Silna wichura i niszczące burze. Na południu upał. Dynamiczna pogoda w Europie

Od kilkudziesięciu godzin nad północną częścią Europy przechodzi bardzo głęboki (ciśnienie 990 hPa) niż Kirsten powodując duże zamieszanie w pogodzie w regionie. Wczoraj niż przynosił silne wichury na Wyspach Brytyjskich. W wielu miejscach siła wiatru dochodziła do 110 km/h. Dziś siła wiatru już zmalała, lecz przed towarzyszącym niżowi systemem frontów dojdzie do powstania silnych, lokalnie niszczących burz. Dodajmy, że warunki kinematyczne jakie wystąpią dziś w Europie Centralnej faworyzują powstawanie groźnych, dobrze zorganizowanych struktur burzowych.

burze w Europie

Najsilniejszych burz spodziewamy się w środę w Polsce wschodniej, a także na zachodzie Ukrainy i Białorusi. Mocno zagrzmi również w centrum Polski, a także na północy Niemiec. Dzisiejszego dnia występują w regionie zaznaczonym drugim stopniem zagrożenia wyśmienite warunki wiatrowe do powstania dobrze zorganizowanych, groźnych burz.

Komórki burzowe w regionie mogą przybierać postać superkomórek burzowych oraz linii szkwału niosąc na swym froncie bardzo silne uderzenia wiatru. Nie wyklucza się powstania trąb powietrznych. O ile ryzyka powstania trąby powietrznej jest dziś dość małe, należy pamiętać o wczorajszym przypadku trąby, która w Polsce powstała w dużo słabszych warunkach.

temperatury w Europie

W Europie Centralnej dziś zapanuje bardzo groźna pogoda. Zupełnie inaczej będzie w południowej części kontynentu. W pasie od Hiszpanii, przez południe Francji, Włochy, po Węgry, południe Ukrainy po Turcję panowały będą wysokie temperatury. Lokalnie słupki rtęci przekroczą trzydziestki, więc będziemy mieli do czynienia z upałem Europa Południowa i Zachodnia w dniu dzisiejszym wolna będzie od burz. Wpływ na pogodę w tych regionach będą miały wyże baryczne przynosząc piękną, słoneczną i spokojną aurę.