21 stycznia 2021

Fani Pogody

Prognozy pogody. Dzienne i długoterminowe

Pogoda. Trąba powietrzna i burza przeszła przez południe woj. lubelskiego (zdjęcia)

We wtorek burze obserwowano głównie we wschodniej części kraju. Grzmiało na wschodzie, centrum i północnym-wschodzie. Były to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też wielokomórkowe formacje burzowe. Przynoszą głównie przelotne, intensywne opady deszczu. Burze będą zanikać w godzinach wieczornych.

Lej kondensacyjny obserwowany z miejscowości Biszcza w woj. lubelskie (fot. Marek Maciocha)

W pobliżu miejscowości Biszcza k. Tarnogrodu (woj. lubelskie) zaobserwowano mocno rozwinięty lej kondensacyjny u podstawy chmury Cumulonimbus. Bardzo możliwe, że przez krótki okres czasu lej miał kontakt z powierzchnią ziemi, stając się w ten sposób trąbą powietrzną. pojawiły się informacje o szkodach na polach tytoniu. Niewykluczone, że wiatr związany z trąbą uszkodził także pojedyncze dachy w powiecie biłgorajskim, w rejonie miejscowości Bukowina k.Tarnogrodu.

EDIT: 19:50

Oto kolejne nagranie przedstawiające lej kondensacyjny zaobserwowany dzisiaj ok. godz. 13:40-13:50 w Bukowinie k. Tarnogrodu w woj. lubelskim. Według otrzymanych przez nas informacji, lej miał krótkotrwały kontakt z powierzchnią ziemi, stając się w ten sposób trąbą powietrzną. Dwóch świadków zdarzenia twierdzi, że w miejscowości Bukowina doszło do uszkodzenia dachów. Punktowe szkody zaobserwowano również na miejscowej plantacji tytoniu – poinformowało stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Najnowsze doniesienia medialne wskazują, że uszkodzone zostało 12 dachów w miejscowości Bukowina k. Tarnogrodu. Na szczęście nikt nie został ranny.

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski

Zdjęcia nadesłane przez naszego Czytelnika, Rafała Zielonki z rejonu Tarnogrodu

(fot. kadr z filmu autorstwa Marek Maciocha)