Pogoda długoterminowa na 16 dni. Na termometrach zobaczymy dwucyfrowe dodatnie wartości, czasem mróz, silny wiatr i śnieg oraz burze w Polsce. Jednak należy podkreślić, że wielotygodniowej zimy w prognozach numerycznych nie widać.
Pogoda długoterminowa. Kulminacyjna faza ocieplenia na przełomie 1 i 2 dekady lutego, potem ochłodzenie na weekend
Wygląda na to, że przed nami okres w pogodzie, gdy dominować będą cieplejsze masy powietrza. Temperatura na przełomie 1 i 2 dekady lutego ma być przeważnie powyżej normy klimatycznej. Najwyższe temperatury w zbliżającym się tygodniu zdarzą się w okolicach wtorku, środy i czwartku. Następnie pod koniec tygodnia ochłodzi się. Jednak nie będzie to drastyczne ochłodzenie.
Wyliczana anomalia temperatury w okresie od 6.02.2022 do 12.02.2022, biorąc pod uwagę okres referencyjny 1991-2020 r wraz z prognozowaną średnią za 7 dni dla Polski
Pogoda długoterminowa. Wpływ cyrkulacji strefowej na warunki pogodowe w Polsce będzie wyraźny
Pogoda w pierwszych tygodniach lutego jest zmienna. Panują na ogół dynamiczne warunki pogodowe spowodowane przechodzeniem zatok niżowych oraz frontów atmosferycznych. Pojawiają się również kolejne fale wiatru, które wynikać będą z zaostrzenia się poziomego gradientu ciśnienia pomiędzy wyżem znad południowej Europy i rejonów Azorów a niżami przechodzącymi przez północną część Starego Kontynentu oraz przechodzeniem frontów atmosferycznych. Okresami w tylnych częściach niżów spływa z wysokich szerokości geograficznych chłodniejsze powietrze. Rozwijać ma się w tej masie konwekcja wewnątrzmasowa, a miejscami nawet burze. Pojawiają się one zarówno na głównych frontach chłodnych oraz w jednorodnych, lecz chłodnych masach powietrza.
Prognozowane średnie wartości ciśnienia atmosferycznego dla Europejskiego Obszaru Synoptycznego i obszarów przyległych według modelu GFS na 10 dni
Opadów nie zabraknie w kolejnych tygodniach w Polsce
Jeśli nawet w najbliższych tygodniach, zdarzą się okresy z napływem chłodnych mas w tylnych częściach niżów, to nie powinny być one długotrwałe. Z prognoz średnio i długoterminowych wynika, że warunki pogodowe w kolejnych tygodniach lutego będą zmienne. Często przez nasz kraj przechodzić mają zatoki i fronty atlantyckich układów niskiego ciśnienia.
Prognoza sumy opadów na okres od 6.02.2022 r. do 16.02.2022 r. według ECMWF
Pogoda długoterminowa. Będzie dwucyfrowa dodatnia temperatura, następnie większy mróz nocami na weekend
W drugim tygodniu lutego kulminacyjna część ocieplenia przypadnie na środę i czwartek. Wtedy to według prognoz modeli numerycznych, możemy spodziewać się na zachodzie i południu Polski nawet 10°C/12°C. Istnieje spore prawdopodobieństwo, że z powodu wystąpienia wiatru halnego w południowej części kraju, wartości okażą się o 1°C/3°C wyższe od wyliczanych przez modele z Europy oraz Ameryki Północnej.
Prognozowane średnie wartości anomalii temperatury na wysokości 2 m.n.p.g w okresie od 6.02.2022 do 11.02.2022, mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010 r.
Zauważalne ochłodzenie widać dopiero w prognozach wiązek dopiero na koniec drugiego tygodnia lutego. Wtedy to w weekend przejściowo powinniśmy znaleźć się w strumieniu znacznie chłodniejszego powietrza z północy. Nocami i w godzinach porannych na przeważającym obszarze Polski może pojawić się mróz. Zwłaszcza w rejonach podgórskich i górskich realne są spadki temperatury poniżej -10°C. Wygląda jednak na to, że będzie to kilkudniowy epizod ze znacznie chłodniejszym powietrzem, gdyż po 15 lutego 2022, obserwowany ma być wzrost temperatury za sprawą adwekcji znacznie cieplejszego powietrza.
Odchylenie temperatury prognozowane przez model GEFS na okres od 11.02.2022 r. do 16.02.2022 r. mając na uwadze okres referencyjny 1981-2010 r.
Pogoda długoterminowa. Trwałej zimy nie widać w prognozach
Przynajmniej do połowy lutego nasz kraj znajdzie się pomiędzy niżami atlantyckimi wchodzącymi w skład cyrkulacji strefowej i przechodzącymi północną częścią Europy a rozległym i dość silnym wyżem z rejonu Europy Południowej i Południowo-Zachodniej. Taki rozkład pola ciśnienia na Starym Kontynencie i przyległościami sprzyjać ma zwiększonej zmienności pogody. Pojawiać może się okresami większy wiatr na nizinach, czasem opady mieszane, śniegu i krupy śnieżnej, a w sprzyjających warunkach nie wykluczamy kolejnych w tym roku burz śnieżnych. Pogoda długoterminowa wskazuje, że na ogół w ciągu dnia temperatura ma być dodatnia, czasem tylko nocami pojawi się większy mróz. Zależne będzie to jednak od skali przejaśnień i rozpogodzeń oraz adwekcji chłodnego powietrza o cechach arktycznych. Zima utrzyma się zwłaszcza w górach i na obszarach podgórskich.
Prognozowana anomalia temperatury w okresie od 17.02.2022 r. do 22.02.2022 r. według GEFS, uwzględniając okres referencyjny 1981-2010 r.
Wyż rozbudować może się w okolicach drugiego weekendu lutego
Wpływ cyrkulacji strefowej może zostać osłabiony w naszej części Europy dopiero w okolicach drugiego weekendu lutego, kiedy to rozbuduje się silniejszy wyż od południowego-zachodu. Zmniejszy się różnica ciśnienia i spowoduje to spadek prędkości wiatru, możliwe są także w świeżej masie przejaśnienia, jak i też rozpogodzenia, a w początkowej fazie także opady konwekcyjne o charakterze mieszanym i samego śniegu oraz krupy śnieżnej.
Wygląda więc na to, że czeka nas kilkudniowy epizod z dwucyfrowymi dodatnimi temperaturami w Polsce. Kulminacyjna faza ocieplenia przypadnie na okres od 8.02.2022 r. do 10.02.2022 r. W piątek od północnego-zachodu wkroczy front chłodny z opadami. Przyniesie on spadek temperatury i silniejszy wiatr, a lokalnie niewykluczone będą ponownie burze.
Pogoda. Głębsze ochłodzenie w Polsce przesądzone. Nie będzie jednak długotrwałe
Ochłodzenie da się nam we znaki w okolicach przyszłego weekendu i na początku trzeciego tygodnia lutego. Trwałej zimy na nizinach jednak nie widać. Głównie nocami na nizinach pojawią się większe spadki temperatury. Następnie z biegiem czasu zimna masa powietrza zostanie wyparta przez cieplejszą, która napłynie z zachodu. Prawdopodobnie stanie się to w okolicach 15-16 dnia miesiąca. Jednak z uwagi na odległy termin, będziemy zmuszeni zweryfikować te prognozy w najbliższych dniach.
Na sam koniec patrzymy jeszcze na wiązki modelu GFS, które prognozują pogodę na 16 dni. Widzimy, że w okolicach drugiego weekendu lutego, nadejście głębszego, ale krótkiego ochłodzenia jest przesądzone. Do około 14-15 lutego 2022 r. prawdopodobnie zalegać ma zimna masa arktyczna w Polsce. Ponownie coraz wyższe wartości na termometrach zaczniemy obserwować po 15-16 dniu miesiąca. Pogoda długoterminowa wskazuję, że przełom 2 i 3 dekady lutego przyniesie na ogół napływ łagodnych mas powietrza. Z wiązek GFS oraz GEM wynika, że temperatura w naszej części Europy będzie przeważnie powyżej normy wieloletniej. Zatem i wtedy nie mamy co liczyć na dłuższe i głębsze ochłodzenia.
Wiązki modelu GFS na 16 dni, wysokość izobaryczna 850 hPa (1500 m.n.p.g) dla Warszawy. Pozwala nam to lepiej charakteryzować właściwości mas powietrza, które docierają nad dany obszar
Większy mróz nocami powinien pojawić się w przyszły weekend. Początkowo zimna masa powietrza z północy może utrzymać się w okolicach 13-14 dnia miesiąca. W ciągu dnia na ogół będziemy obserwować wartości dodatnie, nocami jednak mróz objąć może cały kraj. Szczególnie w górach i na obszarach podgórskich dwucyfrowe spadki temperatury są realne.
Wiązki modelu GFS na 16 dni dla Warszawy. Prognozowana temperatura w poszczególnych wiązkach z lekko zmodyfikowanymi warunkami początkowymi. Wysokość 2 m.n.p.g
Wkrótce więcej informacji o dynamicznej pogodzie w lutym
Wieloletni pasjonat meteorologii, zjawisk konwekcyjnych z głównym naciskiem na burze. Interesuje go również metrologia i wiarygodne pomiar wielkości fizycznych w meteorologii. Oprócz tego jest wieloletnim operatorem drona z uprawnieniami nadanymi przez ULC
4 komentarze do “Pogoda długoterminowa na 16 dni. Nawet 12°C, czasem mróz i śnieg, wichury oraz burze w Polsce”
Możliwość komentowania została wyłączona.