Silna wichura uderzy w nocy na obszarze Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h, opady i lokalne burze. Mapy wiatru zdradzają, gdzie będzie groźnie

Silna wichura pojawi się w nocy na obszarze Polski. Wiatr w naszej części Europy przekroczy 100 km/h. Mapy wiatru ukazują, gdzie będzie najgroźniej.

Silna wichura. Kolejna płytka zatoka przechodzi przez Polskę, a w niej położony dość aktywny front chłodny związany z atlantyckim niżem

Utrzymuje się znaczna dynamika w pogodzie na początku lutego. Jest to związane z częstą wędrówką ośrodków niskiego ciśnienia z zachodu na wschód Europy. Przechodzą liczne zatoki niżowe, fronty atmosferyczne, które czasami przedzielane są krótkotrwałymi i niezbyt silnymi klinami wysokiego ciśnienia. Ustępują one szybko pod naporem kolejnych cyklonów wchodzących w skład cyrkulacji strefowej.

W nocy z niedzieli na poniedziałek spodziewamy się nasilenia wiatru w czasie przechodzenia frontu atmosferycznego o charakterze chłodnym. Położonym będzie on w najbliższych godzinach, w dość płytkiej, ale wyraźnej na mapach synoptycznych zatoce niżowej. W czasie przechodzenia frontu atmosferycznego pojawią się opady deszczu, deszczu ze śniegiem i śniegu oraz krupy śnieżnej, nasili się również wiatr. Szczególnie niebezpieczna sytuacja pogodowa ma panować w południowej części kraju, gdzie wystąpi silna wichura. Porywy wiatru choć krótkotrwałe, to mogą spowodować lokalne szkody. Sięgnąć mogą 65-80 km/h, zatem miejscami kwalifikować mają się na pierwszy stopień zagrożenia.

Prognozowane porywy wiatru za okres od 6.02.2022 r. 12Z do 7.02.2022 r. 06 UTC według GFS

Silna wichura uderzy w nocy na obszarze Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h, opady i lokalne burze. Mapy wiatru zdradzają, gdzie będzie groźnie

Najgroźniej na południu Polski

Szczególnie niebezpieczne porywy wiatru mają wystąpić w górach i na obszarach podgórskich, gdzie wiatr rozpędzi się do 100-120 km/h. Dlatego tam szkody będą największe. W części centralnej i wschodniej powieje maksymalnie do 40-60 km/h, zatem większe szkody nie powinny wystąpić.

SIGNIFICANT IMGW-PIB, 6.02.2022 r. 18 UTC

Silna wichura uderzy w nocy na obszarze Polski. Wiatr przekroczy 100 km/h, opady i lokalne burze. Mapy wiatru zdradzają, gdzie będzie groźnie

Silna wichura i dominacja pogody niżowej. Mogą lokalnie pojawić się słabe, krótkotrwałe burze

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże i całkowite. Spodziewane są także opady deszczu i deszczu ze śniegiem, od zachodu, w tylnej części zatoki niżowej stopniowo przechodzącym w wewnątrzmasowe zachmurzenie kłębiaste i warstwowo kłębiaste z przelotnymi opadami deszczu i deszczu ze śniegiem, śniegu, krupy oraz z niewykluczonymi burzami, występującymi lokalnie. Na południu kraju silna wichura, która będzie jednak krótkotrwała.

Początek nowego tygodnia przyniesie stopniowa poprawę pogody postępująca od zachodu na wschód wraz z rozbudowującym się klinem wyżowym związanym z wyżem znad południowych Niemiec i szybką kompensacja ciśnienia, przy nadal sporym gradiencie barycznym, generującym silny i porywisty wiatr północno zachodni i niewielkie ochłodzenie.

Sytuacja synoptyczna na 7.02.2022 r. 00 UTC dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według DWD

niżowa pogoda

Noc z niedzieli na poniedziałek przyniesie w wielu regionach zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami, szczególnie na południu i zachodzie. Na przeważającym obszarze Polski opady śniegu i deszczu ze śniegiem, miejscami tylko deszczu. Szczególnie na północy prognozowana suma opadów około 10 mm. Na południowy-wschód oczekiwany przyrost pokrywy śnieżnej o 7 cm. Natomiast na krańcach południowych, szczególnie na obszarach podgórskich i w górach, o około 10 cm. W najchłodniejszej części nocy termometry pokażą minimalnie od 0°C do 2°C, niższe wartości tylko w kotlinach górskich oraz na Kaszubach, około -1°C.

Wyliczane porywy wiatru za okres od 6.02.2022 r. 12Z do 7.02.2022 r. 06 UTC według ICON

silny wiatr polska

Wiatr będzie umiarkowany i dość silny, na południu okresami silny, w porywach do 65 km/h, a na południu miejscami do 80 km/h, południowo-zachodni i zachodni. Silna wichura wysoko w Karpatach porywy wiatru do 120 km/h, w Sudetach do 130 km/h. Na obszarach podgórskich i w górach wiatr powodował będzie zamiecie i zawieje śnieżne.

Prognozowana minimalna temperatura na 7.02.2022 r. 05Z według ICON

temperatura dodatnia