Śnieżyca pojawi się w krajach alpejskich. Będą trudne warunki do jazdy, ponadto na Bałkanach prognozowane regionalne powodzie związane z niżem genueńskim.
Cyklon genueński namiesza w pogodzie
Nieuchronnie wkroczyliśmy w okres drugiego miesiąca meteorologicznej jesieni na półkuli północnej. W najbliższych dniach w rejonie krajów alpejskich wystąpią silne śnieżyce. Wygląda na to, że z biegiem października przybędzie regionów, gdzie spadnie śnieg i chwyci okresami większy mróz.
Prognozowany zasięg silnej śnieżycy związanej z niżem genueńskim, 3 października 2024 r. na obszarze krajów alpejskich

W kolejnych dniach wyżowa pogoda całkowicie ustąpi z Polski i sięgną nas ośrodki niskiego ciśnienia oraz strefy frontów atmosferycznych. Kolejny ośrodek niżowy z rodowodem genueńskim spowoduje intensywne opady atmosferyczne w południowej części Europy. Będzie to zarówno śnieg, jak i też w wyższych partiach alpejskich gór. Prognozuje się, że w drugiej części tygodnia na tym obszarze spadnie nawet 20-40 cm białego puchu.
Prognoza sytuacji barycznej na 2.10.2024, 12 UTC dla Europy i obszarów przyległych według DWD

Kolejny cyklon genueński spowoduje śnieżyce i ulewy
Ośrodek niżowy o imieniu Ellen formuje się już w rejonie Włoch, a dokładniej na obszarze Morza Śródziemnego i Zatoki Genueńskiej. Zapowiadaliśmy jego rozwój już pod koniec ubiegłego tygodnia i w kolejnych dniach jego trajektoria będzie skierowana na północny wschód. Morze Śródziemne jest ciepłe po upalnym lecie i na skutek adwekcji chłodniejszych mas powietrza nad tym akwenem tworzą się bogate w wilgoć ośrodki niżowe. W kolejnych dniach znad Bałkanów zacznie wędrować w kierunku Ukrainy. Niż ten spowoduje w kolejnych godzinach poważne załamanie pogody w pasie południowej części Starego Kontynentu, niosąc ulewy, które w tej części Europy mogą doprowadzić do podtopień i zalań, a nawet powodzi regionalnych. Natomiast w pasie alpejskim prognozowane są silne śnieżyce. Warto wspomnieć, że krajach alpejskich pierwszy poważny incydent zimowy pojawił się wyjątkowo wcześniej, bo w pierwszej połowie września 2024 r. i był związany z niżem genueńskim, który spowodował powodzie m.in na południowym zachodzie Polski, Czechach i Słowenii.
Polecamy: Jest nowa pogoda na październik 2024 r.
Prognozowana akumulacja opadów na okres od 1.10.2024 r. do 6.10.2024 r. według modelu ECMWF HRES 0.1 dla południowej części Europy

Groźna pogoda i silna śnieżyca oraz powodzie na Bałkanach
W najbliższych dniach kraje alpejskie odczują intensywne opady zimowe. Już w środę i czwartek mogą występować pierwsze większe opady śniegu. Śnieg spadnie w północnej części Włoch, z uwzględnieniem regionów alpejskich, ponadto jest prognozowany również Austrii, Szwajcarii. Niewykluczone, że w szczytowych partiach Alp akumulacja pokrywy śnieżnej będzie większa niż 40-60 cm.
Prognozowana akumulacja pokrywy śnieżnej na obszarach krajów alpejskich do 6 października 2024, 21 UTC według modelu ECMWF

Ulewy sięgną Polski, jednak groźna śnieżyca nam nie grozi, jak i też nie są spodziewane powodzie
Podczas poprzedniej silnej śnieżycy spadło miejscami w Alpach ponad 70-100 cm, co doprowadziło do poważnych utrudnień komunikacyjnych. Kolejny w tym półroczu akcent zimowy okaże się silny w krajach alpejskich, co może również prowadzić do miejscowych poważnych paraliżów komunikacyjnych. Na drogach w wyżej wymienionych regionach alpejskich wyjedzie sprzęt zimowego utrzymania dróg.
Prognozowany zasięg opadów zimowych na 2 października 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla południowej części Europy

Co ważne to w Polsce podczas mijającego tygodnia i pierwszej dekady października 2024 r. nie oczekuje się opadów zimowych o znacznym natężeniu. Wyjątek mogą tu stanowić wyższe partia Tatr. Rozległy obszar obniżonego ciśnienia wpłynie na przebieg warunków pogodowych w drugiej części tygodnia, przynosząc głównie opady deszczu. Najwięcej popada w pasie dzielnic południowych, ze szczególnym uwzględnieniem rejonu Podkarpacia i Małopolski.
Źródło: Fanipogody.pl, wxcharts.com
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiary wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC