Potężne niże przyniosą śnieżyce. Spadnie nawet 50 cm śniegu w jedną dobę

Na zachodzie Europy obserwujemy bardzo niebezpieczny układ baryczny. Przenieść on może potężne opady śniegu. Prognozuje się, że w rejonie Alp spaść może nawet pół metra świeżego śniegu w jedną dobę. Prognozuje się, że za kilka dni w Alpach leżeć może nawet 4 metry śniegu.

W najbliższych dniach nad częścią Europy Centralnej i na południu dochodziło będzie do bardzo dynamicznej pogody. Na wschodzie kontynentu stacjonuje potężny wyż, ale na zachodzie kontynentu z północnego zachodu wędrują głębokie niże baryczne. Powoduje to spływ chłodnego powietrza nad Hiszpanię, Francję, aż w rejon północnych Włoch. I to właśnie w Alpach, na północy Włoch spodziewamy się bardzo silnego ataku zimy już w ten weekend.

Śnieżyce w Europie

Obecna sytuacja jest wręcz podręcznikowa by doprowadzić do potężnych śnieżyc na północy Włoch. Adwekcja chłodnego powietrza, po zetknięciu się z południowymi stokami Alp doprowadzi do wypiętrzenia się silnie rozbudowanych chmur opadowych. Szacuje się, że w przeciągu najbliższych dni na północy Włoch spadnie nawet 400 mm opadu. I będzie to śnieg.

Opady śniegu.

Wszystko wskazuje na to, że w Alpach spadnie w najbliższych dniach nawet 50 centymetrów świeżego śniegu na dobę. W okresie kilku dni pokrywa śnieżna w Alpach skumuluje się do wysokości nawet 3-4 metrów ! Taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna. W Alpach w weekend pojawi się najwyższy stopień zagrożenia lawinowego. Gdy za kilka dni temperatury wzrosną na północy Włoch znacznie wzrośnie też ryzyko powodziowe.