18 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Silna wichura dosięgnie Polski. Wiatr będzie się nasilał

Wichura w Polsce

Znajdujemy się pod wpływem obszaru obniżonego ciśnienia. Jednocześnie w naszym regionie zwiększał będzie się gradient baryczny, co przyniesie silny wiatr, a w górach nawet silny halny.

silny wiatr w Polsce

Silna wichura na zachodzie Europy

Sytuację tą widać doskonale na powyższej mapie barycznej. Doskonałą, bezchmurną pogodę zapewniał nam będzie wyż ZVEN z centrum nad zachodnią Rosją. Jednocześnie od zachodu kraju zbliża się do nas strefa podwyższonego gradientu barycznego związana z niżem HERMINE. Głęboki niż z centrum nad Szkocją przynosi dziś bardzo silną wichurę w zachodniej Europie.

Wichura w Europie

Na zachód od Wysp Brytyjskich wieje z prędkością ponad 120 km/h. To są już niszczące porywy wiatru. Najbardziej skutki dzisiejszej wichury na zachodzie Europy odczują dziś mieszkańcy Irlandii, Wysp Brytyjskich, a także mieszkańcy Hiszpanii. Bardzo mocno wiatr wiał będzie również w zachodnich regionach Basenu Morza Śródziemnego. Szczyt silnego wiatru prognozuje się na zachodzie Europy na noc z niedzieli na poniedziałek oraz na poniedziałkowy dzień. Wtedy to w wielu regionach na lądzie wiało będzie ponad 110 km/h.

Mocny wiatr również w Polsce. W górach halny

Duży gradient baryczny, a co za tym idzie silny wiatr dotrze dziś również Europy Centralnej w tym Polski. Już podczas dzisiejszego dnia wiatr nasilał się będzie w kraju z każdą godziną. Nad ranem najmocniej wiało na północnym zachodzie kraju (do 70 km/h). Na wschodzie Polski poranek był jeszcze bez wiatru. Już w godzinach południowych wiatr wiał będzie praktycznie w całej Polsce.

Wiatr w Polsce

Najmocniej wiało będzie nad morzem (do 85 km/h) oraz na południowym zachodzie kraju. W górach porywy wiatru mogą być jeszcze silniejsze. Nie wykluczony jest wiatr halny.

Wichura nad Polską również w poniedziałek

Silny wiatr w Polsce nie skończy wiać dzisiejszej doby. Obserwując prognozy pogody i mapy baryczne widać, że gęsto ułożone izobary znajdą się nad Polską przez kolejne kilkadziesiąt godzin. Oznacza to, że silny wiatr pozostanie z nami jeszcze w poniedziałek i w nocy z poniedziałku na wtorek. Strefa silnego wiatru w poniedziałek przesuwała będzie się na wschód kraju. W górach porywy powyżej 150 km/h.

W poniedziałek we wschodniej Polsce wiało będzie naprawdę mocno. Lokalnie porywy wiatru na wschodzie Polski osiągały będą nawet 90-100 km/h. To już bardzo silny wiatr, który może powodować szkody zarówno w drzewostanie jak i zabudowaniach. Zachęcamy do śledzenia sytuacji wiatrowej nad Polską zarówno w naszej zakładce pogodowej, jak i na zewnętrznym portalu Windy.com