Silna wichura na zachodzie Europy. Mocno powieje również w Polsce

Mieszkańcy Europy Zachodniej muszą przygotować się dziś na bardzo dynamiczną pogodę. Na Wyspach Brytyjskich, ale również we Francji i Hiszpanii odnotujemy dziś bardzo silny wiatr. W wieli miejscach wichura przekroczy 100 km/h.

Silny wiatr pojawi się na zachodzie kontynentu za sprawą głębokiego niżu, który przywędrował nad Wyspy Brytyjskie z północnego zachodu. W jego zachodniej części obserwujemy bardzo wysoki gradient baryczny (duża różnica ciśnienia na małym obszarze). Taka sytuacja zawsze wiąże się z silnym wiatrem i wichurą.

Wichura w Europie. Silny wiatr

W sobotę strefa najsilniejszego wiatru pojawi się na zachód od Wysp Brytyjskich. Bardzo mocno wiało będzie dziś przykładowo w Irlandii, czy na zachodzie Anglii. Dziś po południu oraz w nocy z soboty na niedzielę silny wiatr pojawi się również na północy Francji oraz w Hiszpanii. W wielu wspomnianych regionach siła wiatru będzie podczas najbliższej doby przekraczała 100 km/h.

Temperatury Europa

Warto wspomnieć, że opisywany niż przyniesie nie tylko silny wiatr. Układ baryczny nad Europą powoduje obecnie adwekcję bardzo chłodnych mas powietrza w Europie Zachodniej. Chłodne powietrze spływa na południowy wschód, aż nad północne Włochy. I to właśnie we włoskich Alpach przez weekend dojdzie do potężnych śnieżyc. Przyrost pokrywy śnieżnej w Alpach wyniesie nawet 4 metry. Więcej piszemy o tym tutaj.

Wróćmy jednak do wiatru. Dość silny wiatr pojawi się w weekend również w Polsce. Najmocniej wiało będzie w sobotę i niedzielę na południu kraju (możliwy ciepły wiatr halny). W sobotę porywy wiatru do 80 km/h. Niedziela to jeszcze silniejszy wiatr w Polsce. Na wschodzie i północy kraju porywy wiatru sięgać mogą nawet 90 km/h.

Silny wiatr