Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna śnieżyca uderzy w kraju. Spadnie nawet 20-30 cm śniegu w Polsce. Do tego wichura i zamiecie oraz zawieje śnieżne

silna śnieżyca

dynamiczna pogodaSilna śnieżyca pojawi się w naszym kraju. Spadnie w krótkim czasie nawet 20-30 cm białego puchu w górach. Do tego prognozowana jest wichura, zamiecie oraz zawieje śnieżne. Pogorszą się warunki na drogach i chodnikach.

Silna śnieżyca w kraju

W kolejnych godzinach zaobserwujemy nad Polską silne opady śniegu, które prowadzić mogą nawet do utrudnień komunikacyjnych. Na początku weekendu w polskich górach spadnie nawet 20-30 cm. Najwięcej w szczytowych partiach gór, ze szczególnym uwzględnieniem Tatr.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 26.01.2024 r., 18 UTC dla Polski

układ frontów nad Polską
Układ frontów atm. nad Polską

W trzeciej dekadzie stycznia odczuliśmy skutki odbudowy silnej cyrkulacji strefowej, co spowodowało odwilż na przeważającym obszarze Polski. Pokrywa śnieżna praktycznie zaniknęła z obszaru nizin i wyżyn. Wyjątkiem są tu rejony Podlasia oraz częściowo Warmii i Mazur. W piątek rano najwięcej śniegu leżało na szczycie Karkonoszy, gdzie grubość pokrywy śnieżnej sięgnęła 160 cm, nieco mniej było na Kasprowym Wierchu, gdzie odnotowano 103 cm. Miejscami znacznie mniejsza pokrywa śnieżna utrzymuje się w rejonach podgórskich.

Grubość pokrywy śnieżnej – 26 stycznia 2024 r. o godzinie 7:00 czasu miejscowego w Polsce

śnieg w Polsce
Śnieg praktycznie zniknął na nizinach. Źródło: CMM IMGW

Silny atak zimy w nocy z piątku na sobotę. Gwałtowna śnieżyca, pogorszą się warunki do jazdy

W nocy z piątku na sobotę oraz w sobotę prognozowane są większe opady śniegu. Będzie to tylko chwilowy epizod na obszarze nizin i wyżyn, zatem trwałej zimy z tego nie będzie. Pojawić mogą się utrudnienia w ruchu na drogach. Wystąpić mogą zawieje i zamiecie śnieżne.

Zobacz też: Śnieżyca przejdzie nad Polską. Lokalny atak zimy. Ciśnienie o 30-40 hPa w górę. Duża zmiana pogody w weekend

Dane radarowe z polskiej sieci POLRAD zdradzają, że przez Polskę przechodzi system frontów atmosferycznych. Obserwowana jest rozległa strefa opadów wielkoskalowych, która rozciąga się południkowo w pasie od Pomorza, przez centrum, sięgając po dzielnice południowe naszego kraju. Na ogół obserwowane są opady deszczu, jednak z biegiem godzin w zasięgu chłodnego powietrza opady ciekłe zaczną przechodzić w deszcz ze śniegiem i mokry śnieg. Istotnie pogorszą się warunki do jazdy.

Dane radarowe z radarów meteorologicznych IMGW-PIB – 26 stycznia 2024 r. o godzinie 19:30 czasu urzędowego w Polsce

śnieżyca w kraju
Opady wielkoskalowe wędrują na wschód i wkrótce przejdą w śnieżyce

Silna śnieżyca to nie wszystko, wystąpi również wichura i sztorm na Bałtyku

Opady zimowe w kolejnych godzinach prognozowane są m.in na obszarze Mazur, Podlasia, jak i też częściowo w centrum i na wschodzie Mazowsza oraz na Lubelszczyźnie, sięgając również po woj. podkarpackie. W nocy z piątku na sobotę wiatr na wschodzie okaże się słaby, jednak na pozostałym obszarze umiarkowany, co więcej zachodzie i południu okresami dość silny. Jednak na przeważającym obszarze kraju w porywach do 65 km/h, na południu i zachodzie miejscami w porywach do 75 km/h, zachodni i północno-zachodni, tylko na wschodzie południowo-zachodni i południowy. Głównie na Pomorzu wiatr okresami silny, od 30 km/h do 40 km/h, w porywach do 80 km/h, nad morzem od 45 km/h do 55 km/h, w porywach do 100 km/h, północno-zachodni i zachodni. Szczególnie wysoko w Tatrach porywy wiatru do 100 km/h, najsilniej powieje w Sudetach do 140 km/h. Ponadto w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Silna śnieżyca w kraju pogorszy warunki do jazdy na południu i częściowo wschodzie. Na nizinach do końca miesiąca trwałej zimy nie będzie. Dynamiczna pogoda na początku weekendu.

Prognozowane porywy wiatru na 27 stycznia 2024, 02 UTC według modelu ICON dla Polski

silny wiatr w Polsce
Silny wiatr w górach, nad morzem w nocy z 26/27 stycznia 2024 r.

Załamanie pogody w naszej części Europy będzie silne

Z prognoz numerycznych wynika, że w pierwszej części sobotniego dnia białe krajobrazy mogą wystąpić szczególnie w województwach położonych na wschodzie i północnym-wschodzie Polski. Szczególnie duży przyrost pokrywy śnieżnej prognozujemy w Tatrach, gdzie ważną rolę odegra wymuszania orograficzne przez łańcuch górski. W obszarach górskich podgórskich może spaść kolejne 10-25 cm. Najwięcej w szczytowych partiach Karpat. Duża akumulacja świeżego śniegu jest prognozowana w pasie od południowej krańców woj. śląskiego po południowe regiony woj. małopolskiego i woj. podkarpackie.

Prognozowany zasięg, ciśnienie i opady na 26 stycznia 2024, 21 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna śnieżyca w Polsce
Śnieg przejdzie od zachodu w deszcz. W górach silne opady śniegu i trudne warunki do uprawiania turystyki

Prognozowany zasięg i natężenie opadów na 27 stycznia 2024, 00 UTC według modelu europejskiego ECMWF dla Polski

silny atak zimy i śnieżyca
Silna śnieżyca we wschodniej częsci kraju szybko ustąpi. W górach jutro śnieżyca się nasili

Prognozowany zasięg i intensywność opadów na 27 stycznia 2024, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silna śnieżyca w kraju
Silna śnieżyca nad Polską – 27 stycznia 2024, 12 UTC

Gwałtowne załamanie pogody w Polsce. Od niedzieli poprawa pogody i coraz większy wpływ wyżu

Na silną śnieżyce muszą przygotować się szczególnie mieszkańcy południowych regionów. Ze szczególnym uwzględnieniem obszarów podgórskich i górskich. Możliwy jest tam przyrost pokrywy śnieżnej o 10-20 cm, a punktowo wysoko w Karpatach do 30 cm w ciągu doby. W rejonach podgórskich istotnie pogorszą się warunki do jazdy, dlatego apelujemy o dostosowanie prędkości do panujących warunków na drogach. Prognozowane są również silne zawieje i zamiecie śnieżne. Widzialność w opadach może być okresowo ograniczona do 100-500 m. Do końca stycznia na nizinach i wyżynach trwałej zimy nie będzie. Śnieg, który spadnie na początku weekendu szybko, stopnieje, wyjątkiem będą tu tylko rejony górskie, gdzie utrzyma się piękna śnieżna zima i przybędzie śniegu. Warunki do uprawiania turystyki górskiej będą jednak bardzo trudne. Bieżące położenie opadów online.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej do 28 stycznia 2024, 12 UTC. Biały puch na nizinach ma mieć jednak tendencje do osiadania i szybkiego topnienia z uwagi na dodatnią temperaturę

silna śnieżyca w kraju
Sina śnieżyca szczególnie na południu kraju. Nawet 20-30 cm wysoko w Karpatach w weekend. Warunki do uprawiania turystyki będą bardzo złe.

Źródło: Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz