Silna śnieżyca uderzy z zaskoczenia i spowoduje paraliż komunikacyjny. Nawet 30-40 cm śniegu na północy i mróz. Będzie późny atak zimy w Europie

Silna śnieżyca uderzy na północy Europy w kolejnych dniach. Prognozy numeryczne wskazują przyrost pokrywy śnieżnej sięgający 30-40 cm i występować ma także mróz. Natomiast w Polsce do końca marca nie będzie nawrotu zimy termicznej. Temperatura będzie na ogół powyżej normy wieloletniej.

Kilka ostatnich nocy i poranków przynosiło powszechne przymrozki, a nawet w niektórych regionach dwucyfrowy mróz na obszarze Polski.

Temperatura minimalna na wysokości 2 metrów w klatkach meteorologicznych w ciągu minionych 24 godzin w Polsce

mróz w kraju
Mróz dwucyfrowy w Polsce

Zmierzona temperatura przy gruncie w poletkach meteorologicznych na stacjach meteorologicznych minionej nocy w Polsce

mróz w kraju i przymrozki
Mróz i przymrozki w Polsce i opady śniegu

Silny atak zimy w Europie Północnej

Ostatnie dni przynoszą nadzwyczaj niskie temperatury, które spowodowane są zaleganiem jeszcze powietrza pochodzenia arktycznego morskiego, które od zachodu, południowego zachodu, które zastępowane jest cieplejszym polarnomorskim. Już od jutra czekają nas duże wartości w Polsce. Jeszcze cieplej będzie w okolicach weekendu, gdy to na zachodzie i południowym zachodzie naszego kraju zbliżymy się do 20°C.

Prognozowany przyrost pokrywy śnieżnej w okresie od 19.03.2024, 12Z do 22.03.2024, 12 UTC według modelu ARPEGE dla Europy Północnej

atak zimy w skandynawii
Gwałtowny atak zimy w Skandynawii w wielu regionach. Silna śnieżyca w prognozach NWP

Jednak nie wszędzie panować ma wiosenna pogoda. Inaczej będzie na północy Europy, gdzie na obszarze Skandynawii zdarzą się silne opady śniegu. Prognozowany jest przyrost pokrywy śnieżnej sięgający 10-40 cm, co doprowadzi do utrudnień komunikacyjnych na drogach, kolei i lotniskach. Ośrodek niżowy z rodowodem atlantyckim przyniesie nie tylko silny atak zimy w północnej części Starego Kontynentu, natomiast w Polsce wysokie temperatury i opady deszczu, a nawet i burze.

Prognozowany silny atak zimy w Skandynawii, 21 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny atak zimy w Europie
Duże opady śniegu, 22 marca 2024, 06 UTC

Gwałtowny atak zimy w drugiej połowie tygodnia na północy i północnym wschodzie Europy. Silna śnieżyca w prognozach

Przechodzące ośrodki niskiego ciśnienia przez północną część Starego Kontynentu często wpływają na przebieg warunków pogodowych w Polsce. Tym razem znów przyniosą silną śnieżycę na obszarze Półwyspu Fennoskandzkiego. Pod koniec ubiegłego tygodnia na obszarze Skandynawii, ze szczególnym uwzględnieniem Norwegii mierzono spadki temperatury w porze nocnej poniżej -20°C. W minionych miesiącach bardzo często obserwujemy silne śnieżyce na północy Europy.

Silna śnieżyca w kolejnych dniach w Europie Północnej

Prognozowane silne opady śniegu na 23 marca 2024, 06 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny atak zimy w Europie Północnej
Silne śnieżyce w Europie Północnej

Intensywne opady śniegu w prognozach. Silna śnieżyca spowoduje paraliż na drogach

Kolejne dni przyniosą następne opady śniegu na obszarze północnej części Starego Kontynentu. Śnieg popada zwłaszcza na południu i północy Norwegii, następnie śnieg popada na obszarze Szwecji, jak i też potem w Finlandii. Największego przyrostu pokrywy śnieżnej spodziewamy się w centralnej części Finlandii oraz w południowo zachodniej części Norwegii. Prognozowany jest w tych regionach przyrost pokrywy śnieżnej do 10-30 cm. Najwięcej śniegu w tym regionie spadnie od 19-23 marca 2024 r., ale silne opady śniegu nie odpuszczą w tym regionie przynajmniej do końca marca.

Prognozowany silny atak zimy na 24 marca 2024, 18 UTC według modelu ECMWF dla Europy Północnej

silny atak zimy w Europie Północnej
Atak zimy w Europie Północnej

Następna silna śnieżyca widnieje w prognozach modeli numerycznych w okolicach 23-24 marca 2024 r. My w tym czasie znajdziemy się w ciepłym wycinku atlantyckiego niżu, przynosząc wyraźny powiew wiosny w pierwszych dniach kalendarzowej wiosny. Największe opady zimowe prognozowane są na północy i północnym wschodzie Starego Kontynentu. Silny atak zimy zdarzy się więc nie tylko w Skandynawii, ale także w niektórych krajach bałtyckich. Duża różnica ciśnienia, przechodzenie frontu chłodnego spowoduje wystąpienie silnego wiatru, który spowoduje zawieje i zamiecie śnieżne. W ciepłym sektorze niżu natomiast prognozowane są opady deszczu, jak i też być może burze na południe od centrum cyklonu.

Zobacz też: Upał w kwietniu coraz bliżej Europy

Prognozowany grubość pokrywy śnieżnej na 19.03.2024, 12Z do 23.03.2024, 18 UTC według modelu ARPEGE dla Europy Północnej

silny atak zimy w Europie Północnej
Silna śnieżyca w Europie Północnej w kolejnych dniach, nie zabraknie opadów śniegu

Trend w kierunku silnej śnieżycy, która obejmie kilka krajów pod koniec tygodnia na północy i północnym wschodzie Starego Kontynentu jest wyraźny. Pokaźna pokrywa śnieżna będzie utrzymywać się więc w wielu krajach Europy Północnej oraz miejscami na wschodzie Starego Kontynentu. W Polsce jednak nie przewiduje się nawrotu zimy, lecz przymrozki w porze wieczornej i nocnej będą mieć miejsce w naszym kraju. Marzec 2024 r. w naszym kraju jest na dobrej drodze, aby zapisać się jako bardzo ciepły.

Źródło: ogimet.com, wxcharts.com