnieją kolejne duże opady zimowe w pierwszych dniach kwietnia na obszarze krajów alpejskich, prowadząc do poważnych utrudnień komunikacyjnych, ale także istotny wzrost zagrożenia lawinowego. W tym czasie na obszarze Polski czekają nas niezwykle wysokie temperatury z szansą na pobicie rekordu temperatury dla marca 2024 r., zatem o powrocie zimy do naszych szerokości geograficznych nie będzie mowy. Ochłodzi się najprawdopodobniej w pierwszych dniach kwietnia, ale dramatu nie będzie w naszym kraju.

Silny atak zimy w Alpach. Śnieżyca spowoduje paraliż komunikacyjny w wielu regionach

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 31 marca 2024, 06 UTC według modelu ARPEGE

silna śnieżyca w krajach alpejskich
Silna śnieżyca w krajach alpejskich

Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com