Pogoda. Trąba powietrzna i burza przeszła przez południe woj. lubelskiego (zdjęcia)

We wtorek burze obserwowano głównie we wschodniej części kraju. Grzmiało na wschodzie, centrum i północnym-wschodzie. Były to zarówno pojedyncze komórki burzowe, jak i też wielokomórkowe formacje burzowe. Przynoszą głównie przelotne, intensywne opady deszczu. Burze będą zanikać w godzinach wieczornych.

Lej kondensacyjny obserwowany z miejscowości Biszcza w woj. lubelskie (fot. Marek Maciocha)

W pobliżu miejscowości Biszcza k. Tarnogrodu (woj. lubelskie) zaobserwowano mocno rozwinięty lej kondensacyjny u podstawy chmury Cumulonimbus. Bardzo możliwe, że przez krótki okres czasu lej miał kontakt z powierzchnią ziemi, stając się w ten sposób trąbą powietrzną. pojawiły się informacje o szkodach na polach tytoniu. Niewykluczone, że wiatr związany z trąbą uszkodził także pojedyncze dachy w powiecie biłgorajskim, w rejonie miejscowości Bukowina k.Tarnogrodu.

EDIT: 19:50

Trąba powietrzna – Bukowina k. Tarnogrodu (woj. lubelskie) – 25.08.2020 r.

Oto kolejne nagranie przedstawiające lej kondensacyjny zaobserwowany dzisiaj ok. godz. 13:40-13:50 w Bukowinie k. Tarnogrodu w woj. lubelskim. Według otrzymanych przez nas informacji, lej miał krótkotrwały kontakt z powierzchnią ziemi, stając się w ten sposób trąbą powietrzną. Dwóch świadków zdarzenia twierdzi, że w miejscowości Bukowina doszło do uszkodzenia dachów. Punktowe szkody zaobserwowano również na miejscowej plantacji tytoniu.Nagranie nadesłał do nas Kamil Maciocha. Dziękujemy!Jutro czeka nas natomiast bardziej dynamiczny dzień. W związku z przejściem dość głębokiego jak na tę porę roku układu niskiego ciśnienia "Kirsten", w centrum, na wschodzie i na północnym-wschodzie Polski mogą rozwinąć się burze z bardzo silnymi porywami wiatru. Prędkość wiatru podczas burz może miejscami przekraczać prędkość 90 km/h. Nie wykluczamy również rozwoju pojedynczych trąb powietrznych.Ponadto w związku z przejściem niżu, w zachodniej, południowo-zachodniej i środkowej części Polski pojawi się silny wiatr nie związany z oddziaływaniem burz. Jego prędkość miejscami może osiągać 70-75 km/h. Silny wiatr może łamać konary drzew, a nawet powalać słabsze drzewa. Apelujemy w związku z tym o ostrożność i odradzamy jutro parkowanie pojazdów w pobliżu drzew.Więcej informacji pojawi się niebawem na naszej stronie na Facebooku i na naszej stronie internetowej.

Opublikowany przez Polscy Łowcy Burz Wtorek, 25 sierpnia 2020

Oto kolejne nagranie przedstawiające lej kondensacyjny zaobserwowany dzisiaj ok. godz. 13:40-13:50 w Bukowinie k. Tarnogrodu w woj. lubelskim. Według otrzymanych przez nas informacji, lej miał krótkotrwały kontakt z powierzchnią ziemi, stając się w ten sposób trąbą powietrzną. Dwóch świadków zdarzenia twierdzi, że w miejscowości Bukowina doszło do uszkodzenia dachów. Punktowe szkody zaobserwowano również na miejscowej plantacji tytoniu – poinformowało stowarzyszenie Polscy Łowcy Burz – Skywarn Polska

Najnowsze doniesienia medialne wskazują, że uszkodzone zostało 12 dachów w miejscowości Bukowina k. Tarnogrodu. Na szczęście nikt nie został ranny.

"Mini tornado" nad Biszczą

Nad Biszczą przeszła dziś trąba powietrzna, na szczęście żywioł nie wyrządził większych szkód. Więcej na http://bilgoraj.com.pl/-mini-tornado-nad-biszcza-video,,3,11,11,1,25473,n.htmlVideo: Marek Maciocha

Opublikowany przez bilgoraj.com.pl Wtorek, 25 sierpnia 2020

Wyładowania atmosferyczne zanotowane w ciągu ostatnich 12 godzin na obszarze Polski

Zdjęcia nadesłane przez naszego Czytelnika, Rafała Zielonki z rejonu Tarnogrodu

(fot. kadr z filmu autorstwa Marek Maciocha)