Fani Pogody

Pogoda w Polsce i na Świecie. Prognoza pogody codzienna i długoterminowa

Silna ulewa już nad Polską. Groźne załamanie pogody i ryzyko podtopień. Pokazujemy, gdzie silnie padaSilna ulewa przechodzi w naszej części Europy. Zgodnie z prognozami dostaliśmy się w zasięg niżu wędrującego znad południowej części Starego Kontynentu.

Silna ulewa w kraju

Już na początki mijającego tygodnia wskazywaliśmy, że od południa dotrze do nas w okolicach weekendu niż z rodowodem śródziemnomorskim. Następnie w kolejnych dniach wskazywaliśmy jak wyglądają najnowsze wyliczenia modeli numerycznych, gdyż jak to bywa z niżami znad Europy Południowej charakteryzują się dużą nieprzewidywalnością.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 27 października 2023, 18 UTC dla Polski

silne ulewy w Polsce
Silne ulewy spowodowane dotarciem niżu z południa

Piątek i noc z piątku na sobotę przynosić ma obfite opady deszczu. Związane są one z ośrodkiem niskiego ciśnienia, który otrzymał imię Armin od Wolnego Instytutu Meteorologicznego z Berlina. W ciągu najbliższych kilkunastu godzin cyklon umiarkowanych szerokości geograficznych przemieści się nad Ukrainę i Białoruś. Następnie pod koniec tygodnia dotrze nad zachodnią Rosję.

Prognoza ciśnienia, zachmurzenia i opadów na 27 października 2023, 15 UTC dla Polski

silne opady atmosferyczne nad Polską
Silne ulewy w Polsce

W czasie trwających opadów wielkoskalowych wysokość opadów sięgnie w ciągu doby do 20-60 mm. Może skutkować to wzrostem poziom wód w rzekach, jak i też mniejszych potokach, co w konsekwencji może doprowadzić do podtopień i zalań. Najwięcej deszczu do początku ostatniego weekendu października 2023 r. spadnie na południu, południowym – wschodzie i częściowo wschodzie.

Silne ulewy w południowej połowie kraju. Położenie niżu śródziemnomorskiego nad Polską

opady w Polsce
Cyklon na pograniczu Polski i Słowacji

Dziś od godziny 08:00 głównie na południu, centrum woj. podkarpackiego, małopolskiego, lubelskiego suma opadów przekroczyła wartość 10-20 mm. Opady przemieszczają się na północny wschód i wschód. W czasie trwania ostrzeżenia nadal prognozowane są sumy opadów deszczu od 40 mm do 60 mm. Największe na obszarze Podkarpacia i Lubelszczyzny – poinformowali synoptycy IMGW-PIB.

Zobacz też: Wybuch ciepła w Polsce. Letnie temperatury nawet do 22-23 stopni w kolejnych dniach w kraju

Znaczne sumy opadowe wystąpiły głównie na południu i południowym – wschodzie

W kolejnych godzinach nie można wykluczyć przejściowych opadów śniegu w Tatrach. Prognozy numeryczne wskazują, że w drugiej części nocy z piątku na sobotę opady zaczną słabnąć na południowym – wschodzie i wschodzie, odsuwając się w kierunku Ukrainy.

Silna ulewa nad Polską – 27 października 2023, 19:30 czasu lokalnego. Dane: IMGW-PIB

silne ulewy w Polsce
Silna ulewa nad Polską

Dużym problemem dla modeli globalnych i regionalnych okazała się prognoza zasięgu intensywności i obszaru wystąpienia silnej ulewy. Nawet na 12-24 h godziny przed nadejściem opadów wielkoskalowych obserwowaliśmy duże wahania, jeśli chodzi o natężenie i zasięg ulewy. Trajektoria niżów z południa oraz ich głębokość bywa mocno nieprzewidywalna, dodatkowo sporym problemem okazuje się pas Karpat. Do jutrzejszego poranka dobowe opady okażą się największe na południu woj. śląskiego, Małopolsce, Podkarpaciu i Lubelszczyznę, sięgając również po część woj. świętokrzyskiego.

Prognoza zasięgu i intensywności opadów na 28 października 2023, 12 UTC według modelu ECMWF dla Polski

silne ulewy nad Polską
Obfite opady wielkoskalowe nad Polską

Duże sumy opadowe mogą spowodować w krótkim czasie podtopienia. Na szczęście tym razem niż śródziemnomorski nie zostanie zablokowany przez wyż

Dane z sieci radarów dopplerowskich wchodzących w skład POLRAD wskazują od kilku godzin, że ulewa wyraźnie zintensyfikowała się w pasie dzielnic południowych i wschodnich popołudniu i wieczorem. Radary meteorologiczne wskazują, że około godziny 19:00 najmocniej pada w woj. małopolskim, świętokrzyskim, południu Mazowsza. Mocno pada także na sporym obszarze Lubelszczyzny i części Podkarpacia. Już dziś wieczorem niż z rodowodem śródziemnomorskim zacznie wkraczać nad zachodnią Ukrainę, potem skieruje się na wschód Starego Kontynentu. Opady zaczną słabnąć po północy w sobotę, ograniczając swój zasięg coraz bardziej do wschodniej części Polski. Synoptycy IMGW wydali alerty meteorologiczne pierwszego i drugiego stopnia dla południowej, południowo – wschodniej i częściowo wschodniej części naszego kraju. Obowiązują również ostrzeżenia hydrologiczne pierwszego i drugiego stopnia, mając na uwadze możliwość wzrostu poziomu wód w rzekach na skutek intensywnych opadów w krótkim czasie oraz spływowi wód opadowych. Wydane są one dla części Śląska, Małopolski oraz całego Podkarpacia.

Ostrzeżenia meteorologiczne obowiązujące przed intensywnymi opadami atmosferycznymi w Polsce

silne ulewy w Polsce
Silne opady w Polsce

Alerty hydrologiczne obowiązujące dla Polski, które wydane zostały przez hydrologów z PSHM

ostrzeżenia hydrologiczne przed skutkami ulew
Ostrzeżenia hydrologiczne PSHM

Głęboki niż nad Polską i silne ulewy

O godzinie 18:00 czasu lokalnego w piątek centrum niżu znajdowało się na pograniczu słowacko-polskim i ciśnienie wynosiło około 987 hPa. Niewykluczone, że w kolejnych godzinach spadnie do 983-985 hPa. Po zachodniej, południowej i południowo – zachodniej stronie cyklonu wzrośnie gradient baryczny, co przyczyni się do wystąpienia silnych porywów wiatru, które na terenie Podkarpacia, południowej i wschodniej Lubelszczyzny sięgnie do 50-80 km/h. Porywy wiatru przekraczające 85-90 km/h wystąpią głównie nad zachodnią częścią Ukrainy, co może spowodować miejscowe szkody.

Prognoza porywów wiatru na 28 października 2023, 00 UTC według ECMWF dla Polski

Zatem do sobotniego poranka największe opady wystąpią w pasie południowej części woj. małopolskiego, sięgając przez Podkarpacie, część Ziemi Świętokrzyskiej aż po Lubelszczyznę. Na skutek intensywnych opadów w ciągu 8-12 godzin może dojść do podtopień. W niektórych rejonach spadnie tyle, ile spada przez cały miesiąc w październiku, a nawet i nieco powyżej normy.

Prognoza zasięgu i wysokości opadów według modelu ICON do 28 października 2023, 12 UTC dla Polski

silna ulewa w Polsce
Silna ulewa w Polsce, spaść może w 12-18 godzin miesięczna norma opadów

Bieżące położenie opadów związanych z niżem, który dotarł do nas z południa wraz z całym system mocno uwodnionych frontów atmosferycznych można śledzić na radarach opadów. Pod koniec października i na początku listopada warunki okażą się zmienne. Będzie to mieć związek z dominacją aktywnej cyrkulacji strefowej, przynosząc u nas opady deszczu, silny wiatr, a nawet i lokalne burze. Trwałej zimy w naszych szerokościach geograficznych dalej nie widać.

Zachęcamy do uważnego śledzenia prognoz numerycznych w kolejnych tygodniach, gdyż niewykluczone są szybkie zmiany pogody w Polsce, o których stale będziemy Was informować na łamach naszego portalu.

Fanipogody.pl

Autor wpisu:

Arkadiusz Wójtowicz